AP/SBplus
82
Prikaza
0
Komentara
NOVA GRADIŠKA – U Osnovnoj školi Mato Lovrak Nova Gradiška 14. svibnja 2025. godine osnovnoškolcima su interaktivnom radionicom predstavljeni tradicionalni zanati. Riječ je o provedbi projekta Udruženja obrtnika Slavonski Brod 'Budi majstor' koji financira Brodsko-posavska županija.
O sadržaju projekta i viziji ovih entuzijasta iz Udruženja obrtnika razgovarali smo s opančarom i tajnikom Udruženja Krunoslavom Paunom.
- Cilj projekta je revitalizacija, očuvanje starih zanata. Provodimo ga već četrnaestu godinu zaredom. Kroz ove programe uspješno godinama radimo na način da održavamo prezentacije u osnovnim školama u Brodsko-posavskoj županiji. Učenici sudjeluju u interaktivnim radionicama kod lončara, opančara, kovača, galanteriste i drvorezbara. Premda smo više orijentirani na suradnju s Osnovnim školama u našoj županiji, svoj rad predstavljamo i na prigodnim manifestacijama, sajmovima, a na poziv Turističkih zajednica, Muzeja, Općina i sličnih ustanova. - kazao je Paun.
Istaknuo je dalje kako su učenici nižih razreda osnovne škole svakako više zainteresirani i pokazuju veći entuzijazam. Žalosti ih činjenica da djeca gotovo da i ne znaju ništa o tim zanatima. Dok je neke zanate zamijenila moderna tehnologija, neki su pak zadržali svoju poziciju, a kroz ovaj projekt u Udruženju obrtnika nastoje dati svoj obol u njihovom očuvanju.
- Neki zanati imaju svoje mjesto u današnjem privrednom svijetu, primjerice lončar ili kovač. Kovač više ne potkiva konje, već radi ograde, nadstrešnice i drugo. Opanci su vrlo traženi i imamo velike narudžbe, prvenstveno za KUD-ove. Postoji tržišna niša za sve. Tu smo da pomognemo djeci da prepoznaju te mogućnosti pa barem da se iz hobija počnu baviti nekim od tih zanimanja. Doduše, to ne mora biti jedno od ovih zanimanja, može biti nešto slično tome, nešto unikatno. - naglasio je Paun.
Ponavljanje je majka znanja, potvrđuju u Udruženju, svjesni činjenice da je važno biti prisutniji u javnom prostoru, govoriti i osvještavati o vrijednostima, kao i mogućnostima koje se javljaju kada se jednom uđe u svijet obrtničkih zanimanja. Ipak, za to je potrebna i veća financijska podrška.
- Trudimo se pojavljivati češće, no sredstva su ograničena. Svoj rad predstavljamo u deset do petnaest škola godišnje, kao i diljem Hrvatske na različitim kulturnim i folklornim manifestacijama i sajmovima. Prepoznati smo kao turistički proizvod, što potvrđuju i godine provedbe ovog projekta. Hvalevrijedan je to projekt koji zaslužuje više podrške, osobito jer imamo 'publiku' koja drži do tradicije. - istaknuo je Paun za kraj našeg razgovora.
PlusPortal je i ranije pisao o istom projektu s pogledom na stanje održivosti starih obrta na području Slavonskog Broda. O tome, ali i o zaključcima koliko postojeći obrazovni sustav ide u korak s očuvanjem ovih starih i nadasve kreativnih zanimanja možete pronaći u članku Oni njeguju tradicionalne zanate koji izumiru.