Predsatvljamo općine Brodsko-posavske županije. Početne podatke 'skidamo' s wikipedia.org, a u komentarima posjetitelja očekujemo ozbiljnu (i šaljivu) dopunu. Sve informacije dobivene od naših posjetitelja, za koje utvrdimo kako su točni, ugradit ćemo u članak. Dopuna podataka nije ograničena vremenom, a sve važnije informacije o zbivanjima na području općine rado ćemo objaviti, ako nam ih uputite e-mailom na sbplus@sbplus.hr.
Općina Gornji Bogićevci nalazi se na zapadnom dijelu Brodsko-posavske županije, pri čemu sjevernim i zapadnim rubom prislanja se na općinu Okučani, istočnim na općinu Dragalić, a južnim rubom na općinu Stara Gradiška.
Površina općine je 44,03 km2, a prema popisu iz 2011. godine ima 1975 stanovnika koji žive u šest seoskih naselja: Dubovac, Kosovac, Gornji Bogićevci, Smrtić, Ratkovac i Trnava.
Po popisu stanovništva iz 2001. godine
Općina Gornji Bogićevci imala je 2.319 stanovnika, raspoređenih u 6 naselja: Dubovac - 440, Gornji Bogićevci - 764, Kosovac - 289, Ratkovac - 275, Smrtić - 338, Trnava - 213
Nacionalni sastav:
Hrvati - 2.014, Srbi - 250, Česi - 10, Ukrajinci - 2, Poljaci - 2, Slovenci - 2, ostali - 10, neizjašnjeni - 17, nepoznato - 12
Sjeverni dio općine je prigorsko područje obronaka Psunja, a južni dio je ravničarski.
Kroz općinu prolaze važni prometni pravci: željeznička pruga Zagreb - Tovarnik, autocesta – državna cesta D4, te državna cesta D3.
Od prometne infrastrukture općina ima izgrađene i uređene sve ceste, kompletnu vodoopskrbu i dio izgrađenog sistema odvodnje otpadnih voda.
Središnje naselje i ujedno sjedište općine su Gornji Bogićevci. Općinska uprava smještena je u Hrvatskom seljačkom domu, u kom se nalazi nekoliko lokala i poštanski ured, kao i Poljoprivredno-savjetodavna služba.
Na području općine poljoprivredna proizvodnja je glavna gospodarska grana – uglavnom ratarstvo i manjim dijelom stočarstvo.
Općina već 10 godina razvija poduzetničku zonu „Brezine" u Gornjim Bogićevcima, koja je opremljena svom infrastrukturom, a u njoj je do sad izgrađeno četiri pogona koji su u funkciji. Pedesetak radnika bavi se: proizvodnjom gljiva, aluminijske i PVC stolarije, proizvodnjom metalne galanterije i organizacijom poljoprivredne proizvodnje kroz zadrugu.
Veći dio općine obuhvaća Župa Duha Svetoga Gornji Bogićevci, dok naselje Dubovac pripada Župi Sv. Vida iz Okučana.
Dan općine se slavi na „duhovski ponedjeljak" i svake godine 'šeće' ovisno o ovom crkvenom blagdanu. Na taj dan se tradicionalno peče vol i upriličuje cjelodnevno narodno veselje uz smotru folklora i sportske susrete.
Također tradicionalno, svake godine, na zadnju nedjelju u kolovozu, organizira se „festival seoskih igara" na kojem se veći broj ekipa iz više županija, ali i inozemstva, natječe u starim narodnim sportovima.
Na području općine djeluje više udruga građana iz područja sporta i kulture i to: Šahovski klub „Bedem", Nogometni klub „Sloboda", Stolnoteniski klub Gornji Bogićevci, Lovačka udruga „Sokol", Udruga umirovljenika, Udruga žena „Lan", DVD Gornji Bogićevci, Udruga za ruralni razvoj „Naša sela" i DSR „Sport za sve".
Cijelo područje općine teško je stradalo u domovinskom ratu i danas spada u područje od posebne državne skrbi II skupine. Dio domicilnog stanovništva se vratio u obnovljene domove, no došlo je do migracije stanovništva pa se na ovo područje naselio najveći broj hrvata iz banjalučkog kraja i bosanske posavina.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -