4815
Prikaza
3
Komentara
SLAVONSKI BROD - Malo gradsko kupalište u Slavonskom Brodu, godinama omiljeno okupljalište Brođana za vrućih ljetnih mjeseci, danas je izgubilo svoju nekadašnju funkciju. Prostor, koji je vrvio ljudima, natjecanjima i društvenim događanjima, sada je prazan i služi jedino kao ukras oslikan patinom nostalgije. Poput zarobljenog trenutka iz prošlih vremena, prostor starog kupališta je tužan podsjetnik na dinamičnost koja je nekada obilježavala ovaj kutak grada.
Stariji Brođani su vjerojatno, ako ne na moru, naučili plivati upravo na prostoru malog gradskog kupališta, dok su 'milenijska' djeca učila plivati na Poloju.
Malo kupalište napravljeno 60-ih godina prošlog stoljeća, od 2019. ponovno je ''oživljeno'' 3D slikom i oslikanim kabinama, no sada tiho nestaje te ostavlja dojam neiskorištenog potencijala u centru Slavonskog Broda. Upravo je prostor bivšeg malog kupališta prijelazna zona između gradske vreve i rijeke Save, ali kojem zapostavljeni bivši restoran "Brođanka", uz povremene visoke vodostaje, otežava mogućnost revitalizacije.
Brođani su tradiciju kupanja na rijeci Savi imali još od davnina, 80-ih godina kada su se kupali na takozvanom Časničkom kupalištu, a onda kasnije i na poznatom Repićevom, kasnije Matinom plutajućem kupalištu. Nudilo je brojne sadržaje, tamo su se odvijala natjecanja u plivanju, skokovima pa i vaterpolu, postojao je prostor za osvježenje, za kartanje ili za stolni tenis. Bilo je ukrašeno oleanderima, suncobranima, pletenim stolicama i ležaljkama.
Nakon Drugog svjetskog rata kupalište je počelo propadati i o njemu više nitko nije vodio brigu. Pedesetih godina prošlog stoljeća plivački klub "Metalac", uz pomoć tvornice Đuro Đaković, izgradio je još jedno kupalište. Bilo je tu plivalište sa šest pruga i skakaonicama od tri i pet metara te je okupljalo i po dvije tisuće posjetitelja. No, i ono je nestalo.
Rekonstrukcijom Šetališta braće Radić, 1963. godine nastali su legendarni gelenderi i šetalište, kakav izgled, manje više, ima i sada. Nastalo je tada betonsko kupalište s kabinama i sunčalištem. Bio je to kraj Matinog kupališta, a sve više se počeo forsirati Poloj kao zajedničko kupalište svih Brođana. Betonsko kupalište više je poslužilo kao rješenje urušavanja obale na tom mjestu i dugo je služilo kao prostor za ostavljanje čamaca ili prikupljenih materijala.
3D animacije i oslikane stare kabine kratkotrajno su oživjele prostor starog kupališta
Bilo je pokušaja da se kupalište oživi, no to je završilo neslavno. Za sada se može prošetati do njega i vidjeti oslikane kabine mladih Brođana pokraj 3D animacije Filipa Mrvelja, koji je davne 2011. prvi puta oslikao ovu površinu na 1.300 kvadratnih metara. Sav potreban materijal za oslikavanje osigurala je Turistička zajednica Grada Slavonskog Broda.
Trenutno je prilaz u derutnom stanju i bila bi potrebna određena financijska ulaganja kako bi taj prostor postao funkcionalan i prihvatljiv posjetiteljima.
Važno je naglasiti da je 3D vizual, točnije anamorfno slikarstvo, značajno promijenio vizualni identitet bivšeg malog gradskog kupališta. Naime, takvo slikarstvo je izrazito popularno zbog svoje atraktivnosti i mogućnosti interakcije prolaznika s pozadinom vizuala, a pogotovo se to vidi dijeljenjem takvih fotki na društvenim mrežama. Trenutno je vizual jedino što ovo mjesto još uvijek čini živim.
Unatoč pokušaju oživljavanja i oslikavanja prostora od strane gradskih umjetnika, prostor bivšeg malog gradskog kupališta i dalje je neiskorišten. Potrebno je značajno ulaganje kako bi se saniralo derutno stanje prilaza i ograde. Pitanje koje se i dalje postavlja jest: kako i za koju svrhu oživjeti ovaj prostor?
Čitatelji u našoj galeriji fotografija mogu pregledati kako lokacija nekadašnjeg malog gradskog kupališta trenutno izgleda.
Ovo je izgrađeno u ona vremena...Obala Save je pod ingerencijom Vodoprivrede...
Hoćeš reći da je i Poloj onda u ingerenciji Vodoprivrede? Za sve pa tako i ovo se može dogovoriti. Ako postoji želja. Ali kako je tebi stalno u glavi, Oni,Mi,Vaše,Naše. Nema pomaka.