SLAVONSKI BROD - Posljednje podatke o najčešćim prezimenima u Hrvatskoj donio je Popis stanovništva iz 2011. godine. Prema njemu, u Brodsko-posavskoj županiji najviše ima građana s prezimenima Kovačević, Marić, Knežević, Grgić, Babić, Blažević, Jurić, Marjanović, Barišić i Opačak.
U Slavonskom Brodu, kazuje isti Popis, u prvih deset nalazi se šest od navedenih brodsko-posavskih prezimena - Kovačević, Marić, Opačak (prva tri mjesta), Grgić (9.), Barišić (6.) i Blažević (10.) - a preostala četiri najučestalija su Jerković i Jozić, na četvrtom i petom mjestu, te Stanić i Mitrović, na sedmom i osmom.
Najnoviji popis stanovništva, od prije dvije godine, nije nam, zasad, otkrio trenutno stanje po tom pitanju, no može se pretpostaviti, po zakonu velikih brojeva, da se u međuvremenu nisu zbile velike promjene. Možda se na „top deset“ liste županije i grada „uguralo“ koje novo prezime ili je navedenima izmijenjen poredak.
Kako bilo, sva su navedena prezimena, kao i stotine drugih, u koje vjerojatno spada i vaše, prisutna na više ili manje širem prostoru - u Hrvatskoj, ali i susjednim zemljama - pa vas samo po njemu nikad nitko ne bi vezao isključivo uz Slavonski Brod ili okolicu.
Postoje li, međutim, upravo neka „autentična“ slavonskobrodska prezimena, koja ćemo naći isključivo u ovome gradu, eventualno u još pokojem mjestu, s pretpostavkom da je i tu riječ o, kako bi se reklo u Splitu, „fetivim“ Brođanima koji su onamo odselili?
Ako se oslonimo na podatke s portala Acta Croatica, odgovor na ovo pitanje je pozitivan. Primjer je prezime Citerbart, koje ćete, kako sugerira karta rasprostranjenosti, uzalud tražiti u drugim hrvatskim mjestima.
- Koliko ja znam, neki naši predci doselili su ovdje početkom 20. stoljeća iz Bavarske. Nigdje ovoga prezimena nema osim u Brodu. Malo nas je, svi smo u nekim rodbinskim vezama, jedino što postoji nekoliko verzija u pisanju, npr. Zitterbart, kako je bilo „izvorno“, Ziterbat, Citerbart i Citerbat - potvrdila je „endemičnost“ svoga prezimena Brođanka Anita, koja se potpisuje na treći navedeni način.
Ovome bismo, prema istim podatcima, mogli pridružiti još neka, kao što su npr. prezimena poznatih profesora, Tkač i Zavor, ili Blavicki, koja također „nisu napuštala“ Slavonski Brod, ali i, primjerice, Brechelmacher. Osim u Slavonskom Brodu, ljudi s posljednjim prezimenom ima još samo u Zagrebu, no s obzirom na njihov brojčani odnos, 15 naprema pet, kao i činjenicu da je metropola vječno mjesto useljavanja iz drugih krajeva, možemo etiketu „izvorno brodsko“ dati i prezimenu Brechelmacher.
Tu su i pojedina prezimena koja se u još nekom drugom mjestu javljaju podjednako, ali za koja portal tvrdi da su „izvorno“ ipak iz Slavonskog Broda. Po tome bi Zadrani s prezimenom Kolumbo bili doseljenici iz Slavonije.
Neka prezimena nisu „gradska“ te ih podrijetlom vežemo uz okolna sela. I ona se javljaju većinom ili gotovo isključivo na slavonskobrodskom području, poput „ukrajinsko-rusinskih“ Koropatnicki i Miškiv ili „gornjovrpskog“ Borevković. Prezime Olhovi, pak, od cijele Hrvatske, pretragom se nalazi jedino u Klokočeviku.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -