Nažalost, Brođani se večeras nisu u velikom broju odazvali na važnu tribinu o onečišćenju zraka tijekom koje su izlaganje održali stručnjaci - liječnici i sveučilišni profesori.
SLAVONSKI BROD - U organizaciji Rotary kluba Slavonski Brod te pod pokroviteljstvom Grada Slavonskog Broda i Gradske knjižnice, održana je danas u velikoj dvorani knjižnice važna tribina Čist zrak za Slavonski Brod. Riječ je o gorućem pitanju jer, prema gotovo svim mjerenjima, slavonskobrodsko područje ne 'izlazi' iz crvenog kada je u pitanju onečišćenost zraka veoma sitnim lebdećim česticama koje su izrazito opasne po zdravlje.
Željka Gavranović / PlusPortal
U dijelu sa stručnim izlaganjima, o indeksu kvalitete zraka govorio je prof. dr. sc. Dražan Kozak, o utjecaju zagađenja na zdravlje izv. prof. prim. dr. sc. Ante Cvitković, o novim tehnologijama u mjerenju kvalitete zraka prof. dr. sc. Adnan Mašić, dok je Izvješće Grada i planove za smanjenje zagađenja predstavila mag. ing. oecoing. Irena Matković.
Svi su se složili oko nezadovoljstva posjećenošću tribine. 'Običnih' građana gotovo da i nije bilo, ali su zato na društvenim mrežama izrazito glasni i stručnjaka je na tisuće.
- Cilj tribine je edukacija. No, mi Hrvati smo takvi. Pričamo iza računala, ostavljamo komentare, ali kad trebamo javno reći nešto, onda nas nema. Žao mi je što danas ovdje nema građana Slavonskog Broda - ako je ovo tako važna tema za naš grad. Mi smo tu zbog djece ovog grada. Imamo dužnost i odgovornost učiniti nešto. - razočarano je svoje predavanje počeo profesor Kozak.
Željka Gavranović / PlusPortal
'Onečišćenje treba mjeriti za svako naselje zasebno'
Njegovo predavanje bilo je prilično strastveno, ali i najviše 'autorsko'. U kratkom vremenu, na zanimljiv je način prikazao problem Slavonskog Broda.
- Indeks kvalitete zraka predstavlja mjernu vrijednost koja opisuje razinu onečišćenja zraka i njegov mogući utjecaj na zdravlje ljudi. Računa se na temelju koncentracija određenih zagađujućih tvari u zraku i prikazuje u obliku jednostavne ljestvice s bojama i kategorijama kvalitete. U Brodu problemom najčešće smatramo PM25 - lebdeće čestice veličine 2,5 mikrograma. To je odgovornost svih nas u ovom gradu. Ljeti je fenomenalno, zimi katastrofalno. Odete na različite portale, oni pokazuju različite vrijednosti. Budite oprezni koju platformu koristite. Pratio sam mjerenja po satima. Pitanje za mjerodavne i nadležne je - zašto se oko dva noću događa fenomen da PM ide u nebo. Bilo je dana kad je otišao do 250. To vam je kao radioaktivnost. Nismo ni svjesni dok nije prekasno. - upozorio je profesor Kozak te svojim 'autorskim' izračunom pokazao razmjer problema.
Željka Gavranović / PlusPortal
Rotary klub upitan je i zašto tribina baš sada.
- Namjerno tribinu radimo pred izbore. Želimo više mjernih postaja. Posebno kraj izvora onečišćenja. Želimo mapirati cijeli grad, imati informacijski sustav koji će upozoriti ljude da ne izlaze. Želim znati podatke za svaki kvart. - odlučno je poručio profesor Kozak.
'I dalje biram Slavonski Brod za život'
Danas se oko 3600 smrti u Hrvatskoj godišnje pripisuje onečišćenom zraku. No, liječnici tvrde kako danas živimo daleko bolje no ranije.
Željka Gavranović / PlusPortal
- Pratimo situaciju 15-16 godina. Svi napori su dobri, oni su fenomenalni, no pokazat ću brojke koje se možda neće svima svidjeti. One su hladne i precizne. Htio bih zahvaliti kolegama u publici koji rade na ovom pitanju i na izračunima. Podržavam ideju da se mjeri zagađenje po kvartovima. Nije isto u Podvinju, na Livadi, Hebrangu,... nismo svi jednako ugroženi. Htio bih da me jako dobro čujete - o sastojku lebdećih čestica PM10. To je benzo[a]piren. On je kancerogen i tu ne stojimo dobro. (...) Najgora nam je situacija bila 2017. Što možemo sad napraviti? Da maknemo sav promet, da ne postoji niti jedno vozilo, skinuli bismo koncentraciju za 2 mikrograma po kubnom metru i past ćemo na 25. Zato su sve mjere usmjerene na mala ložišta jer se tu krije 80 posto onečišćenja. To pokazuju izračuni. - kazao je doktor Ante Cvitković, zaključivši kako se ne trebamo zavaravati da će razina lebdećih čestica u Slavonskom Brodu ikad biti 2 jer je u Kopačkom ritu razina 15.
Na pitanje novinara boji li se živjeti u Slavonskom Brodu, odgovorio je - Ne. Tu živimo moja djeca i ja te namjeravamo ostati.
'Nitko nije spreman odreći se komoditeta'
Gost iz Sarajeva također je dao dobre savjete Brođanima.
- Državne institucije objavljuju samo prosječne godišnje vrijednosti. To nije dovoljno. (...) Fiksnim mjernim stanicama ne možete pokriti sve - kolikogod ih bude na području zraka. Mjerenja treba dopuniti mobilnim senzorima umreženima preko internetskog 'oblaka'. U regiji imamo dobru suradnju s timovima iz Slovenije i Hrvatske. Ljudi koji se ovime bave, dobro znaju situaciju u susjednim državama. Oni koji donose odluke sve ovo znaju. Stanovništvo ne voli restrikcije. Mi smo samo jednom imali uzbunu i vožnju par-nepar po tablicama. To nije dobro prošlo, nitko to neće ponoviti. Nitko nije spreman odreći se komoditeta. Nitko nije spreman platiti dio troška iz svog džepa. To su stvari koje su nam svima zajedničke. Dakle, treba promijeniti svijest ljudi. Dok se to ne dogodi, nećemo riješiti problem. - kazao je sarajevski profesor Adnan Mašić.
Sadnja stabala, izgradnja biciklističkih staza, ozelenjavanje grada projektima poput izgradnje velikog arboretuma, edukacija građana, mjere za sufinanciranje plinskih priključaka, energetska obnova gradskih objekata,... - samo su neke od stavki koje je Irena Matković izdvojila kao dio gradskih mjera za smanjenje onečišćenja.
Prezentacije će, obećali su sudionici, biti dostupne svih građanima na službenoj stranici organizatora - Rotary SB.
Nakon predavanja, uslijedila je rasprava. U panel raspravi sudjelovali su ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo BPŽ, Ante Cvitković, redoviti profesor Mašinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, Adnan Mašić, predstavnik tvrtke Andritz TEP, Zdravko Stipetić, dipl. ing. el. te slavonskobrodski gradonačelnik Mirko Duspara, dr. med. U ime županije današnji je događaj pratio i županijski pročelnik Marko Horvatović koji je pozvao na zajedničko i ujedinjeno djelovanje protiv zajedničkog neprijatelja.
Gradonačelnik se složio da se noću događaju različite aktivnosti koje značajno utječu na zdravlje Brođana.
Željka Gavranović / PlusPortal