4901
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Simbol ljubavi i zaštitnica zdravlja… glasio bi tako najkraći opis za imelu, neobičnu biljku koju uočavamo dok šetamo zapuštenim voćnjacima po brdima i oko Slavonskog Broda. Na suhim, uglavnom bolesnim granama krušaka, jabuka ili breza, vrba, lipa… na kojima više nema lišća čak primamljivo izgleda žutozelena imela s bijelim staklastim kuglicama njezina ploda.
Biljka je to koju se obično povezuje s Božićem ili Novom godinom jer simbolizira ljubav, mir, pomirenje i sreću, iako njezina primjena i simbolika seže daleko u prošlost, još pet stoljeća prije Krista, a sadrži i čitav niz ljekovitih tvari.
Imelu su najviše štovali Druidi i Vikinzi. Druidi su je nosili prikačenu oko vrata i smatrali svetom biljkom koja štiti od zlih sila te liječi neplodnost pa je i do danas u jednom dijelu svijeta zadržan običaj ljubljenja ispod imele.
Dok su je Druidi, primjerice, koristili kao afrodizijak, u skandinavskim pričama simbolizira mir i sreću. Zato se u božićno vrijeme stavlja iznad kućnog praga kao da poručuje „ovome domu želimo vječnost i sreću."
Englezi vjeruju da poljubac ispod imele na Božić donosi sreću. Taj običaj vuče porijeklo iz doba Vikinga, a danas je osim u Ujedinjenom Kraljevstvu, popularan u Njemačkoj i SAD-u gdje se mladenci ljube onoliko puta koliko na imeli ima bobica. Nekima se imela toliko sviđa da su je uvrstili među nacionalne simbole, a Oklahoma je jedina država na svijetu koja je to napravila još 1893. godine.
No, zbog svoje popularnosti u poganskim narodima, kroz cijeli srednji vijek imelu je bilo zabranjeno koristiti kao ukras, a to je jedan od razloga zbog čega se crkve ni danas ne ukrašavaju tom biljkom.
Ipak, zna se da je imela dragocjena biljka zbog svojih ljekovitih svojstava a njezina čarobna svojstva spoznali su još stari Grci dok se u Sjevernoj Europi koristi od 16. stoljeća. Hipokrat i Plinije smatrali su je djelotvornim lijekom protiv vrtoglavice, tumora i epilepsije dok ju je u srednjem vijeku sv. Hildegarda preporučivala protiv srčanih bolesti. Poznati fitoterapeut, njemački župnik Sebastian Kneipp koristio ju je protiv krvarenja i smetnji krvožilnog sustava te kod ženskih tegoba, točnije u sprečavanju i liječenju niza boljki.
Premda stručnjaci još uvijek nerado istupaju u javnost kada je riječ o učinkovitosti imele u terapiji raka i AIDS-a, mnogi se slažu kako je ova biljka prirodno sredstvo protiv glavobolje, vrtoglavica, grčeva pa čak i depresije, a osobito je dobra protiv arterioskleroze, umora i iscrpljenosti organizma. Učinkovita je, kažu, i protiv reume i bubrežnih kamenaca, ima i diuretičko djelovanje a u mnogim se krajevima Azije i sjeverne Afrike i danas, više nego u Europi, koristi protiv epilepsije, histerije, astme, vanjskog i unutrašnjeg krvarenja, kroničnih grčeva... Ako netko pati od kroničnog zatvora od velike će mu pomoći biti upravo imela. Pored toga normalizira izlučivanje žuči te uklanja uzroke nastanka šećerne bolesti. No, najviše zanimanja privlači njezino djelovanje na niski i visoki krvni tlak uzrokovan smetnjama u krvotoku. Ljekovite tvari u toj biljci uzrokovat će, tvrde stručnjaci, da se kolanje krvi kroz organizam normalizira te time ojačati najjači mišić – srce. Pokazalo se kako imela pomaže i u liječenju od karcinoma jer sadrži lecitin, tvar iz koje se dobije lecitinol koji već u malim količinama može uništiti stanice karcinoma te povratiti oslabljen imunitet. Pomaže prilikom oporavka, ublažava mučninu, povraćanje, opadanje kose, nesanicu te gubitak apetita. Neki navode kako je učinkovitost terapije imelom potvrđena kod karcinoma grla, jajnika, maternice, dojke, debelog crijeva, bronhija, želuca, mjehura. Imela, neki navode, stimulira izlučivanje endorfina koji omogućuje bolje podnošenje bolova i izaziva osjećaj sreće.
Sami možemo ubrati biljku i od listića spraviti čaj od imele a univerzalni recept glasi: šest čajnih žličica suhih i usitnjenih listova imele preliti sa 750 ml hladne vode i ostaviti da odstoji preko noći. Procijediti i piti triput dnevno po 250 ml nezaslađenog čaja.
Za liječenje se koriste svi dijelovi biljke, osim bobica koje su otrovne i mogu uzrokovati snažne grčeve u trbuhu, proljev, a u iznimnim slučajevima njihovo konzumiranje može biti i kobno. Zbog toga stručnjaci savjetuju da se ne iskušava priprema u domaćoj varijanti nego da se nabavi ekstrakt bobica imele od licenciranog proizvođača. Inače, imela se kao lijek može koristiti u obliku spomenutog čaja, ali i praška, meda, vina i tinkture.
No, vjerovali ili ne u njezina ljekovita svojstva, sada, ususret božićnim blagdanima, možemo je ubrati kao biljku sreće i ispunjenja želja, a njih je sigurno u svakom domu napretek.