4342
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Osobe starije od 65 godina, zajedno s kroničnim bolesnicima, spadaju u najugroženiju skupinu osoba za koje oboljenje od koronavirusa može biti kobno. Upravo je stoga vrlo važno zaštiti ih u najvećoj mogućoj mjeri, zbog čega je preporuka svih uključenih u sustav da takve osobe što manje izlaze izvan svojih domova kako bi mogućnost zaraze sveli na minimum.
Geronto domaćice već pomažu starijoj populaciji
- U skladu s preporukama i ravnateljstva Civilne zaštite, i županijskog Stožera, ali i naputka Hrvatskog Crvenog križa mi smo osigurali nekoliko aktivnosti koje smo počeli provoditi ili s njima krećemo od sutra - za SBplus kazala je Mirjana Matanović, ravnateljica Gradskog Društva Crvenog križa Slavonskog Broda.
Još jučer 69 geronto domaćica krenulo je s obilaskom ukupno 430 korisnika koliko ih imaju na slavonskobrodskom području. - U ovoj situaciji kada je stare i nemoćne osobe potrebno zaštiti i kroz njihov ostanak u kući, iznimno dobrim su se pokazali programi geronto domaćica, odnosno projekti 'Pomoći u kući' i 'Zaželi'. Naše domaćice su već jučer krenule s obilaskom korisnika donoseći im potrepštine iz trgovine te lijekove koji su im potrebni. Uz to, korisnicima, koji su uglavnom starije osobe od kojih se dobar dio njih ne služi modernim tehnologijama, a pojedini vijesti i informacije i ne čuju dobro, naše domaćice prenesu upute i preporuke kako se trebaju ponašati. - ističe Matanović, dodajući kako su sve žene koje idu u obilazak starijih i nemoćnih dobile zaštitne maske i rukavice, koje im je osigurao Crveni križ, a s korisnicima razgovaraju na sigurnoj i propisanoj udaljenosti od jednog metra. Za te je korisnike Crveni križ priredio i letke s uputama o prevenciji širenja koronavirusa, a koje im dostavljaju tijekom posjete.
Od sutra volonteri starim i nemoćnim osobama koje su same kupuju kruh
Program koji starta od sutra jeste program kupnje kruha za one koji su stari i sami te im to nema tko obaviti. Opremljeni maskama i rukavicama, volonteri Crvenog križa takvim će osobama kupovati i, na siguran način, dostavljati kruh. - Da bi naši volonteri došli do onih kojima je ova pomoć potrebna te osobe moraju se javiti na telefon broj 444-554. Kruh ćemo dostavljati u vremenu od 8 do 20 sati, a ako netko pozna takve starije i nemoćne osobe koje nemaju nikoga mogu također nazvati ovaj broj i javiti ime, prezime te adresu osobe do koje treba doći - naglasila je Matanović.
Crveni križ je osigurao i psihološku pomoć za osobe u samoizolaciji i karanteni. Stručnjak će im na raspolaganju biti svaki dan od 8 do 16 sati, a moći će ga dobiti pozivom na broj telefona 091/4060200.
Budući da su najugroženiji stanovnici grada Slavonskog Broda osobe oslabljenog imuniteta, dijagnosticirani bolesnici te osobe iznad 65 godina, i Grad Slavonski Brod pozvao je predstavnike stanara da u svojim stambenim objektima organiziraju pomoć najugroženijim skupinama ljudi.
Grad pozvao predstavnike stanara da organiziraju pomoć starijima od 65 godina i bolesnima
Objavljujući preporuke stanarima stambenih zgrada grada Slavonskog Broda iz Grada su podsjetili na to kako je svima kojima je propisana samoizolacija strogo zabranjen izlazak iz doma. Dane su i ostale upute i obveze predstavnicima stanara, najmlađim stanovnicima i onim starim i bolesnim.
Tako Grad poziva prije svega stare i bolesne da ne izlaze iz svojih domova, da izbjegavaju izravan kontakt s ljudima, kao i da namirnice i lijekove, a koje preuzmu od volontera ili članova obitelji, obvezno prebrišu te dobro operu ruke. Komunikaciju i s mlađim susjedima i s predstavnicima stanara trebaju obavljati telefonski.
Predstavnici stanara pozvani su da uvedu pomoć ugroženim stanarima na način da odaberu mlade volontere među stanarima te da svakodnevno, barem jednom dnevno, u svojim zgradama provjere zdravstveno stanje umirovljenika i bolesnika. Uz to, predstavnici stanara pozvani su i da organiziraju prikupljanje otpada koje će najugroženije skupine ostavljati ispred ulaznih vrata u stanove.
"Mladi, pomognite ugroženima prilikom nabavke namirnica, lijekova i drugih potrepština te ih dostavite na prag svojih starijih susjeda bez ostvarivanja fizičkog kontakta s njima. Pomognite starijima u komunikaciji s institucijama, liječnicima i drugima te budite odgovorni pa i sami izbjegavajte izravne kontakte i okupljanja kako ne bi ugrozili niti sebe niti druge.", poručili su iz slavonskobrodske Gradske uprave.
Mladi Brođani uključuju se volontiranje i pomoć svojim starijim sugrađanima
A da mladi imaju sluha za ovakve trenutke koji zahtijevaju angažman cijele zajednice dokaz je i poziv Savjeta mladih i SKAC-a u kojem su apelirali na svoje vršnjake da se, ukoliko žele volontirati i pomoći najugroženijoj skupini svojih sugrađana, jave sutra, 18. ožujka u 21 sat u Pastoralni centar Župe Gospe brze pomoći.
- Uz poštivanje svih preventivnih mjera i osiguranje potrebnog razmaka među osobama s mladima koji dođu razgovarat ćemo te apelirati da se svatko u svojoj zgradi, kvartu, ulici... uključi u pomoć starijim susjedima, kupi im namirnice, lijekove te to dostavi na njihove kućne adrese. Iznimno je bitno u ovim trenutcima pomoći starijim i bolesnim osobama koje žive same, nemaju u gradu djecu, unuke ili blisku rodbinu. Tim više što im je dana preporuka da kao ugrožena skupina ne izlaze van. Pozvat ćemo naše mlade da se jave i svojim predstavnicima stanara i uključe u mjeru koju je pokrenuo Grad Brod. Ovo je trenutak kada svi, u onoj mjeri u kojoj možemo i vodeći računa o sigurnosti svih, moramo pomoći i reagirati ozbiljno i odgovorno - kazala je Marta Zečević, jedna od osoba odgovornih za pokretanje angažiranja mladih na volontiranje.