SLAVONSKI BROD - Prema podatcima stranice IQAir - Slavonski Brod imao je prosječnu zagađenost zraka, 9. svibnja, oko 56 AQI (Air Quality Index US - manji iznos znači manju zagađenost). Sljedeći tjedan, AQI će se kretati između 55 i 56 jedinica.
Usporedimo li to s gradovima Republike Hrvatske - danas su Osijek, Sisak i Kutina zabilježili AQI veći od 60, dok su gradovi s najčišćim zrakom Omišalj (32 AQI), Krapina (39 AQI) i Rijeka (31 AQI).
U posljednja 24 sata, prosječna koncentracija lebdećih čestica (PM2.5 - tj. lebdeće čestice veličine 2.5 mikrometara) u Slavonskom Brodu (prema IQAir-u i DMZ-u ) iznosi oko 17,03 µg/m³ (mikrograma po prostornom metru). Usporedbe radi, 5. svibnja, Grad Slavonski Brod u istom vremenskom razdoblju očitavao je oko 12,5 µg/m³.
U usporedbi koncentracije čestica Slavonskog Broda s očitanjem u drugim gradovima Europe - Slavonski Brod je po kvaliteti zraka sada sličan Varšavi (13,4 µg/m³), Budimpešti (12 µg/m³) i Pragu (11,4 µg/m³). No, ovih dana ima lošiju kvalitetu zraka od Londona (oko 5 µg/m³), Madrida (oko 4 µg/m³) i Beča (7 µg/m³).
No, glavni gradovi diljem Europe i svijeta imaju podatke koji šokiraju - primjerice, New Delhi, glavni grad Indije, posljednjih dana ima prosječnu koncentraciju PM2.5 čestica sedam puta veću nego onu Slavonskog Broda - 91,8 µg/m³. Peking očitava razinu lebdećih čestica od oko 85 µg/m³, dok je Rio de Janeiro na oko 22 µg/m³. Pariz je jedan od najzagađenijih gradova u Europi, ali danas usporediv sa Slavonskim Brodom - dostigao je 9. svibnja najviše 19µg/m³, a današnji je prosjek i 13,19µg/m³.
Konteksta radi, u Europskoj je uniji preporučena gornja prosječna granica 25 µg/m³, međutim WHO smatra da bi je trebalo spustiti na 10 µg/m³.
Europska unija je 14. listopada 2024. godine službeno podržala strože ciljeve za smanjenje onečišćenja zraka, koji stupaju na snagu 2030. godine. Nova ograničenja obuhvaćaju i glavne zagađivače poput PM čestica - a sve s ciljem smanjenja utjecaja na okoliš i javno zdravlje (zagađenje zraka je odgovorno za oko 300 tisuća smrti godišnje).
Ranije ove godine je održana tribina ‘Čist zrak za Slavonski Brod’ u organizaciji Rotary kluba. Istaknuli su kako je situacija alarmantna - posebno lebdećih čestica PM2.5 i PM10 koje ozbiljno ugrožavaju zdravlje građana.
Grad je dva mjeseca kasnije, sredinom travnja, objavio kako provodi dodatna mjerenja zraka putem akreditiranog laboratorija radi boljeg razumijevanja izvora onečišćenja.
Zaključno, iako Slavonski Brod zadnjih dana ima kvalitetu zraka usporedivu s većim europskim gradovima poput Varšave, Budimpešte i Praga - ponekad dostiže razine onečišćenja koje su alarmantne, posebno kad 'skoče u nebo' - u takozvanu ljubičastu zonu.
No, pozitivno je što su uslijedile konkretne mjere - od organizacije stručnih tribina do provedbe dodatnih mjerenja u suradnji s akreditiranim laboratorijima - što aktivno pokazuje spremnost na rješavanje svima poznatog problema.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -