4092
Prikaza
1
Komentar
„Sada naručujem pacijente na svakih pola sata i bude dnevno pregledano do petnaestak pacijenata, a tako i ostale kolege, ovisno o tome kakvu tko ima čekaonicu. Kod mene mogu biti dva pacijenta u čekaonici na udaljenosti nekoliko metara", kaže liječnica obiteljske medicine, dr. Slavica Grgurević. „Zamolim pacijente neka nazovu i ne dolaze ako doista nije prava potreba, primjerice, ako namjeravaju doći da pogledam stare nalaze. Većina stvari je do sada čekala, no i sada treba doći samo kada netko ima pravi razlog, poput bolova uha, noge, uroinfekcije, osipa, konjuktivitisa ili bolesnici s malignim bolestima,... Dakle, treba nazvati, a ne dolaziti na pamet, ja ću odlučiti tko treba doći u ordinaciju", naglašava dugogodišnja liječnica.
Telefonskim putem upozori pacijente da trebaju doći s maskom i rukavicama, a ako ih baš nemaju - ona za takve slučajeve ima rezervu u ordinaciji.
Ako neki pacijent nije dugo dolazio, pri telefonskom razgovoru medicinska sestra provjeri njegove kontakte. „Ne pitamo više je li pacijent bio u samoizolaciji jer čim upišemo njegovo ime u računalu „blinka" nam svjetlo a to možemo i provjeriti na tri punkta. Nekako računamo i na njihovo poštenje, ne možemo svakog pitati gdje ste bili, je li netko dolazio… ali ako ima neki respiratorni infekt, to nam je prvo pitanje. Tko god dođe, izmjerimo mu temperaturu kao i sebi kad dođemo na posao. Radimo s maskama s vizirima i rukavicama a kontakt je, kada je moguće, malo udaljen, stalno je „otkipan" prozor" , navodi liječnica mjere predostrožnosti.
Radi se bez pauze
Pauzu u ordinaciji više nemaju jer za nju, naprosto, nema vremena. Uz pacijenta svakih pola sata, dnevno ima pedesetak telefonskih konzultacija, hrpu mailova, SMS poruka, slika,…
„Još uvijek radi COVID-ambulanta (od ponedjeljka, 4. svibnja, samo tijekom dana), gdje dežuramo suprotno od radnog vremena u našim ambulantama. Najveća je gužva tijekom vikenda kada se ljudi nemaju gdje javiti", podsjeća dr. Grgurević koja i dalje ima pune ruke posla.
Mi konstantno imamo radnu obavezu, liječnici kao i sestre, bez slobodnih dana i godišnjih odmora, jer nas nema tko mijenjati.
A pacijenti zovu zbog svega i svačega i nisu samo u pitanju stariji bolesnici. Uglavnom je riječ o radnoj populaciji, mlađim ljudima, kod kojih se također znaju javiti problemi kao što je hipertenzija, s čim nema čekanja, naglašava liječnica.
Vrijeme je alergija, a ugroženi su i meteoropati
S proljećem i promjenama tlaka zraka, meteoropati osjete razne probleme poput glavobolje, vrtoglavice, kostobolje, težine u nogama, a i alergije su u punom zamahu te također uvelike oslabljuju organizam pa smo pitali liječnicu može li se kod takvih simptoma potkrasti neka teža bolest pacijenta. „Ne, ja dobro poznajem svoje pacijente, a i sad možemo raditi kompletniju obradu, naručiti na RTG, laboratorijske pretrage… i to bez čekanja. I u našoj ambulanti krećemo s vađenjem krvi od ponedjeljka (11. svibnja) i sve se lagano vraća u normalu. No, moramo raditi veću trijažu. Sestra minimalno razgovara sa svakim pacijentom deset minuta. Puno je lokomotornih bolesti, išijalgija, reumatskih oboljenja, kao i alergija na brezu, čemprese, trave… što je sada u cvjetanju, no mnogi se pacijenti „pokriju" provjerenim tabletama dok mogu biti kod kuće, a ako ne mogu, oni zovu pa dođu u ordinaciju", kaže liječnica koja već jako dobro poznaje sve „boljke" svojih 1800 pacijenata.
Raduje je, pak, što od ožujka niti jedno dijete nije bilo na pregledu što znači da su, zbog zadržavanja kod kuće, njezini najmlađi pacijenti zdravi. A u međuvremenu su u ovoj ordinaciji cijepljeni s višestruko zaštitnim cjepivima.
„Jedino su, možda, zakinuti pacijenti koji vole redovito obavljati svoje kontrole, no neki će se morati strpjeti još mjesec-dva jer se trenutno ne može naručivati osim kada je u pitanju hitnoća", upozorava dr. Grgurević.
A starijim pacijentima, naravno, nedostaje fizički kontakt s „njihovom doktoricom", malo utjehe iz usta stručnjakinje kojoj vjeruju. Dovoljno im je kad popričaju samo o tome kako su, kako je obitelj, kako spavaju, jedu, jesu li uznemireni… pa se onda umire i poslušaju sugestiju da izbjegavaju socijalne kontakte, posebice odlazak u trgovine. Lijepa riječ, pokazuje se i sad, sva vrata, ali i srca otvara.
Zbog toga se "relaksirajuće" mjere donose po žurnom postupku jel je kesa prazna. Nema nama pomoći propali smo ko na stvar kroz trule gaće, https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=2181087