SLAVONSKI BROD - Mada članovi nacionalnog Stožera civilne zaštite i dalje, putem konferencija za medije, svakodnevno 'staju' pred građane kako bi ih izvijestili o novim mjerama i načinima borbe protiv koronavirusa, ali i točnom broju novih slučajeva, lokalni brodskoposavski Stožer, na čelu s načelnikom Stjepanom Bošnjakovićem od te je prakse odustao prije više od dva mjeseca - nakon dugog niza svakodnevnih 'presica' za (uglavnom) lokalne novinare.
Već 13. travnja 2020. godine, glavni urednik portala SBplus Jerko Zovak donio je za taj period korona-histerije neobičnu odluku da će građani na stranicama sbplus.hr od tog trenutka moći pronaći samo bitne vijesti o koronavirusu, ali ne i svakodnevne izvještaje i priopćenja o 'jednom ili nula novooboljelih'. Tu je odluku donio želeći objektivno prenositi vijesti o ozbiljnom virusu, ali bez trivijaliziranja i populizma, a još manje 'dolijevanja ulja na vatru' dramatiziranju i histeriziranju tematike koronavirusa - što je posljednjih mjeseci itekako vidljivo u javnom prostoru.
Nedugo nakon toga, prorijeđene su i redovne konferencije za medije održavane uglavnom ispred zgrade županijske Uprave u Slavonskom Brodu, a do danas su se one svele na izvještavanje samo u izvanrednim slučajevima (više od petnaestak novooboljelih, predstavljanje novih mjera i slično) - otprilike jednom tjedno ili manje.
Istoj praksi uskoro bi mogao pribjeći i nacionalni Stožer kojeg je znanstvenik Ivan Đikić upozorio kako goli brojevi koje svakodnevno serviraju narodu utječu na ljude i njihovu psihu te da izvještavanje treba biti općenitije.
Kako piše Index, BBC čak predlaže potpun povratak normalnom životu i prestanku pretjerivanja od strane medija i vlade. Zaraženih je, tvrde, više nego ranije, ali je više i testiranja. Svakodnevno objavljivanje broja zaraženih, stoga, nema smisla i doprinosi narušavanju psihičkog stanja ljudi.
BBC kao argumentaciju navodi niz primjera poput onih da dnevno u Britaniji umre 30 muškaraca zbog raka prostate ili 30 žena od raka dojke, a od korone ih premine 10 dnevno, usprkos još uvijek velikom broju zaraženih. Isto tako, u Hrvatskoj, primjerice, svaki dan od infarkta umre 27 ljudi, a od moždanog udara 16, dok su - dakako, na sreću - brojke preminulih od koronavirusa i dalje jednoznamenkaste na dnevnoj bazi, a sveukupno od početka borbe protiv epidemije iznose 186 (tomu su pribrojane i one osobe preminule od drugih bolesti koje su bile (i) zaražene koronavirusom).
S obzirom na jučerašnje preporuke hrvatskih epidemiologa čiji je posao upravo brojati novooboljele i detektirati njihove kontakte, nacionalni bi Stožer uskoro mogao 'kopirati' brodskoposavski i početi podatke donositi na racionalniji i prihvatljiviji način kako posljedice po psihu stanovništva ne bi bile značajnije i teže, nego one koje će iza sebe ostaviti zaraza koronavirusom.
Dakako, za sve koje i dalje budu zanimali točni izvještaji i dnevne brojke o novooboljelima, javna prioćenja bit će svakodnevno dostupna na stranicama lokalnih stožera i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo RH - mjestima koja i služe za tu vrstu informiranja.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -