/ 46
4382
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Dobar dan, dobro došli - pomalo stidljivo izgovorila je dvanaestogodišnja Asri Khalil dok nam je otvarala vrata svog novog doma u slavonskobrodskom Naselju Janiševac. Tu je prije tjedan dana stigla sa majkom, pet sestara i trojicom braće te se nada kako će upravo ovdje početi graditi svoju sretniju i mirniju budućnost.
Iz rodnog Kobania, koji se nalazi u provinciji Alep, na samom sjeveru Sirije, uz granicu sa Turskom, ove je obitelj otišla prije više od tri i pol godine.
- Bilo je jako teško. Išli smo pješke bježeći od rata i strahota koje su zadesile naš grad, našu zemlju. Željeli smo izvući živu glavu i na put pun neizvjesnosti krenuli smo svi zajedno. Kompletna obitelj, svih 11 članova, zajedno s ocem - prisjetio se tih teških dana Yasser Khalil (23), najstariji brat. Iz ratnog vihora uspjeli su izbjeći. Privremeno su se smjestili u Turskoj, no nažalost ni tu ih život nije mazio. Od posljedica srčanog udara preminula je glava obitelji.
- Teško je kad u takvim trenutcima ostanete bez bliske osobe, bez onoga u kojem ste nalazili potporu. No bez obzira na bol i patnju morali smo smoći snage i krenuti dalje - susprežući suze kazala je majka Alia Muslim (40). (Žene u Siriji udajom ne uzimaju muževo prezime, pojasnila je prevoditeljica, nap.a.).
Plan ove obitelji prvotno nije bila Hrvatska. - Izbjegavši iz Sirije u Tursku mislili smo prvo ići u Kanadu, no kako je to bilo nemoguće kad se otvorila mogućnost dobivanja azila u zemljama Europske unije odlučili smo promijeniti plan. Nakon tri i pol godine provedene u Turskoj dobili smo azil, došli u Kutinu gdje smo bili dva mjeseca dok smo sredili papire da bi potom evo nedavno stigli u Slavonski Brod - kratko je svoj put od Kobania do Slaovnskog Broda, od rata do mira, opisala Alia.
Za sada kaže nije ni jednom požalila. - Ljudi su ovdje dobri. Lijepo nam je. U našoj Siriji je rat i nitko ne zna kada će završiti, a ja svojoj djeci želim puno ljubavi i mira. Kada će moći živjeti u miru u Sirji nitko ne zna, a ovdje će to imati - s nadom u očima priča Alia dok u krilu miluje ruku svog desetogodišnjeg sina Mohammada, najmlađeg člana ove mnogobrojne obitelji koji je jučer (srijeda, nap.a.) sa svojim sestrama Asri (12) i Arifom (13) prvi dan išao u svoju buduću školu - OŠ "Blaž Tadijanović".
- Djevojčice su se već danas igrale s drugom djecom, dok je dječak bio nešto povučenij, no ipak je to prvi dan i vjerujem kako će na kraju sve biti u redu a prilagodba dobro proći - kazala je Jasna Zupčić Turčinović, nastavnica likovnog odgoja u školi koju pohađaju mališani. Igrom slučaja ona im je i prva susjeda, pa ih je, za razliku od predstavnika Crvenog križa u koji su išli sami po pakete (iako bi bilo logično da su ih predstavnici CK posjetili u njihovu novom domu i iskazali im dobrodošlicu), ona došla posjetiti i upoznati se i s ostatkom obitelji.
Najpovučeniji članovi ove mnogobrojne obitelji, za našeg jučerašnjeg posjeta, bili su tinejdžeri Shirin (16), Nsreen (17), Omar (19) i Medya (21). Mohammad se nije odvajao od majke, a vesela i nasmijana Asri plijenila je svojim pogledom. Njihov najstariji brat Yasser kaže kako vjeruje u bolje sutra u Slavonskom Brodu.
- Siguran sam da ćemo se snaći, a ne sumnjam ni da ću se ovdje uspjeti zaposliti i na taj način skrbiti za svoju majku, braće i sestre. Dok je mene oni se ne trebaju brinuti za svoju budućnost. Ništa im neće nedostajati - ponosno govori Yasser, koji je po zanimanju soboslikar. Posao je, kaže, našao i dok su bili u Turskoj, a kad svlada jezik vjeruje imat će ga i ovdje.
Obitelj Khalil, zajedno sa još dvije obitelji - od kojih je jedna smještena na Šestincu (četiri člana), a druga (mladi bračni par koji u rujnu očekuje prinovu) u Naselju Slavonija I - u Brod su stigli u sklopu programa zbrinjavanja izbjeglica kroz koji se država obvezuje pomoći im u prilagodbi te osigurati (kroz državne stanove ili plaćanje najma) smještaj u razdoblju od dvije godine. Najstariji član obitelji Khalil vjeruje kako će u tom razdoblju uspjeti svladati jezik, pronaći posao i samostalno se moći skrbiti o ostatku obitelji čija sudbina toliko podsjeća na kolone hrvatskih izbjeglica. Jer ovi ljudi, kao ni brojne hrvatske izbjeglice, nisu željeli rat. Iz doma ih je potjerao miris baruta i smrti, osjećaj straha i nemoći, želja za mirom i budućnosti. A nju će, uvjereni su uspjeti izgraditi u Slavonskom Brodu koji im se, dodaju, jako sviđa. Vjerujemo kako će i Slavonski Brod svojim novim sugrađanima pružiti priliku za bolje i ljepše sutra.
Ako i ne budu prihvaćeni i to je "normalno" i znanstveno objašnjivo. Pristranost skupine je manifestacija naših urođenih plemenskih tendencija. Velik dio ovog efekta bi mogao biti vezan uz oksitocin, takozvanu „molekulu ljubavi“. Ovaj neurotransmiter, iako nam pomaže stvoriti bliskije... Prikaži sve odnose s ljudima unutar naše grupe, obavlja suprotnu funkciju za one van te grupe – čini nas sumnjičavima i plašljivima prema drugima, a ponekad te druge ljude i preziremo. Dakle, nacionalna, rasna, vjerska i druga netrpeljivost nije samo znak nečije "zatucanosti" već ima i svoje fiziološko tumačenje.
Sretno im u novoj sredini koja je oduvjek prihvaćala nove stanovnike. Nadam se da će i oni obogatiti raznolikost u Brodu sa nekim vrijednostima iz svoga zavičaja.