ZAGREB / SLAVONSKI BROD - Zdrava i uravnotežena prehrana kao čimbenik koji značajno utječe na zdravlje potpuno je u rukama pojedinca, istaknuto je na nedavnom predavanju o primarnoj prevenciji moždanog udara.
Jedna od predavačica pritom je istaknula nutricionističko „zlatno pravilo“: izbjegavajte četiri „bijele ubojice“ - konzumni šećer, sol, bijelo brašno i životinjsku mast. Kako su ove namirnice, pogotovo u Slavoniji, tradicionalno neizostavni dio prehrane, bez kojih se ona mnogima čini „bljutavom“, pokušali smo od stručne osobe saznati kako razriješiti ovu proturječnost.
Internetska potraga za nutricionistom u Slavonskom Brodu, ako ne računamo na one „državne“, iz Opće bolnice, nije dala mnogo rezultata.
- Ne znam kakva je situacija ondje, u svakom slučaju, u Hrvatskoj nas nema dovoljno. Problem je u struci i to što se danas nutricionizmom bavi svatko, djelujući loše na zdravlje ljudi, a da toga nisu ni svjesni. Posljedice onda osjetimo svi mi koji nastalu štetu moramo „popravljati“ - kazala je nutricionistica Mirela Marić, koja kalorije broji Zagrepčanima, u jednoj „fancy“ privatnoj poliklinici. Ali Google nam je ipak nije ponudio bez razloga.
- Rođena sam u Slavonskom Brodu, gdje sam i odrasla, završivši osnovnu školu i Opću gimnaziju. Na zagrebačkom Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu diplomirala sam 2000. godine pa doktorirala nutricionizam. U Zagrebu sam dobila posao i ostala živjeti... - sažela je jedan dosta čest i tipičan migracijski obrazac, koji je za Slavonski Brod i Brodsko-posavsku županiju naročito „omražen“ kada je riječ o opasno deficitarnim medicinskim djelatnicima. To su, dakle, i nutricionisti, dok je posla za njih više nego što se inače misli.
- Naš je zadatak vrlo zahtjevan - djelovati preventivno i buditi svijest o promjeni navika koje ruše kvalitetu života. Klijenti nam dolaze, prije svega, uvidjevši da je preventiva više od polovice zdravlja, a da hrana postaje pravi lijek za organizam. Osim njih za pomoć nam se obraćaju i pacijenti s određenim zdravstvenim tegobama, npr. probavnim, kožnim, neurološkim, ali i psihološkim, kojima je liječnički propisana dijetoterapija. Spomenula bih i profesionalne sportaše koji su uvidjeli da je prehrana zaslužna za čak 60 ili 70 posto njihova uspjeha, a za ostalo trud i vježba.
Ipak, na spomen ovih stručnjaka vjerojatno prvo pomislimo na probleme s težinom.
- Tu se radi o pacijentima koje muči pretjerana debljina ili pak ekstremna mršavost. U svijetu, pa tako i kod nas, vlada pandemija debljine. Trenutno je u Hrvatskoj pretilo više preko 60 posto ljudi. Razlog tome je način života koji uz manjak fizičke aktivnosti uključuje i nepravilnu prehranu. Da bi zdravo i uspješno mršavila, osoba treba gubiti pola do jednod kilograma tjedno. To će postići unosom od pet do sedam tisuća kalorija u spomenutom razdoblju, odnosno 500 do tisuću kalorija manje od prosjeka. Pritom nema gladovanja - navela je liječnica poprilično zabrinjavajuće brojke i općeniti recept, koji se svakom pacijentu prilagođava.
- Osoba koja odluči živjeti zdravo, mora mijenjati ne samo prehranu nego cjelokupni način života. Nutricionist je onda često dio jednog manjeg „tima“, uz kineziologa, liječnika i psihologa. Naš je posao da antropometrijskom i laboratorijskom dijagnostikom, uz analizu prehrambenih navika te osobe, točno odredimo što i kako ona treba mijenjati.
Slavonska kuhinja na glasu je kao „teška“, nutricionistički ne tako „uzdizana“ kao npr. dalmatinska. Mnogi Slavonci koji „paze što jedu“, pojedine domaće delicije tako „zaobilaze“.
- Taj je stav pretjeran. Ne postoj slavonsko jelo koje treba potpuno izbjegavati. Ovisi to i o vrsti obroka - dobu dana, izboru namirnica, pogotovo sezonskih. Ako znamo da je, npr. kobasica napravljena od domaćih sastojaka, bez dodanih aditiva i konzervansa, možemo se njome povremeno „nagraditi“, bez straha od štetnog utjecaja na naš organizam - kazala je, potvrdivši to, premda je nutricionistica, vlastitim primjerom.
- Živim potpuno aktivnim životom, pa si u pogledu hrane mogu „dopustiti“ sve, i slatko i masno, s tim da se uvijek „zaustavim“ na vrijeme. Hrana je, uostalom, i socijalna kategorija, ona povezuje ljude.
Nakon svinjokolja kantice i teglice napunjene su svinjskom mašću, ali budući da je ona jedna od „bijelih ubojica“, mnogi će u tavu radije uliti biljno ulje.
- Znanstvena istraživanja im ne daju za pravo jer se pokazalo da je pri prženju i visokim temperaturama ipak „zdravija“ svinjska mast.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
_Ludjakzavrsiovelkeskole_12.02.2023. u 10:24
...a za ovaj proljev od nutricionističkog doktorata koji možeš sažeti u jednu brošuru i dva videa, preporučam: ...u youtube tražilici potražiti "zlato odzadra anketu"
-