3576
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - "Svjedoci smo svakodnevnih informacija vezanih za školske ustanove i javna događanja vezano uz korona virus, no za sada nismo nigdje čuli informaciju o tome što je s javnim prijevozom, u prvom redu autobusima i taksistima, koji dnevno prevoze ogroman broj građana. Zar vozači nisu pri vrhu ljestvice potencijalno ugroženih zarazi, a informacija vezanih za taj sektor za sada nema.", pitanje je koje je čitateljica SBplus portala dostavila redakciji pitajući se kakve su preporuke za tu kategoriju.
Tragom njenog pitanja kontaktirali smo Stožer civilne zaštite Brodsko-posavske županije, u kojem su kazali kako za vozače i putnike vrijede pravila o pridržavanju higijensko zdravstveni uputa. - Od strane Ravnateljstva civilne zaštite nisu izdane nekakve posebne mjere za tu kategoriji. No, ono što svakodnevno ponavljamo za sve to vrijedi i za vozače, ali i putnike, a to su sve one preporuke o dezinfekciji ruku, kašljanju u maramicu, i izbjegavanju fizičkog kontakta - kazao je čelni čovjek Županijskog stožera civilne zaštite Brodsko-posavske županije, Stjepan Bošnjaković.
Vozači taksi vozila, kažu nam, u jednoj smjeni prevezu oko 50 osoba. "Ne znamo ni tko su ti ljudi, gdje rade, gdje se kreću, a uz to dobar dio njih vozimo do raznih zdravstvenih ustanova, od ambulanti obiteljske medicine, preko poliklinike, bolnice, do Doma zdravlja", piše čitateljica, dodajući kako su zabrinuti za svoje zdravlje, jer i oni imaju obitelji i djecu.
Njihovu zabrinutost dijele i vozači autobusa. - Situacija nije nimalo ugodna. Putnici se uglavnom ne pridržavaju uputa pa možemo vidjeti putnike koji ne da ne kašlju u maramicu ili lakat, kakva je preporuka, nego ne stavljaju niti ruku. U ovih nekoliko dana vidio sam možda par ljudi koji su na rukama imali one tanke kirurške rukavice kako rukama ne bi dirali unutrašnjost autobusa te su na taj način štitili i sebe i ostale putnike, ali to je sve - kazao nam je jedan od vozača autobusa. Drugi pak dodaje kako oni sami nisu ni na koji način zaštićeni od strane putnika. - Dezinfekcijska sredstva smo si sami nabavili jer nam to poslodavac nije osigurao, ali ni od toga nema velike koristi kada ni na koji način nismo odvojeni od putnika, za razliku od nekih zemalja poput Luksemburga, koje su, u ovoj situaciji, jasno zabranile ulazak putnika na prednja vrata te su ogradili zaštitni prostor od jednog metra oko vozača pazeći tako i na njihovo zdravlje - pojašnjava naš sugovornik, pitajući se razmišljaju li poslodavci, koji bi to - po njegovom mišljenju - trebali napraviti i u Hrvatskoj, da se u slučaju možebitnog širenja virusa među vozačima može dogoditi pravi prometni kolaps.