11437
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Nažalost ove godine, zbog koronavirusa, proslava Svjetskog dana Roma odgođena je, kako na nacionalnoj, tako i na lokalnoj razini. Brodski Romi, poštujući propisane mjere proslavu su odgodili za bolje dane, a do tada, kao i u ostatku grada, bore se sa nesavjesnim pojedincima koji se oglušuju na brojna upozorenja.
- Dobar dio stanovnika ovog našeg Naselja ozbiljno je shvatio cijelu ovu situaciju i pridržava se propisanih odluka, no s nekom djecom je poprilično teško. Pisali smo tu i dodatne obavijesti, razgovarali s lokalnim kontakt policajcem s kojim inače odlično surađujemo, tražili pomoć, no ništa. Oni se tu okupljaju i igraju se, nesvjesni da je situacija ozbiljna - za SBplus govori Milan Mitrović, predsjednik Romskog saveza mladih dodajući kako je u takvim situacijama zapravo najbitniji, stav roditelja.
- Ja imam troje djece. Dva osnovnoškolca i jednu djevojčicu od četiri i pol godine. I moja djeca ne izlaze. Pogiraju se malo u dvorištu, zabave se sa računalnim igricama i tako ispunjavaju slobodno vrijeme. Jer bolje je sada se malo suzdržati dok cijela ova situacija ne prođe - pojašnjava Milan, koji sa svojom djecom svakodnevno radi i na usvajanju školskog gradiva.
- Ljepše mi je ići u školu. Nedostaju mi prijatelji. Ovdje sam sam sa sekama i roditeljima, a online učenje mi je pomalo dosadno - kaže Milanov sin Vedran koji ima 11 godina. S njim se slaže i devetogodišnja sestra Vedrana. Rađe bi da idu u školu, no kada je već situacija takva kava jeste, školu na daljinu lakše je svladati uz tatu, studenta predškolskog odgoja. - Učimo prosječno oko dva sata dnevno, No, nisu svi u brodskom romskom naselju te sreće. Neki nemaju internet, neki ne znaju sami pomoći djeci, pa onda uskačem ja koliko mogu i pomognem savjetom - govori Mitrović, koji svojim sunaseljanima pomaže i na druge načine.
Primjerice, prošloga je vikenda u Romsko naseje u Slavonskom Brodu stigla jedna osoba iz inozemstva koja je morala ići u izolaciju. Riječ je o mušakrcu kojem Milan povremeno do vrata odnese sve ono što mu je potrebno. - On ima sreću pa je sam u kući i može si 'priuštiti' samoizolaciju, ali evo ja da se zarazim ne bih imao uvjete za to jer mi potkrovlje nije sređeno, a u prizemlju nemam niti dvije kupaonice, a niti ostalih uvjeta da se potpuno odvojim od ostatka obitelji.- govori iskreno Milan dodajući kako je većina od oko 1900 stanovnika slavonskobrodskog Romskog naselja u situaciji u kakvoj je i on sam.
- Ja srećom živim sam pa sam i bez potrebe izoliran sam sa sobom. No i ovako ne izlazim. Do grada ne idem uopće, a ovdje po Naselju izađem tek nakratko pred kuću. Ono što mi treba mlađi mi kupe i donesu - kazao je Vlado Mihajlović.
Za razliku od njega i ostalih, uglavnom starijih žitelja ovog brodskog naselja, koji su upozorenja ipak shvatili ozbiljno, lijepo i sunčano vrijeme te činjenica da u tom dijelu grada nema zaraženih, mlade je 'povuklo' na igralište unatoč porukama zabrane i trakama kojima su sprave bile ograđene.
- Ne znam što reći na takvo ponašanje. Srećom nitko ovdje nije zaražen, ali moja je pretpostavka da bi cijelo naselje bilo izolirano i da bi cijelo naselje postalo karantena kada bi se koronavirusom zarazila samo jedna osoba. Zato apeliram na sve mještane romskog naselja Josip Rimac da se drže pravila socijalne distance.", kazao je Milan Mitrović te ih pozvao da ostanu u svojim kućama do kraja krize. Jer lijepih dana i vremena za druženje i igru bit će i kada epidemija prođe. A tada će i proslaviti svoj Dan, koji su danas, vjerujemo, proveli u svojim kućama i dvorištima poštujući sve propisane odluke i mjere.
Svjetski dan Roma obilježava se 8. travnja svake godine u čast prvog Svjetskog kongresa Roma održanog od 8. do 12. travnja 1971. godine u Londonu što je bio jedan od najvažnijih događaja u povijesti Roma.
Na tom kongresu usvojene su odluke o romskoj zastavi i službenoj himni.
Romska zastava je u donjem dijelu zelene boje koja simbolizira zemlju, a u gornjem dijelu je plave boje koja simbolizira nebo. Crveni kotač, koji se nalazi u sredini zastave, predstavlja putovanja i migracije Roma, a službena romska himna temelji se na staroj romskoj pjesmi „Gyelem, Gyelem” ( „Idem, Idem").
Prvi kongres Roma u Londonu rezultirao je i proglašenjem službenog romskog jezika, kao i službenim prihvaćanjem naziva „Rom", što na romskom jeziku znači „čovjek".
Na četvrtom Svjetskom kongresu Roma održanom 1990. godine u Poljskoj odlučeno je da se 8. travnja, dan kada je otvoren 1. Kongres u Londonu, proglasi za Svjetski dan Roma koji će se svake godine obilježavati u cijelom svijetu. Od tada se ovaj značajni romski praznik obilježava svake godine s ciljem promoviranja poboljšanja životnih uvjeta romske populacije, jačanja nacionalnog identiteta, međusobnog druženja i uvažavanja, prikaza romskih običaja i upoznavanja s aktivnostima vezanim uz romsku zajednicu.
Samo disciplinirano i odgovorno ponašanje i onih rukovodećih i odgovornih i svih nas drugih pomaže sigurno.