2964
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Nijemac Thomas Schöne, u listopadu 2020. godine, kontaktirao je redakciju portala SBplus kako bi mu pomogla u neobičnoj potrazi.
Naime, Thomasov je djed smrtno stradao u Slavonskom Brodu tijekom Drugog svjetskog rata, a mada je fotografijom dokumentirano njegovo posljednje počivalište, o njemu je kasnije izgubljen svaki trag.
Thomas danas traga za posmrtnim ostatcima čovjeka imena Albert Willy Kurt Schöne, rođenog 29. srpnja 1910. godine i preminulog u uniformi njemačkog vojnika 11. travnja 1944. godine u Slavonskom Brodu.
Kako SBplus svojim istraživanjem tijekom više prethodnih mjeseci nije uspio doći do provjerenih i službenih informacija o tomu što se dogodilo s dijelom groblja na kojemu su pokapani stradali njemački vojnici (a taj dio Gradskog groblja u Slavonskom Brodu više ne postoji), Thomas je odlučio javno progovoriti o svojoj potrazi i pozvati Brođane da mu pomognu.
Fotografija posljednjeg Albertovog počivališta u Slavonskom Brodu jedina je uspomena na djeda koju Thomas danas ima.
- Pokušavamo saznati gdje je posljednje počivalište člana naše obitelji. Voljeli bismo znati gdje se danas nalaze njegovi ostatci, ali stara fotografija njegovog groba u Slavonskom Brodu danas je sve što imam od djeda. - kazao je za SBplus Nijemac Thomas Schöne, naglasivši kako će cijeniti svaku informaciju o tomu što se uopće dogodilo s dijelom groblja na kojemu su u Slavonskom Brodu pokapani njemački vojnici.
Tragično je da službenih zapisa nema (ili mi do njih nismo uspjeli doći) - što znači kako je netko namjerno obrisao dio brodske povijesti. Bez obzira na to tko je tijekom rata bio na kojoj strani, nužno je poštovanje prema ljudskoj žrtvi. Ako su se pobjednici prema posmrtnim ostatcima odnosili kao agresori prema nedužnima - pokazali su kako nisu puno bolji od njih.
Prigodno, ovaj Thomasov poziv dolazi u mjesecu travnju kada smo (barem neki od nas) proslavili i Dan oslobođenja Slavonskog Broda u Drugom svjetskom ratu. Za njega su, dakako, zaslužni oni koji su u to vrijeme bili na strani suprotstavljenoj Albertu Willyju Kurtu Schöneu. On je poginuo u samoj završnici sukoba i tijekom najvećih borbi, mada gotovo punih godinu dana od konačnog prekida savezničkih bombardiranja grada uz Savu.
Koliko je tih dana bilo teško ostati živ u gradu uz rijeku Savu, govore brojke. Grad je, tijekom 1944. i 1945. godine, bombardiran 28 puta, dok je okolica Broda napadnuta 12 puta. U savezničkim napadima na njegov je teritorij, pritom, bačeno gotovo 16 tisuća bombi. Susjedni Bosanski Brod bombardiran je 21 put, sa sveukupno 2.886 bačenih bombi.
Kulminacija sukoba je bila u noći s 20. na 21. travnja 1945. godine, kada je - nakon sedmodnevnih borbi - grad oslobođen ulaskom jedinica Prve armije (Pete, Šeste i Sedamnaeste divizije) na njegovo područje, sat vremena prije ponoći.
Nadamo se da među čitateljima portala SBplus još ima onih sa sjećanjima vezanima za grobove vojnika stradalih i pokapanih u Slavonskom Brodu.