1634
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - O svjetskoj nagradi koju je struka dodijelila poznatoj hrvatskoj krajobraznoj arhitektici Kseniji Jurčić Diminić za park u slavonskobrodskoj Strossmayerovoj ulici ranije smo pisali OVDJE. Na zahtjev čitatelja, dodatno smo provjerili o kakvoj je nagradi riječ, a oni koji razumiju engleski jezik i sami se o istinitosti naših tvrdnji mogu uvjeriti OVDJE.
Dakle, nagradu je dodijelila ugledna internacionalna arhitektonska platforma Rethinking The Future (RTF) koja mjesečno ima preko milijun pregleda te je, kao takva, jedna od najčitanijih u svijetu.
RTF dodjeljuje nagrade projektima koji pokazuju izvrsnost i inovativnost na području arhitekture, krajobrazne arhitekture, dizajna interijera, dizajna proizvoda i urbanog dizajna.
Cilj nagrada je podići svijest o strategijama koje arhitekti, krajobrazni arhitekti i dizajneri koriste za suočavanje sa suvremenim globalnim izazovima i iznijeti na vidjelo najbolje od takvih projekata kako bi inspirirali sljedeću generaciju.
Među nagrađenima su proteklih godina bili Zaha Hadid Architects, Bjarke Ingels Group & Dialog i mnoga druga ugledna imena. Ove godine zaprimljeno je više od 1200 registracija iz 50-ak zemalja svijeta.
U kategoriji krajobrazne arhitekture nagrađena su samo četiri projekta; Xrange architects iz Taiwana, Aleksandra Lavrukhina iz Rusije, Bureau Bas Smets studio iz Francuske i Ksenija Jurčić Diminić iz Hrvatske s projektom Board Game Park u Slavonskom Brodu
Kseniji Jurčić Diminić ovo je peta međunarodna nagrada u posljednje četiri godine. Podsjetimo, za park hotela Amarin u Rovinju dobila je Big See Architekture Award, German Design Award te Golden Muse Award, za park hotela Ikador u Iki dobila je Platinum Muse Award.
Kako je za SBplus opisala Jurčić Diminić, Board Game Park u Slavonskom Brodu ima neobičnu genezu:
„Nastao je na prostoru koji je korišten kao improvizirano parkiralište, usred gradskog tkiva, površine tri tisuće kvadratnih metara. Kako je neposredno uz taj prostor izgrađeno novo parkiralište, preostalom je dijelu trebalo dati novu funkciju, ali privremenog karaktera.
Glavni izazov projekta bio je kako tretirati površinu budućeg parka koja je prekrivena debelim tamponskim slojem kamenog materijala. Uklanjanje tampona nije dolazilo u obzir.
Kako park ima privremeni karakter, sve dok prostor ne dobije novu namjenu, predviđeno je da su svi ugrađeni elementi mobilni kao bi se u nekom trenutku mogli premjestiti na drugu lokaciju.
Koncept i organizacija prostora postignuti su oblikovanjem organičkih staza, izrađenih od tamnijeg kamenog materijala u odnosu na plohu koje istovremeno dijele i povezuju proctor. Svijetlija ploha preuzela je, pritom, ulogu pozitiva, a tamnija negativa.
Uz staze su oblikovani povišeni otoci od kortenskog čelika u kojima su formirani bujni nasadi ukrasnih trava i autohtonog cvatućeg bilja.
Duž staza, nasumično se pojavljuju stabla ukrasnih trešanja koja čine vertikalnu okosnicu prostora.
Intervencija je imala karakter funkcionalne revitalizacije prostora s ekološkim pristupom.
Prostor se transformirao u zanimljivo boravište koje poziva na korištenje, igru i druženje.
Zanimljivo je i poticajno kako je skroman i nepretenciozan projekt prepoznat kao vrijedna kreacija koja zaslužuje takvu prestižnu nagradu."
Fotografije temeljem koji je osvojila nagradu za dizajn i izgled najnovijeg brodskog parka u Strossmayerovoj ulici, portalu SBplus ustupila je krajobrazna arhitektica Ksenija Jurčić Diminić. Moguće ih je pogledati u galeriji fotografija.