SLAVONSKI BROD - U Hrvatskoj je, prema najnovijim podatcima Ravnateljstva civilne zaštite, potvrđeno ukupno 19 osoba oboljelih od korona virusa. Na području Brodsko-posavske županije dosadašnji rezultati osoba za koje se sumnjalo da su možda bolesne, bili su negativni. Jučer je testirana još jedna osoba, a rezultati koji su stigli jutros, na sreću, su negativni.
Iako mjesta za paniku, sasvim sigurno nema, mjesta za odgovorno i savjesno ponašanje prema svom i zdravlju svih ostalih građana itekako mora biti. Stoga je važno pratiti i slušati savjete Ravnateljstva civilne zaštite, Zavoda za javno zdravstvo, liječnika, epidemiologa... te ih se i pridržavati.
Iako se, zbog nezadovoljavanja uvjeta, od objekata, koji su ranije bili predviđeni za karantenu na području Brodsko-posavske županije odustalo, osigurane su nove lokacije. - Preporuka je Državnog stožera da se, dok za njima ne bude potrebe, odnosno dok se eventualno ne stave u funkciju, o njihovim lokacijama ne izlazi u javnost zbog etičkih, poslovnih i drugih razloga. Najbitnije je da je riječ o objektima u kojima se vrlo brzo može organizirati rad - izjavio je, nakon posljednje sjednice Stožera Civilne zaštite Brodsko-posavske županije, čelni čovjek Stožera i zamjenik brodsko-posavskog župana Stjepan Bošnjaković.
Unatoč odlukama zemalja u susjedstvu, u Hrvatskoj je pohađanje nastave unutar školskih i visokoobrazovnih ustanova zabranjeno, za sada, samo na području Istre. Granica prema susjednoj Bosni i Hercegovini je otvorena, s napomenom da osobe koje dolaze iz visokorizičnih područja u zemlju mogu ući samo ako pristanu na 14-dnevnu karantenu.
Ono što valja naglasiti je da i dalje na snazi ostaje i samoizolacija. - Samoizolacija je propisana mjera s ciljem da se ne prenese bolest na nekoga drugoga u slučaju da Vi razvijete bolest. Vrijeme inkubacije, dakle od ulaska patogenog organizma do pojave prvih znakova bolesti, kod korona virusne bolesti 19 je, za sada, 14 dana. U tih 14 dana poanta je da osoba kontaktirate sa što manjim brojem ljudi. Vrijeme provodi u svojoj kući. Nema zabrane komunikacije s ukućanima, jer je pretpostavka da je osoba koja je u samoizolaciji zdrava osoba. Ukoliko, kojim slučajem u tom vremenu, razvije bolest javlja se epidemiologu i istog trenutka takva osoba bude transportirana do infektološkog odjela, uzimaju se brisevi koji se šalju u Kliniku za infektivne bolesti na analizu. Dok se čekaju ti nalazi, pod pretpostavkom da ste razvili temperaturu, kašalj ili neka druga respiratorne tegobe, osoba ostaje u bolnici do dolaska nalaza. Bude li nalaz negativan ona se šalje kući, a ako bude pozitivan ostaje u bolnici. U tom slučaju sve osobe s kojima je oboljeli bio u kontaktu, a kojih bi, u slučaju da se držao savjeta o samoizolaciji, trebalo biti jako malo, bivaju podvrgnuti daljnjim epidemiološkim praćenjima - istaknuo je izv.prof.prim.dr.sc. Ante Cvitković, ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, dodajući kako je osnovna poanta samoizolacije da se u tih 14 dana, koliko ona traje, smanji broj kontakata.
Oni koji se nađu u samoizolaciji trebali bi se držati danih im uputa te se ponašati odgovorno, ne samo prema sebi nego i prema drugima. Valja ponoviti i da je u cijeloj ovoj situaciji iznimno važno pridržavati se uputa Ravnateljstva Civilne zaštite i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. S obzirom na činjenicu da se korona virus širi izravnim kontaktom sa zaraženom osobom, kapljičnim putem (kihanje, kašljanje), ali i dodirom predmeta i površina izloženih virusu, iznimno je važno pridržavati se preventivnih mjera koje uključuju minimalno 30 sekundi temeljitog pranja ruku, kašljanja u maramicu ili lakat, izbjegavanja rukovanja, grljenja i ljubljenja. Također je bitno da oni ljudi koji su bili u zemljama rizika svakako liječniku, epidemiologu ili sanitarnom inspektoru prijave to.
Corona virus uzrokuje virusnu bolest koja se manifestira simptomima sličnim gripi, pa je preporuka da ako posumnjate na bolest prije svega telefonskim putem kontaktirate svog obiteljskog liječnika koji će vam znati dati upute što i kako dalje. Hrvatski zavod za javno zdravstvo uveo je i dežurne telefone na koji se građani mogu javiti svakim radnim danom od 8 do 22 te subotom i nedjeljom od 8 do 14 sati. Riječ je o brojevima 091/468 3032 i 099 468 3001. Dežurni telefon Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije je 091/517 04 26. Iz HZJZ mole građane da ih na navedene brojeve kontaktiraju isključivo pozivom, jer na sms poruke iz tehničkih razloga ne mogu odgovarati.
I na kraju, iako mjesta za paniku, sasvim sigurno nema, mjesta za odgovorno i savjesno ponašanje prema svom i zdravlju svih ostalih građana itekako mora biti. Svatko bi toga trebao biti svjestan te je nužno slušati savjete i pratiti stranice Ravnateljstva civilne zaštite i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, gdje svakodnevno izlaze s novim podatcima i uputama.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -