SLAVONSKI BROD - Jedan od najtežih emocionalno-fizičkih iskustava u životu žene jest pobačaj, bilo da je on medicinski potpomognut (namjeran), nekontrolirana reakcija majčina organizma (spontan) ili nužan medicinski zahvat uzrokovan nekom po život majke opasnom komplikacijom u razvoju ploda.
Prema podatcima Hrvatskog zavoda za javno dravstvo za 2021., u Hrvatskoj je najviše ovih posljednjih, iz kategorije tzv. abnormalnih produkata začeća (39,5 posto). Odmah iza njih dolaze oni uvijek kontroverzni, namjerni zahvati, na koje otpada 34,6 posto ukupnog broja pobačaja. Žene čije tijelo plod odbaci samo od sebe čine 17,1 posto slučajeva, a izvanmaternička trudnoća 6,8 posto.
O napretku medicine i nužnosti izvršenja pobačaja u medicinski opravdanim slučajevima, svjedoči i podatak da u spomenutoj godini od posljedica pobača nije preminula nijedna žena, iako ih je zbog komplikacija bilo hospitalizirano 180.
I dok su ostale kategorije pobačaja uglavnom privatna stvar, tzv. legalno inducirani pobačaji odavno su izišli izvan zidova bolnica i domova, ostavši do dan-danas, negdje više, negdje manje, javna „vruća tema“.
Podsjetimo da se legalnost ovoga čina, opravdavao to tko ili ne - prema Zakonu o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece - odnosi na trudnoću koja je trajala najviše 10 tjedana. Njime je propisano i da se takav pobačaj može izvršiti isključivo u ovlaštenim zdravstvenim ustanovama.
U Brodsko-posavskoj županiji zabilježena su 32 takva pobačaja, što znači da ova županija ima drugu najnižu stopu incidencije, odmah nakon Splitsko-dalmatinske. Drugim riječima, u Brodsko-posavskoj županiji na sto tisuća žena generativne dobi dolazi 125,8 pobačaja. Radi usporedbe, u Karlovačkoj županiji taj broj, ujedno najveći u Hrvatskoj, jest 930, a u Međimurskoj 744,6.
Kako je u Brodsko-posavskoj 2021. bilo ukupno 174 pobačaja, najviše je njih, 74 (42,5 posto) iz kategorije ostalih abnormalnih produkata začeća, potom spontanih (21,8 posto), pa tek onda „kontroverznih“ (18,4 posto). Izvanmaternička trudnoća čini tu 12 posto, a ostatak nespecifirani i ostali pobačaji.
U Primorsko-goranskoj županiji primjerice, legalni inducirani pobačaji čine gotovo polovicu ukupnog broja (49 posto), a taj je udio visok i u Istarskoj (46,8 posto).
Kada ove brojke usporedimo s brodsko-posavskim, nameće se pretpostavka da veliku ulogu u ovim delikatnim stvarima igraju „pravila“ lokalne sredine, koja je u dvjema primorskim županijama, očigledno, i po ovome pitanju liberalnija.
„Molitelji“ za zabranu ove prakse u Slavonskom Brodu nisu bez razloga odabrali mjesto za svoj „performans“ - polovica induciranih pobačaja u Brodsko-posavskoj županiji obavljena je u Općoj bolnici „Dr. Josip Benčević“.
Tu je izvršena i većina od ukupnog broja, 113 od 174 pobačaja svih kategorija s područja županije.
Ukupno je u 2021. u Hrvatskoj bilo 7712 slučajeva ove nesretne pojave, iz čega se vidi da je to ne samo osobna trauma svake od dotičnih žena i njihovih obitelji, nego i značajan demografski gubitak Ipak, to nikako ne bi trebao biti povod oduzimanju prava na odlučivanje o vlastitom tijelu ili argument za ispunjavanje želja molitelja koji svake prve subote u mjesecu (pa tako i danas) kleče na hrvatskim trgovima.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -