/ 14
2073
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Romantičan izgled Kapelanovog stana u brodskoj Tvrđavi danas je uistinu svjedočio kako se unutar njegovih zidova odvija nešto čarobno.
Naime, Grad Slavonski Brod i Udruga Biovrt - u skladu s prirodom iz Čakovca za Brođane i Brođanke organizirali su večeras predavanje „Vrtlarenje u skladu s prirodom".
Osim što su mogli čuti brojna iskustva te razmijeniti domaće sjemenje, predsjednica Udruge, Silvija Kolar-Fodor, predstavila je tek izdanu knjigu istoimenog naslova - „Vrtlarenje u skladu s prirodom".
Predavanje je inače za sve zainteresirane besplatno i bit će održano čak 33 puta diljem Hrvatske, a sreću da ga posjete iskusne vrtlarice ovaj je put imao i Slavonski Brod.
- U svom vrtu imam preko petsto vrsta povrća i cvijeća. Ne budemo li uzgajali, čuvali, širili i razmjenjivali sjeme, sve sorte kojih nema u redovnoj prodaji će nestati. Stoga ih moramo očuvati u svojim vrtovima. Sama sam prije jedanaest godina kao potpuni laik krenula s četiristo kvadrata vrta, a danas sam se već proširila na dodatnih tisuću. - kazala je vrtlarica Silvija Kolar-Fodor koja je time svim u vrtlarstvu 'neukim' gradskim ljudima koji se boje da neće znati raditi na zemlji željela poručiti kako se uz Internet i dostupnost informacija danas sve da naučiti i 'pohvatati'.
Veliki odaziv nije je iznenadio jer je tako, kaže, u kojem god gradu da gostuje.
- Ljudima je dosta zatrovane hrane, više ne vjeruju ni prodavačima ni uzgajivačima. Svoje zdravlje žele uzeti u vlastite ruke. - kazala je Silvija nakon što se jedva progurala kroz prepunu prostoriju.
Biovrtlarenje svodi se na uspostavljanje ravnoteže s prirodom i prepuštanje bitnih ciklusa u rastu biljke upravo njihovom prirodnom tijeku.
- Osim svog vrta mi uzgajamo same sebe. Uzgajamo jednog strpljivijeg sebe i sretnijeg sebe. Takva osoba živi i radi u skladu s prirodom. Nakon toliko godina kemikalizacije ljudi su uvidjeli da nešto debelo ne valja s time pa žele oporaviti svoju zemlju i stvoriti zdravu hranu za sebe. Po mom je mišljenju to najveći aktivistički čin koji možemo napraviti. - za SBplus kazala je Silvija Kolar-Fodor.
Ne znamo što smo imali i što smo izgubili što se sjemenja tiče, a preostale postojeće vrste koje su preživjele u vrtovima naših baka zapravo predstavljaju najveće blago koje su i Brođani na događanju poput ovog odlučili podijeliti i razmijeniti s drugima.
Svi okupljeni složili su se sa starom izrekom koja kaže "Ako želiš biti sretan jedan dan - napij se, ako želiš biti sretan godinu dana - oženi se, ako želiš biti sretan čitav život - postani vrtlar."