1813
Prikaza
0
Komentara
NOVA GRADIŠKA - Mlađim generacijama Novogradiščana danas je nepoznato da je i Nova Gradiška imala svoju židovsku zajednicu koja je dala velik doprinos u razvoju ovoga grada. Njihova stradanja i Dan sjećanja i junaštva – Jom HaŠoa veHagvura židovska vjerska zajednica Bet Israel u Hrvatskoj obilježila je 16. travnja 2015. godine na starom židovskom groblju u Cerniku, piše novagra.
Uz spomen na stradanje židovskog naroda tijekom Drugog svjetskog rata te junaštva iskazanog pobunom u židovskom getu u Varšavi koji je započeo toga dana (27. dana mjeseca nisana po židovskom kalendaru), bila je prilika da se podsjeti na njihova stradanja u Novoj Gradiški za vrijeme 2. svjetskog rata. Tada je uništena židovska zajednica u Novoj Gradiški u kojoj danas nema Židova.
Tijekom Drugog svjetskog rata ubijeno je oko 150 novogradiških Židova, a preživjelo je samo nekoliko obitelji s oko 20 članova. Židovi su odvedeni u logor Stara Gradiška početkom 1942. godine i u logor Đakovo. Sinagoga u Novoj Gradiški srušena je 1941. godine.
Kako piše novogradiški kroničar Feliks Valentić, naseljavanje Židova u krajišku Novu Gradišku započelo je zbog vojnih ograničenja tek 1868. Prije toga (od 1803.) središte židovske zajednice bilo je u obližnjem civilnom Cerniku. Dolaze uglavnom iz Mađarske, Moravske, Gradišća i Galicije. U Cerniku (u nadležnosti Požeške županije) propisi su bili tolerantniji i poticajniji za razvoj trgovine, osnovne djelatnosti Židova, nego u Vojnoj krajini, stoga ih je polovinom 19. stoljeća bilo preko stotinu. Osnivaju u Cerniku židovsko groblje, zatim privatnu židovsku školu (1862.), a oko 1880. grade i sinagogu. Srušena je 1918. godine kada je pokrenuta inicijativa za gradnju nove sinagoge u Novoj Gradiški. Kamen temeljac položio je predsjednik općine Emanuel Wachsler 26. lipnja 1923. godine. Sinagoga je posvećena u rujnu 1925. godine.
Generalna skupština Ujedinjenih naroda je 2005. godine donijela rezoluciju o obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta (27. siječanj). Rezolucija apelira na sve članice Ujedinjenih naroda da poštuju sjećanje na žrtve Holokausta i ohrabruje razvoj obrazovnih programa o povijesti Holokausta. Time se želi pokazati odlučnost da se pomogne u sprečavanju čina genocida u budućnosti.
- Tragedija nastala kao posljedica Holokausta se ne može izbrisati. Mora biti zapamćena sa sramom i strahom dokle god ljudsko sjećanje bude postojalo. Samo ako se sjećamo, onda možemo odati prikladnu počast žrtvama. Milijuni nedužnih Židova i pripadnika drugih manjina ubijani su na nezamislivo barbarske načine. Nikada ne smijemo zaboraviti te muškarce, žene i djecu, niti njihovu agoniju. (Generalni sekretar Ujedinjenih naroda Kofi Annan)