Na jezeru Petnja okupilo se stotinu pčelara i njihovih obitelji na godišnjem druženju Udruge pčelara "Zrinski".
SIBINJ - U organizaciji Udruge pčelara "Zrinski" iz Slavonskog Broda, u nedjelju 22. rujna 2024. godine održano je tradicionalno druženje pčelara na jezeru Petnja. Ovaj dugogodišnji događaj okupio je stotinu sudionika, među kojima su bili pčelari, članovi njihovih obitelji, kao i gosti iz susjednih udruga. Uz bogat program i opuštenu atmosferu, pčelari su iskoristili priliku da podijele iskustva, razgovaraju o izazovima u pčelarskoj godini, ali i proslave uspjehe svojih kolega koji su završili Pčelarsku školu.
UP "Zrinski"
Na ovogodišnjem druženju, osim domaćih pčelara iz Slavonskog Broda, sudjelovali su i gosti iz drugih slavonskih gradova i udruga. Posebno su bili zapaženi dopredsjednik HPS-a
Stanko Čuljak iz Vinkovaca, dopredsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza (HPS),
Željko Tomić iz Đakova, član Upravnog odbora HPS-a,
Željko Balen iz Požege, također član Upravnog odbora HPS-a, te
Darko Beligoj iz Nove Gradiške, predsjednik Udruge pčelara "Nektar". Njihova prisutnost dodatno je obogatila događaj, a razgovori s iskusnim pčelarima pružili su priliku za razmjenu znanja i iskustava.
UP "Zrinski"
Poseban trenutak tijekom druženja bila je svečana dodjela uvjerenja pčelarima koji su uspješno završili Pčelarsku školu za ekološko pčelarenje, organiziranu u suradnji sa Srednjom školom Matije Antuna Reljkovića iz Slavonskog Broda. Ova škola, koja se već šestu godinu provodi, ove je godine obrazovala 20 novih pčelara iz Slavonskog Broda. Tijekom edukacije, koja je trajala od svibnja do srpnja 2024. godine, polaznici su prošli kroz 200 sati teorijske i praktične nastave.
N.K./PLUS
Teorijsku nastavu izvodili su profesori škole
Davor Baričić i
Mato Turina, predvođeni profesorom
Zlatkom Puškadijom, dok su praktični dio nastave vodili iskusni pčelari na svojim pčelinjacima –
Josip Sudić iz Selne,
Zvonko Vidaković iz Trnjanskih Kuta i drugi pčelari iz okolice Čepina. Troškove osposobljavanja djelomično je snosila Udruga pčelara "Zrinski", uz pomoć financijskih sredstava dobivenih na Javnom natječaju Brodsko-posavske županije.
Teme obrađivane tijekom edukacije obuhvatile su biologiju i patologiju pčelinje zajednice, konvencionalno i ekološko pčelarenje, pčelinje proizvode te marketing u pčelarstvu. Nakon uspješno položenog pismenog ispita, polaznici su stekli pravo na uvjerenje o osposobljenosti za ekološko pčelarenje.
N.K./PLUS
Uvjerenja o osposobljenosti svečano su uručili predsjednik Udruge pčelara "Zrinski"
Damir Šajnović, tajnik
Ivan Živić i
Zvonimir Vidović, voditelj obrazovanja odraslih u Srednjoj školi Matije Antuna Reljkovića. Svi su im uputili čestitke i poželjeli uspjeh u budućem pčelarenju, naglasivši važnost ovakvih edukacija u razvoju pčelarske zajednice, održivosti i zaštiti okoliša.
N.K./PLUS
Dobitnici uvjerenja o završenoj mikrokvalifikaciji iz ekološkog pčelarenja su:
Ivan Bratanić,
Ilija Ergotić,
Luka Ergotić,
Ivica Grubišić,
Ivica Jurišić,
Elizabeta Konopka,
Ivan Lutz,
Kruno Marićak,
Ljubica Marićak,
Danijel Matić,
Vidosava Milić,
Josip Pranjić,
Zvonko Putnik,
Dražen Sablić,
Mario Vidaković,
Željko Vukoja,
Irena Bikčević,
Kristijan Rakitić,
Rajka Radojčić i
Nina Kovačević.
Uz svečane trenutke, druženje je bilo ispunjeno i razgovorima o mnogim aktualnim temama iz pčelarskog svijeta. Pčelari su razgovarali o ovogodišnjoj katastrofalnoj suši koja je značajno utjecala na pčelarsku sezonu, a također su raspravljali o važnim aspektima prihranjivanja i uzimljavanja pčela te primjeni oksalne kiseline, posebno u razdoblju listopada i studenog. Veliki dio diskusije bio je posvećen i zaštiti pčela od prirodnih neprijatelja poput miševa, ali i o zaštiti saća od moljca te o procesu topljenja voska.
N.K./PLUS
Osim tehničkih tema, pčelari su istaknuli i izazove s kojima se suočavaju zbog uvoza jeftinog meda, koji ruši cijene na domaćem tržištu, a uslijed rastućih troškova proizvodnje to postaje sve veći problem. Raspravljalo se i o sve kompliciranijoj zakonskoj regulativi koja se mora poštovati, što posebno pogađa starije pčelare, kojima je teže pratiti promjene i prilagođavati se novim pravilima.
Unatoč izazovima, pčelari su pčelarsku godinu ocijenili kao ispodprosječnu, ponajprije zbog loših vremenskih prilika. Ipak, druženje je pružilo priliku za razmjenu znanja, ali i za opuštanje uz slavonske specijalitete koje su pripremile vrijedne članice udruge. Druženje pčelara na Petnji još jednom je pokazalo snagu zajedništva među pčelarima, te je kroz edukaciju i razmjenu iskustava pčelarska zajednica dodatno ojačala svoje redove.