2848
Prikaza
0
Komentara
NOVA GRADIŠKA - Prema podatcima studije Europske komisije, u Hrvatskoj se na godinu baci 380 tisuća tona zdravstveno ispravnih namirnica, a u Europskoj uniji na godišnjoj razini baci se 88 milijuna tona hrane.
Često, kao potrošači, mislimo kako najveća količina bačene hrane dolazi iz supermarketa i ugostiteljskih objekata, no 53 posto bačene hrane dolazi iz kućanstava. Statistike pokazuju kako najviše hrane bacaju samci, zatim osobe koje žive u urbanim područjima i imaju veće prihode te obitelji koje imaju malu djecu - istaknuto je nedavno u ovoj studiji te dodano kako je cilj Europske komisije do 2030. godine smanjiti bacanje hrane za 50 posto.
Tako govore podatci i statistike, a da se hrana baca, ponekad i iz obijesti i (ne)odgoja ponajbolje svjedoče prizori s gradskih ulica. Poznate su nam slike slavonskobrodskih ulica o kojima je izvještavao SBplus, a na kojima su se, uz ambalažu, nerijetko znali naći i bačeni ostaci hrane. Slično se događa i u Novoj Gradiški. Tamo, kolege s radiong-a, jutros pišu o hrani odbačenoj na stepenicama u blizini jedne gradske pekarnice.
Čini se kako je pecivo bačeno iz čiste obijesti, jer i da nije bilo dobre kvalitete ne odlaže ga se na način da ga bacite na prvo mjesto pokraj kojeg prođete. Tim više što se kanta za otpatke nalazi svega dva metra udaljena od stepenice na koju je hrana bačena.
Rezultat je to, po svemu sudeći, sinoćnjeg tuluma mladih, ali svejedno mladost im nije opravdanje za bacanje hrane. Posebice kada znamo da danas mnogi ljudi, pa i u Hrvatskoj, žive u teškim materijalnim uvjetima, nerijetko bez dovoljno hrane koju mnogi traže čak i po kontejnerima. Nažalost slika na stepenicama u blizini pekarnice u Novoj Gradiški, usudili bismo se reći, ponajviše govori o tome kakav nam je kućni odgoj.