SLAVONSKI BROD/NOVA GRADIŠKA - Jučer je u maloj novogradiškoj gradskoj vijećnici održana 1. sjednica Koordinacijskog tijela za prevenciju ovisnosti Grada Nove Gradiške gdje su se okupili predstavnici udruga i službi s područja grada, piše radiong.
Island, koji je nekada imao iznimno visoki postotak mladih koji su konzumirali alkohol, danas broji tek pet posto mladih koji piju. Konzumiranje cigareta palo im je na tri posto, a korištenje marihuane na sedam posto.
Sjednicu je sazvala predsjednica tijela, Ljiljana Lukačević. Prva točka dnevnoga reda bila je donošenje programa rada Koordinacijskog tijela za prevenciju ovisnosti Grada Nove Gradiške u 2019. godini.
– Bit će ovo mjesto u kojem ćemo umrežavati struku i ustanove u kojima se provodi prevencija ovisnosti. Grad Nova Gradiška – Odsjek za društvene djelatnosti bit će logistička podrška. Opća bolnica Nove Gradiške, Zavod za javno zdravstvo te Dom zdravlja Nova Gradiška bazične su zdravstvene ustanove koje ostaju u mreži ovog koordinacijskog tijela. Isto kao i Centar za socijalnu skrb koji ima svoje dokazano mjesto. Tu su i Policijska postaja Nova Gradiška sa svojim programima i neizostavne novogradiške obrazovne ustanove: Gimnazija, Elektrotehnička škola, Industrijsko obrtnička te osnovne škole "Ljudevit Gaj" i ”Mato Lovrak”, kao i Gradsko društvo novogradiškog Crvenog križa - istaknula je Lukačević.
Godišnji plan rada Koordinacijskog tijela za prevenciju ovisnosti za 2019. temelji se Nacionalnoj strategiji suzbijanja zlouporabe droga, Nacionalnom programu prevencije ovisnosti za djecu i mlade u odgojno – obrazovnom sustavu i sustavu socijalne skrbi te Nacionalnom Akcijskom planu suzbijanja zlouporabe droga. Uz opći cilj prevencije svih oblika ovisnosti Koordinacijsko tijelo pratit će probleme i potrebe djece i mladih, kreirati određene mjere, ali i afirmirati mlade u korištenju slobodnog vremena.
Upravo bi poticanje, ne samo mladih nego i društva na organiziranje i afirmiranje društvenih aktivnosti u slobodno vrijeme moglo donijeti ponajbolje rezultate u suzbijanju ovisnosti. Barem ako je suditi po primjeru Islanda koji je nekada imao iznimno visoki postotak mladih koji su konzumirali alkohol, a danas je taj postotak pao na pet posto. Konzumiranje cigareta palo im je na tri posto, a korištenje marihuane na sedam posto. Analizirajući kako mladi koji se ne odaju porocima provode slobodno vrijeme došli su do rezultata na kojima su temeljili svoje preventivne akcije. A one su između ostaloga značile povećanje državnog financiranja raznih vrsta rekreativnih aktivnosti koja uključuju i pomoć siromašnim obiteljima koje dobivaju posebna sredstva za financiranje aktivnosti djece.
Možemo li društvenim aktivnostima protiv ovisnosti, kako je to učinio Island?
Možda bi takav pristup ponajviše mogao pridonijeti smanjenju ovisnosti mladih o internetu koje je posljednjih godina iznimno izraženo. Prema posljednjim podacima, 3,4 posto svih srednjoškolaca ili do 50 tisuća ljudi ovisno je o internetu na način da svoj život podređuje virtualnom svijetu, a iako svjesni da im to utječe na život i dalje provode jako puno vremena pred ekranom. Da ovaj problem uzima sve više maha dokaz je i dnevna bolnica za liječenje ovisnosti o internetu koja postoji na Jankomiru. O ovoj temi bilo je govora i na 6. Simpoziju o alkoholizmu, kockanju i modernim ovisnostima, koji je u organizaciji Županijskog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, i ove godine organiziran krajem prošle godine.
Pa iako je tada posebna pozornost dana upravo internet ovisnosti - ostale, takozvane klasične ovisnosti, nažalost svakodnevica su velikog broja mladih ljudi.
- Kod nas u razredu samo dvije osobe ne puše, veliki broj ih već dugi niz godina povremeno konzumira 'travu', a vikend nije dan za izlazak nego za opijanje - kaže nam maturantica (podatci poznati redakciji) iz Slavonskog Broda dodajući kako cure ni malo ne zaostaju za dečkima. Možda su, kaže, još i gore. Kad smo ju pitali što misli bi li organizirano i besplatno bavljenje određenim društvenim aktivnostima pomoglo nekima da se ostavi poroka koji vode u ovisnost kazala je kako bi svakako valjalo pokušati. - Dobar dio njih to radi iz dosade jer sami ne znaju kako se zabaviti, a jedan dio da se dopadne društvu - kaže maturantica dodajući kako nemali broj njenih vršnjaka vrlo malo komunicira s roditeljima koje, zbog poslovne zauzetosti, ne viđaju onoliko koliko bi trebali.
U Slavonskom Brodu doduše postoji niz udruga i sportskih društava koje omogućavaju bavljenje raznim aktivnostima. Prostora za njihovu promociju ima, baš kao i za pomoć onima koji si ne mogu financijski priuštiti uključivanje djece u njihove aktivnosti. I to je dio na kojem bi društvo moglo poraditi. Onaj drugi dio vezan uz roditelje je, nažalost, takav kakav je i na njega ponajviše mogu utjecati sami roditelji. Činjenica je da vremena, zbog posla, imaju manje nego što bi ga htjeli imati. Ali ne trebaju pri tome zaboraviti niti činjenicu kako nije bitno koliko vremena provodimo s djecom nego kako ga provodimo s njima. Ako nedjelju zajedno sjedimo u dnevnoj sobi svako na svom mobitelu onda primjerom guramo vlastitu djecu u ovisnost, a ako odemo s njima u šetnju ili na izlet potičemo ih na aktivno druženje. Tako da nije uvijek sve na drugima. Puno toga je i do nas samih.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -