4832
Prikaza
5
Komentara
DONJI ANDRIJEVCI - "Kada u rumene zore / Ili u jasna jutra / Prolazim / Poljima rosnim / Gdje mlad vjetar njiše teške klasove / Visokog žutog žita, / Iznenada stanem; / I gle! / Moje srce, od radosti, glasno kuca / Kao zlatan sat". Tako je pisao Dragutin Tadijanović u jednoj od svojih prvih pjesma - Visoka žuta žita - u srpnju 1923.
Ljudi koji se razumiju u poeziju kažu kako, u toj pjesmi, pjesnik "govori o sebi i prirodi"; Kako osjeća "veliku ushićenost dok hoda poljima"... Kako ovu lirsku pjesmu možemo svrstati u "pejzažno-intimnu" jer pjesnik nam kroz nju "otkriva ono što osjeća" dok hoda poljem.
Za razliku od pjesnika Tadijanovića, koji je ushićenost osjećao dok je poljima hodao, prozaični potpisnik ovog priloga tek jad i bijedu ljudskog egoizma vidio je u čovjeku koji je bogatu slavonsku crnicu, vjerojatno subvencioniranim lemešima, prevrtao - prezirući pritom susjede i zajednicu u cjelini. Onu zajednicu koja je u polju odvodni kanal iskopala. Na korist svih.
Konzultirajući struku, saznao sam kako se uz kanale IV reda (kao što je ovaj na fotografijama) ostavlja 'bankina' širine jednog metra. To znači da vlasnici zemljišta, s kojeg kanal odvodi vodu, ne smiju orati bliže od jednog metra do ruba kanala.
Seljak, vlasnik zemljišta, orač... ili tko već, koji ore sam rub jednog od andrijevačkih odvodnih kanala, dakle 'tuđeg vola zbog vlastite šnicle kolje', ustvari, predstavlja onu vrstu egoista kojemu ništa sveto nije, doli onog što je njegovo. Takvima nije svet ni čovjek 'njegov', iz susjedstva, a kamoli 'manjinac'. Takvima su zavičaj, domovina, Crkva, zajednica... dobri tek onda kad su, iznadprosječno, u njihovoj funkciji.
'Vlastiti egoizam - rođeni je otac podlosti', pisao je Maksim Gorki.
Takav njivu ore do samog ruba kanala zbog par kilograma žita više i pritom uništava društvenu imovinu. Uništavajući krunu kanala, smanjuje vijek njegova trajanja.
Mada se nekom činiti može kako su, šteti na kanalu, napisane nesrazmjerno teške riječi, meni je žao što se težih ne sjetih na mah. Naime, u onoj mjeri u kojoj Tadijanovićeva pjesma "glasno kuca kao zlatan sat", u toj mjeri egoizam našeg čovjeka, tiho, kako samo mračna bolest tiha može biti, razara čovjekovu težnju k slobodi, društvenoj pravdi i ljudskoj solidarnosti.
Oranje zemlje do ruba kanala - u Slavoniji punoj neobrađenih polja - kolosalan je simbol jada od čovjeka. Jada od nas.
Tuđman je bio na tom mjestu u tom trenutku, ali bi to napravio bilo koji lider na njegovom mjestu jer je narod to htio. Mnogi (pa i ja sam) su mislili da će biti bolje kada društveno (a formalno ničije)... Prikaži sve postane državno (naše). Dogodilo se to da je ono što prije nije bilo ničije sad postalo nečije, a da to nije platio. Očito postoji dobar razlog zašto je Dado mislio da su neki narodi nižeg ranga. Zajeb je u tome što smo mislili da mi nismo u toj skupini. goo.gl/coLgmI
o poljoprivredi je lako pisati samo je teško poljopruvrednik biti pogotovo u državi gdje je se davanjem poticaja misli da je sve riješeno ne treba poticaja važno je samo da država odredi parametre i sklopi ugovore o otkupu za sljedeču... Prikaži sveljedeču sezonu a ne da se cijena određuje dan prije predaje proizvoda to je ucjena a nije ni čudo kada su ministri poljoprivredno nepismeni
Ništa, ni kilogram pšenice, ozbiljan poljodjelac ne bi 'izgubio' kad bi poštivao navedene propise - štoviše, u programu izravnih plaćanja u poljoprivredi postoji i takozvano "zeleno plaćanje" koje se odnosi na ekološki značajne površine (EZP) - samo za PG koja... Prikaži sve koriste više od 15 ha oranica (25 rali) a koji su, kako bi imali pravo na tu vrstu potpore, obvezni osigurati min. 5 % EZP (ugar, postrni usjevi (siderati), mahunarke, živica, stabla, jarak, bara, pojas uz vodotok ili šumu….). Dakle, ne samo da ne trebaju zadirati u javno, odnosno tuđe vlasništvo / posjed, nego mogu, bez vlastite štete, pojas uz meliorativne kanale, u određenoj mjeri, mogu proširiti i na vlastitu zemlju.