AP/SBplus
1522
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Učenici slavonskobrodske Osnovne škole 'Antun Mihanović' predvođeni nastavnicama Lucijom Lebić i Ivanom Brkić Klimpak ne prestaju osmišljavati i proizvoditi nove kreativne sadržaje. Jedan takav koji smo zamijetili je video koji donosi dirljiv razgovor između djeda i unuka. Djeda smo, dakako, odmah prepoznali. To je - Mihael Ferić, glasoviti dirigent i etnomuzikolog iz Slavonskog Broda koji kroza razgovor sa svojim mladim članom obitelji otkriva bogatstvo svoje karijere.
Kroz sjećanja i anegdote, govori o ljubavi prema glazbi, istraživanju tradicijskih melodija i stvaranju neizbrisivog pečata u kulturnom životu svoga grada. Njegovo nasljeđe nije samo u notama i izvedbama, već i u duhu koji ostavlja budućim generacijama. Razgovor je obogaćen komentarima njegovog dugogodišnjeg kolege i prijatelja, poznatog tamburaša i profesora Nikole Novosela, koji svjedoči o njegovom neprocjenjivom doprinosu slavonskoj glazbi.
- Neću ja vas učiti svirati tamburu, vi ćete učiti druge pa ćete tako i naučiti sami. - Ferić je rekao Novoselu kada mu je prvi put prišao sa željom da ga nauči svirati tamburu.
- Tamburu volim zato što je to prvi instrument koji sam ja svirao i čuo. A kada sam počeo svirati tambure, učio sam skupa s mojom djecom. - rekao je Ferić.
Šokačka rapsodija je kulminacija moje dirigentske karijere.
U videu, između ostalog, Ferić kritizira školske vlasti jer su, kako kaže, reducirale glazbeni odgoj na jedan sat tjedno što je napisao i u svojim knjigama, a nazvao je to 'kulturocidom'.
Prva knjiga koju je napisao bila je 'Ajd' na livo, ajd' na desno'. Kako govori, bio je stručni suradnik za razvoj amaterizma u oblasti kulture gdje je obilazio okolna sela Slavonskog Broda, sakupljajući narodne pjesme kulturno-umjetničkih društava i pomagao im u očuvanju baštine jer je folklor počeo nestajati iz svakodnevnog života. Tako je usput počeo zapisivati narodne pjesme koje su na kraju skupljene u zbirci, odnosno, njegovoj prvoj knjizi.
Dalje je nastavio pisati knjigu 'Pjesme moje u knjigama stoje' - zbirku pučkih pjesama Brodskog posavlja. Tu su isto tako i knjige 'Il' pjevajte ili zasvirajte', 'Folklorna glazba panonske plesne zone' te nekoliko priručnika za učenje sviranja tambure koja su namijenjena za sve škole i kulturno-umjetnička društva. Također, napisao je i 'Hrvatski tamburaški brevijar' koja je njegova najvrjednija knjiga jer je dobila Povelju Franjo Kuhač za knjigu godine u glazbenoj publicistici 2011. godine.
Unuk ga je pitao jedno zanimljivo pitanje - kako je u to vrijeme pisao sve te knjige.
- Rukom i pisaćom mašinom sam ja pisao pa ti znaš da sam ja računalno polupismen ili bolje rečeno nepismen. Znam samo napisati i spremiti. Tvoja mama me natjerala da to naučim jer sam svojevremeno pisao i glazbene kritike... Oko toga ima i jedan istiniti događaj, ona je otišla na more, a ja sam napisao jedan rad u nastavcima i zatvorio računalo. Otvorim sutra, a u računalu nema ništa, zovem ja nju, a ona pita jesam ja to spremio, a nisam... Za pet brojeva sam ja to sve morao ponovno pisati i onda zvati pokojnog susjeda da mi on to spremi. - ispričao je Ferić.