POTAKNUTI slučajem, ali i komentarima 'društva' oko nas, vezanima za slučaj koji je nedavno završio na Općinskom prekršajnom sudu u Zagrebu jer je otac u lipnju 2022. godine „počinio psihičko nasilje u obitelji nad maloljetnom kćeri“, o čemu je više moguće pročitati ovdje, odlučili smo proširiti temu odgoja, ali i odnosa unutar obitelji.
Komentari vezani za taj slučaj, razni su, no sve se svodi na jedno mišljenje - nekad su djeca slušala roditelje, a danas roditelji slušaju djecu.
„Bila su nekad bolja vremena. Poštovanje starijih i roditelja, a danas se previše daje djeci. Mi smo puno radili i bili zadovoljni. Bilo je i batina. A danas djeca tuku i ubijaju roditelje. Nisam za batine, ni svoju djecu nisam tukla, ali mora postojati red u obitelji.“
„Ja bih predložio da ih policija hrani i školuje, možda je tako najbolje i da mi roditelji imamo pravo jednom tjedno u posjetu jer ovo je katastrofa. Da ne osuđujem, ima i roditelja raznih i tu treba biti korektan, ali i djeca su danas premašila stvarno dosta toga.“
„Djecu se stalno 'fila' informacijama o njihovim pravima. Nije neobično čuti malo dijete kako prijeti roditeljima - zvat ću Plavi telefon. Nažalost, to je toliko uzelo maha da roditelji više nisu nikakav autoritet, već su klinci ti koji određuju pravila. Netko je bio u pravu kad je rekao - mi smo posljednja generacija koja je slušala svoje starce i prva koja sluša svoju djecu.“ - dio je to komentara ispod objave članka portala zagreb.info.
Kako bismo provjerili prijete li djeca uistinu roditeljima i koriste li pritom mogućnost zvanja 'Plavog telefona', razgovarali smo s Miroslavom Vučenovićem, „tatom“ Plavog telefona koji je liniju za pomoć mladima pokrenuo još 1991. godine.
- Nas sada sve više zovu roditelji koji imaju problema s vlastitom djecom - koji ih prije svega ucjenjuju. Sve se čini dobro i lijepo, no kada ti dijete zaprijeti da će se ubiti, onda kao roditelj zaista ne znaš što ćeš - veliki je upitnik iznad glave jer ako se takvo što dogodi nema načina kojim to možeš popraviti. Koji je pravi razlog? Odgoj nije kupovina svega što požele, to je igranje s njima, razgovor i jednostavno samo provođenje kvalitetnog vremena s njima. S druge strane, telefoni za pomoć poput Plavog telefona postoje svugdje i naravno u školama ih uče tome, no kako idu generacije ispada da su djeca non-stop na mobitelima, no ne zovu Plavi telefon jer se bave nekim drugim stvarima zbog čega su zabrinuti roditelji. Da bi bio još veći paradoks, Plavi telefon imao je učestalo školu za uspješno roditeljstvo koju smo provodili u kontinuitetu 23 godine, u kojem je prošlo nekoliko tisuća roditelja, sada kada bi to posebno trebalo mi ih ne održavamo. Zašto? Jer nitko neće platiti školu za uspješne roditelje.
Nitko se ne bavi krucijalnim problemima, a problemi će se multiplicirati i pokazati za par godina. Samo nekoliko godina potrebno je da država vidi šta ćemo imati od mladih ljudi. Ne pričam o talentiranim genijalcima koji će se uspjeti snaći u životu i raditi već o generaciji koja će ostati ovdje i neće raditi vjerojatno ništa. Motivacija za učenjem djeci pada, a škola je hram znanja i škole trebaju biti usmjerene ka tome da učenike osposobe da budu djeca 21. stoljeća - ne 18. ili 19. stoljeća - znači, moderna djeca koja znaju s današnjim zahtjevima, izazovima i tehnologijom. - pojašnjava nam gospodin Vučenović, dodajući kako su očigledno došla druga vremena.
Kako nam je otkrio, ulogu zvanja Plavog telefona preuzeli su roditelji, no ponekad se zna dogoditi i da poziv dobiju od djeteta koje želi počiniti suicid.
- Dijete prvo moramo dovesti u situaciju jedne vrste povjerenje, posebno jer puno njih ne želi da to doznaju njihovi roditelji. Razgovarajući s djetetom pokušavamo pronaći razlog ili 'okidač' zbog kojeg je došlo da dijete o tome razmišlja. Zatim, pokušavamo naći bilo koji trenutak njegova života koji je to dijete usrećilo ili nekakva aktivnost - na konto toga crnilo pretvaramo u nešto pozitivno te damo nekakav zadatak koji dijete treba učiniti pa nam se naknadno javiti, a uvijek im ponudimo i da dođu kod nas jer imamo profesionalne ljude, no ako je riječ o maloljetnicima to ne mogu učiniti bez pratnje roditelja ili nekog drugog. Poprilično ozbiljno prilazimo tome te imamo odlično suradnju s mnogim psiholozima za djecu ili ustanovama, a dajemo mogućnost i roditeljima da dolaze k nama besplatno da bi se i djeca i roditelji mogli nositi s takvim situacijama. - kazao je gospodin Miroslav te dodao da Plavi telefon radi svakim radnim danom od 9 do 20 sati, a moguće je zvati na broj 483-3888.
Učestali su ovo problemi današnjeg društva, a kako bi život za sve ljude - roditelje i djecu - bio kvalitetniji, uređeniji, sigurniji i ljepši, pojedinci trebaju početi razmišljati o svom ponašanju kao i onom što mogu učiniti za doprinos zajednici.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -