SLAVONSKI BROD / POŽEGA - Pravo žene na pobačaj, odnosno vječna pro-life i pro-choice rasprava, posebno je aktualna tema uoči izbora odnosno tijekom predizbornih kampanja. Vidljivo je to na primjeru političkog sraza između Donalda Trumpa i Kamale Harris koji je u samoj završnici, ali i među kandidatima za budućeg predsjednika Hrvatske čija se stajališta polako kristaliziraju.
Kakvo je pravo stanje, pak, ne samo u Hrvatskoj, nego i u dvjema slavonskim županijama koje prati PlusPortal, pokazuju najnovije publikacije Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Podsjetimo, najprije, kako u Hrvatskoj, prema Zakonu o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece, žena može legalno izvršiti pobačaj bez dozvole povjerenstva ako se radi o trudnoći koja traje do 10 tjedana. Prema istom Zakonu pobačaj je moguće izvršiti samo u ovlaštenim stacionarnim zdravstvenim ustanovama.
Tijekom 2023. godine je u Hrvatskoj evidentirano ukupno 7.807 različitih tipova pobačaja. Od toga je ukupno 3.015 legalno induciranih pobačaja, odnosno 9,3 legalno induciranih pobačaja na 100 poroda, što predstavlja blagi porast u odnosu na 2022. godinu.
Analizirajući stope evidentiranih legalno induciranih pobačaja prema županiji prebivališta žene, 2023. godine su najviše stope legalno induciranih pobačaja na 100.000 žena generativne dobi zabilježene u Karlovačkoj (1.022,7/100.000) i Međimurskoj županiji (713,1/100.000). Najniže stope su zabilježene u Dubrovačko-neretvanskoj (192,7/100.000) i Splitsko-dalmatinskoj županiji (193,3/100.000).
Požeško-slavonska i Brodsko-posavska županija, s Ličko-senjskom i Šibensko-kninskom, u samom su dnu po broju pobačaja u zdravstvenim ustanovama.
PSŽ zabilježila je tijekom 2023. godine 105 pobačaja, od čega je 27 bilo legalno inducirano. Niti jedan legalno inducirani pobačaj nije obavljen u Općoj županijskoj bolnici Požega – po čemu je ta ustanova gotovo pa jedinstvena u Hrvatskoj (0 legalno induciranih pobačaja ima još samo Klinička bolnica Merkur te Dom zdravlja Metković). Po jedan takav pobačaj zabilježen je u kninskoj, našičkoj i vinkovačkoj bolnici. No, zato Opća županijska bolnica Pakrac bilježi 45 legalno induciranih pobačaja
BPŽ zabilježila je 190 pobačaj – od čega 52 spontana, a 55 legalno induciranih. Od potonjih je u Općoj bolnici u Novoj Gradiški obavljeno njih osam, a u Općoj bolnici Slavonski Brod njih 40.
Među ženama kod kojih je evidentiran legalno inducirani pobačaj najveći je udio onih u dobi od 30 do 39 godina – 44,3 posto, potom slijedi dobna skupina 20 - 29 godina u kojoj je evidentirano 38,5 posto svih legalno induciranih pobačaja. Tijekom 2023. godine evidentiran je 61 legalno induciran pobačaj u maloljetnica (do 18. godine života) što čini dva posto ukupnog broja legalno induciranih pobačaja. U mladih djevojaka od navršenih 18 do 20 godina života evidentirana su još 144 legalno inducirana pobačaja, što zajedno čini 6,8 posto ukupnog broja evidentiranih legalno induciranih pobačaja.
Među ženama kod kojih je prijavljen legalno inducirani pobačaj najviše je onih bez živorođene djece (28,9 posto). Također su značajni udjeli žena s dvoje živorođene djece (25 posto) i jednim živorođenim djetetom (18,4 posto).
Velika većina prijavljenih legalno induciranih pobačaja (75,1 posto) učinjena je na zahtjev žene, 7,2 posto zbog ugroženog zdravlja žene, a 3,2 posto zbog prethodno utvrđene malformacije ploda. Od 1.674 prijavljenih legalno induciranih pobačaja na zahtjev žene, prema dostupnim podacima, u 1.217 slučajeva (72,7 posto) prije začeća nisu bile korištene metode kontracepcije – što dovoljno govori o potrebi dodatne edukacije.
Tablica, ipak, pokazuje kako ukupnost svih vrsta pobačaja - i spontanih i legalno induciranih i trećih - bilježi trend smanjenja. No, to ne znači da se smanjuje i broj legalno induciranih pobačaja. Čak štoviše, ranije smo naveli kako je zabilježen blagi porast u usporedbi 2023. s 2022. godinom.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -