1543
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Slavonskobrodski učenici-volonteri danas su na Gradskoj tržnici u Slavonskom Brodu poručili „Ne budi panj kad si online“, želeći ukazati na porast svih oblika vršnjačkog nasilja na internetu.
Kampanja je dio druge faze projekta „Stop vršnjačkom nasilju“ Informativno-pravnog centra Slavonski Brod. Uz nju, predstavljen je i nastavak programa Centra za volontiranje.
Gimnazija „Matija Mesić“ sa svojim je učenicima predvodnica u mnogočemu među slavonskobrodskim srednjim školama. Volonterski klub „Carpe diem“ potiče različite aktivnosti, promiče vrijednosti volontiranja i motivira učenike na uključivanje u volonterske aktivnosti u školi i izvan nje. Sve aktivnosti usmjerene su na opće dobro i dobrobit drugih.
- Želimo učenike potaknuti da dio svojih vještina i sposobnosti podijele s onima kojima je to potrebno bez naknade. Volonterstvo je godinama bilo zapostavljeno kao izraz vraćanja zajednici nečega što ti je ona dala. Smatram da, ako mi u školama ne podižemo svijest o važnosti toga da ljudi budu okrenuti jedni ka drugima, onda nismo ispunili svoju primarnu zadaću. Kao profesorica, osim edukacije, moram se baviti i mlade ljude upoznati sa svim mogućim varijantama kako se približiti drugom čovjeku. Danas je netko drugi u potrebi, sutra si to možda ti. - kazala je gimnazijska profesorica Kornelija Šebalj.
Dodatno se širina nastavničke - ili bolje rečeno prosvjetarske - uloge ogleda u tomu s kojim se sve problemima susreću osobe u tom zanimanju. Teška, a često i bolna tema, odnos je učenika jednih prema drugima.
- Veliki je problem u tomu što učenici ne prijavljuju vršnjačko nasilje. Ne žele biti cinkaroši, smatraju kako će to proći samo od sebe. Pokušavamo to promijeniti ovakvim akcijama i predavanjima. Druga je stvar što učenici uopće ne znaju definirati vršnjačko nasilje. Internet je plodno tlo za svakakva devijantna ponašanja. Vrvi time pa učenike koji nemaju svijest o tomu, vrlo brzo uvuče u tu zamku. Ako učenika ne naučimo da to prijavi i da postoje institucije koje se time bave, onda u društvu nastaje veliki problem. Nisam sigurna da zlostavljači shvaćaju da su oni ti koji zlostavljaju. Brane se time da kažu: „Pa da, i mene su tako zlostavljali!“. Nerijetko opravdavaju svoj čin time što su i sami bili žrtve. - dodala je profesorica Šebalj.
Građani su danas rado zastajali kraj štanda na Gradskoj tržnici i razgovarali s mladima. Čak i oni stariji imali su što naučiti.
- Odlučila sam volontirati kako bih poduzela nešto protiv stvari poput vršnjačkog nasilja. Ono je sve češće u školama. Ovo je prva akcija u kojoj sudjelujem i smatram da je jako bitna kako bih probila svoje granice i činila što više. U mojoj školi potiču volonterstvo i drago mi je da mogu biti dio toga. - zaključila je učenica prvog razreda Tehničke škole Bruna Pešorda.