SIBINJ/GORNJA VRBA - Ove godine 81. je obljetnica Sibinjskih žrtava - događaja u kojem su 19. veljače 1935. godine, hrvatske seljake mučki ubili pripadnici režima Kraljevine Jugoslavije. Ove godine osmorice ubijenih žitelji Sibinja prisjetit će se i dužnu im počast odati dvodnevnim memorijalnim programom.
U petak, 19. veljače, na samu 81. obljetnicu Sibinjskih žrtava i Dan općine Sibinj, u deset sati vijećnici će započeti s održavanjem svečane sjednice Općinskog vijeća. Nakon toga položit će vijenac na spomenik u Središtu Sibinja, kako bi odali počast svim poginulim hrvatskim braniteljima. Sveta misa zadušnica bit će služena u župnoj crkvi sv. Ivana Krstitelja, a nakon nje, oko podneva, dužna počast Sibinjskim žrtvama bit će odana polaganjem vijenaca pred obnovljeno spomen obilježje u Sibinju.
Program obilježavanja 81. obljetnice Sibinjskih žrtava započet će danas u 16 sati, startom 2. memorijalnog polumaratona "Putevima Sibinjskih žrtava". Start je ispred spomenika Sibinjskim žrtvama u Jakačini Maloj, a cilj oko 18.45 sati pred zgradom sjedišta Općine Sibinj.
Tako će i ove godine na dostojanstven način biti obilježeno sjećanje na žrtve koje su u narodu poznate kao Sibinjske žrtve, iako je riječ o šestorici ubijenih seljaka iz Jakačine male te po jednog iz Gornjih Andrijevaca i Grižića. Tog utorka, 19. veljače 1935. godine, u događajima poznatijim u povijesti kao "Buna seljaka brodskog Posavlja.", jugoslavenski žandari ubili su: Petra Topalovića, Ivu Jankovića, Matu Pejića, Ivu Katalinića, Đuru Štimca, Stipu Gunčevića i Antuna Ercegovića - sve iz odvoračkih sela te Antu Perkovića iz Gornjih Andrijevaca.
To je bilo uvod
u još jedno krvoproliće na ovim prostorima. Samo dan kasnije, 20.
veljače 1935. na slavonskobrodskom Gradskom groblju ubijeno je šest
seljaka iz Ruščice i Gornje Vrbe koji su, kao i sibinjski seljaci,
prosvjedovali protiv velikosrpskog terora na ovim hrvatskim, prostorima.
Tada su na slavonskobrodskom Gradskom groblju ubijeni: Mirko Milec,
Ivan Martić i Stipo Mirković (svi iz Ruščice) te Tomo Vargić, Ivan
Borevković i Franjo Borevković (iz Gornje Vrbe).
'Inače, tragičnim događajima od prije 81 godinu, kada je smrtno stradalo 14 seljaka, prethodilo je uhićenje nekoliko seljaka iz Glogovice i Slatnika koji su uhićeni zbog skidanja ploča s ćiriličnim napisima te proslavom Papinog dana 17. veljače. Tada je župnik Praskić završio svoj govor sa "Živjela Hrvatska" što je okupljeno mnoštvo burno pozdravilo, a vlasti su uhitile 10 seljaka. Drugog dana započelo je okupljanje seljaka koji su krenuli za Slavonski Brod kako bi prosvjedovali, ali ih je u Sibinju dočekala žandarmerija, brutalno ubila osam seljaka i više desetaka uhitila. Ista drama ponovila se dan kasnije, 20. veljače kada je na brodskom mostu zaustavljena skupina seljaka iz Vrbe i Ruščice. Tom prilikom je na Gradskom groblju ubijeno šest seljaka dok ih je više ranjeno, uhićeno i osuđeno na višegodišnje kazne zbog pokušaja rušenja režima srpske dinastije Karađorđevića.', pisao je Željko Mužević.
Nažalost, za zločine u Sibinju i Gornjoj Vrbi nitko nikada nije odgovarao.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -