2673
Prikaza
5
Komentara
SLAVONSKI BROD - Zbog činjenice da najnoviji park u Slavonskom Brodu - onaj uz nedavno asfaltirano parkiralište u Strossmayerovoj ulici - izgledom i dizajnom 'odskače' od tradicionalnih parkova kakve je dosad bilo moguće vidjeti u Slavoniji, Brođanima na prvu baš i nije 'sjeo'.
Ipak, struka je kazala svoje i krajobraznoj arhitektici Kseniji Jurčić Diminić dodijelila svjetsku arhitektonsku nagradu „Rethinking The Future Awards 2022." baš za to idejno rješenje koje je oživotvoreno u Slavonskom Brodu.
Ranije nagrade također su bile motiv Gradu Slavonskom Brodu za suradnju s ovom stručnjakinjom na području krajobrazne arhitekture.
- Ovlaštena sam krajobrazna arhitektica od 1999. godine sa statusom umjetnika u struci (op.a., jedina u Republici Hrvatskoj). Taj status sam dobila od Ministarstva Kulture i Ministarstva graditeljstva 1999. godine. Realizirala sam više od 500 projekata u Republici Hrvatskoj i Kataru (međunarodni natječaj i odabir 2014.). Dobitnica sam nekoliko internacionalnih nagrada; Bigsee Architecture Award 2019. (Ljubljana) - Park Amarin Hotela u Rovinju; German Design Awards 2020. (Frankfurt) pobjednica za Amarin Hotel Park u kategoriji „Excellent Architecture - Urban Space and Infrastructure"; Gold Winner Muse 2020. (New York) for Hotel Amarin Park u kategoriji „Landscape Design". Surađujem s brojnim arhitektonskim timovima na različitim projektima u cijeloj Hrvatskoj. - u razgovoru za SBplus ranije je kazala Ksenija Jurčić Diminić.
Pred arhitekticu su u osmišljavanju novog brodskog parka stavljeni brojni izazovi. Prvenstveno, predmetna je površina, prema prostornom planu, građevinska čestica. Dakle, ako se u nekom trenutku pojavi zainteresirani investitor, a to bude dobra prilika za Grad, moguće je da će na mjestu današnjeg parka 'niknuti' nešto drugo. S obzirom na to, Grad je tražio da se prostor uredi jednostavno i ekonomično. No, i s takvim pristupom Jurčić Diminić je pokazala kako je moguće biti inovativan i zaslužiti nagradu.
- Osmišljeno je uređenje čiji su svi gradivni elementi mobilni. To znači da se u svakom trenutku mogu demontirati i prenijeti na neku drugu lokaciju. Stabla su pretežno sađena rubno što ne bi trebalo ometati buduću izgradnju. Tek je nekoliko stabala u središnjoj zoni radi oblikovnog balansa. Postojeći tampon nismo dirali, već su sve intervencije izvedene na njemu. To je osnovni razlog zbog kojeg nema travnjaka. Travnjak bi iziskivao uklanjanje tampona i navoz zemlje što bi bilo skupo i neopravdano u datim okolnostima. Oblikovni koncept je organički strukturiran. Prostor povezuju staze od sipine u antracitnoj boji. Prani riječni šljunak je ono što bi u drugim okolnostima bila trava. Na površini su oblikovani veliki otoci sa ukrasnim travama i trajnicama. Uz zelene otoke su postavljene klupe. - pojasnila je za SBplus Jurčić Diminić osnovna ograničenja koja je imala pri oblikovanju, a koja su 'laičkom oku' teško zamjetljiva i razumljiva.
Trendovi u krajobraznoj arhitekturi se mijenjaju pa ne čudi što građanima treba neko vrijeme da se naviknu na ono što je danas moderno. Ipak, potrebno je uvijek voditi brigu o funkcionalnosti. Kako bude bujala vegetacija na području parka u Strossmayerovoj, tako će i oni koji tamo borave biti zadovoljniji.
- Trendovi u krajobraznoj arhitekturi u novije vrijeme su prirodni, organički parkovi sa što više prirodnih materijala, vodenih elemenata, parkovi koji su u kontekstu okolnog krajolika, koji imaju relaksirajuću, nepretencioznu atmosferu. Izuzetno se mnogo koriste ukrasne trave i perene od kojih mnoge poznajemo kao korove. Vrlo često se oblikovani parkovi neprimjetno nadovezuju na autentičnu prirodu. Parkovi danas trebaju biti terapeutska mjesta na kojima regeneriramo tijelo, energiju i misli. Ovaj prostor treba prepustiti građanima i kroz neki period on će zaživjeti. - zaključila je Ksenija Jurčić Diminić u razgovoru objavljenom u kolovozu 2021.
Kako je objavljeno na stranici Grada Slavonskog Broda, osim spomenutog projekta, Jurčić Diminić je radila i na projektu izgradnje novog autobusnog kolodvora kao suradnica za krajobraz te na uređenju Ulice Petra Svačića i Šetališta braće Radić, a surađivala je i na idejnom projektu izgradnje botaničkog vrta u Tvrđavi Brod.
a ja seljačina mislio da bi parkovi trebali sadržavati makar kakvo zelenilo, srećom javila se struka i raspršila moje zablude
Da li su uklonjeni nedostaci sa kajak kluba? Otpadanje oplata? Nevaljali prozori??? Toliko o nagradama...
Zanimljivo. Toliko fotografija u prilogu a nigdje potvrdnica o nagradi o osvojenoj pobjedi. Koka vi farbate? Ni kajak klub nikada nije dobio nagradu. Treba dati nagradu za građevinu koja je promijenila najviše izvođača radova. :-))) Na kajak klubu se je... Prikaži svee je izredalo više bauštelaca nego što se izredalo bauštelaca u jednoj javnoj kući u godinu dana u njemačkoj. Hehe! Toliko o nagradama.