U Slavonskom Brodu održano je 19. ocjenjivanje meda u organizaciji Udruge pčelara "Zrinski".
SLAVONSKI BROD - U subotu, 17. studenog 2024., Slavonski Brod postao je središte pčelarske zajednice, domaćin 19. međužupanijskog ocjenjivanja meda u organizaciji Udruge pčelara "Zrinski". Ovo natjecanje, koje ima dugu tradiciju, iz godine u godinu privlači sve veći broj sudionika, ne samo iz Hrvatske, već i iz susjednih zemalja Bosne i Hercegovine te Srbije, čime je ove godine dobilo i međunarodni karakter.
N.K./PLUS
Čak 187 uzoraka meda prikupljeno je od proizvođača koji su željeli svoje proizvode podvrgnuti rigoroznoj provjeri kvalitete. Ocjenjivanje je provedeno anonimno, što znači da su svi uzorci šifrirani, kako bi se izbjeglo pristrano ocjenjivanje. Stručni žiri, sastavljen od 15 certificiranih ocjenjivača, bio je podijeljen u tri komisije – dvije za svijetle medove i jednu za tamne. Svaka komisija ocjenjivala je oko 60 uzoraka, pri čemu su kriteriji bili jasni i strogi.
Dopredsjednik Udruge pčelara "Zrinski", Zdenko Veber, naglasio je važnost ovog događaja za promociju pčelarstva i podizanje svijesti o kvaliteti meda.
N.K./PLUS
- Sukladno našim višegodišnjim tradicijama, udruga Zrinski organizira natjecanje u kvaliteti meda koje traje već dugi niz godina. Ovo natjecanje nije ograničeno samo na naše članove, već su vrata otvorena svim pčelarima iz Hrvatske, ali i iz susjednih zemalja. Redovito zaprimamo uzorke meda ne samo od hrvatskih pčelara, već i iz Bosne i Hercegovine te Srbije. Ovaj široki odaziv ukazuje na regionalnu važnost našeg natjecanja i njegovu reputaciju među pčelarima. Svi dostavljeni uzorci prolaze postupak ocjenjivanja pred stručnom komisijom. Cilj nam je, kroz stručno i objektivno ocjenjivanje, nagraditi najbolje medove zlatnim, srebrnim ili brončanim odličjem. Kako bismo osigurali visoku razinu stručnosti i objektivnosti, udruga Zrinski je prije nekoliko godina poduzela korak osposobljavanja vlastitih članova za ocjenjivače meda. Ta se edukacija provodila u Osijeku, na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu, odnosno kroz program koji je usmjeren na senzorsku analizu i ocjenjivanje meda. Ovi certificirani ocjenjivači sada sudjeluju u svim našim natjecanjima, što dodatno doprinosi profesionalnosti i kredibilitetu cijelog procesa. Ukupno će ove godine u procesu ocjenjivanja sudjelovati petnaestak certificiranih ocjenjivača. To je značajan korak naprijed koji nam omogućuje bolje upravljanje velikim brojem uzoraka i osigurava da svaki med dobije zasluženu pažnju. Važno je istaknuti da smo prilikom osposobljavanja naših članova za ocjenjivače meda imali potporu Županije. Naime, Županija je sufinancirala 50% troškova edukacije. Ova zajednička investicija pokazala se vrlo korisnom jer su ti educirani ocjenjivači danas ključni dio našeg tima. Oni svojom stručnošću pridonose prepoznatljivosti i kvaliteti ovog natjecanja, koje je jedno od najvažnijih na ovom području. Uz sve ovo, naš cilj ostaje isti: podizanje svijesti o kvaliteti meda, podrška pčelarima u njihovom radu te promocija meda kao visokokvalitetnog i vrijednog proizvoda. Kroz ovo natjecanje nastojimo pčelarima pružiti priznanje koje zaslužuju, a potrošačima omogućiti prepoznavanje najboljih proizvoda na tržištu. - izjavio je Veber.
Tajnik udruge, Ivan Živić, detaljno je opisao način ocjenjivanja i važnost povratnih informacija za pčelare.
N.K./PLUS
- Sustav bodovanja koristi se za dodjelu diploma i priznanja. Ako med ostvari između 20 i 18 bodova, dobiva zlatnu medalju, odnosno zlatnu diplomu. Med koji dobije između 17,9 i 16 bodova osvaja srebrnu medalju, dok se brončana medalja dodjeljuje za rezultate ispod toga. Prema riječima predsjednika komisije, većina medova, više od 50%, osvoji zlatne diplome, što potvrđuje visoku kvalitetu medova koji se ocjenjuju. Proces ocjenjivanja organiziran je tako da svaki član komisije, njih pet, ocjenjuje svaki med prema unaprijed definiranim kriterijima. Medovi su šifrirani, pa ocjenjivači ne znaju tko su njihovi proizvođači, čime se osigurava nepristranost. Primjerice, ako med nosi broj 92, svih pet ocjenjivača ocjenjuje isti uzorak neovisno jedan o drugome. Što se tiče samog postupka degustacije, svaki ocjenjivač kuša med žličicom. Nakon degustacije jednog uzorka, koriste se tehnike neutralizacije okusa, poput kratke pauze, ispiranja usta vodom ili konzumacije kruha ili jabuke kako bi se izbjeglo miješanje okusa između različitih uzoraka. Ovisno o osjetilnim sposobnostima i praksi, neki članovi komisije to rade češće, neki rjeđe, ali proces je u osnovi standardiziran i osigurava objektivnost. - izjavio je Živić.
N.K./PLUS
Parametri ocjenjivanja
Čistoća
1 dosta onečišćenja u medu
2 jasna onečišćenja u medu
3 malo onečišćenja u medu
4 neznatna onečišćenja u medu
5 med bez vidljivih onečišćenja
Kristalizacija
0 odvajanje u slojeve
1 nejednolika kristalizacija oštri kristali ( u ustima se osjeća oštrina bridova kristala)
2 nejednolika kristalizacija vrlo krupni kristali (formiraju nakupine, koje se pod zubima mrve)
3 homogena kristalizacija krupni kristali (u ustima se jasno osjećaju)
4 homogena kristalizacija sitni kristali ( u ustima se osjećaju ali ne smetaju)
5 homogena kristalizacija vrlo sitni kristali ( u ustima se direktno osjećaju)
Boja
1 neprimjerena vrsti meda
2 dosta odstupa od vrste meda
3 nešto svjetlija ili tamnija obzirom na vrstu meda
4 blago svjetlija ili tamnija obzirom na vrstu meda
5 svojstvena za vrstu meda
Miris
0 stran, netipičan za med
1 pristunost mirisa i druge vrste meda
2 preslab i nedovoljno izražen za vrstu meda
3 nedovoljno izražen, ali još uvijek karakterističan za vrstu meda
4 karakterističan za vrstu meda ali slabije izražen
5 izražen, karakterističan za vrstu meda
Okus
0 stran, netipičan za med
1 prisutnost okusa i druge vrste meda
2 nedovoljno izražen za vrstu meda, gotovo nepostojan
3 slabije izražen, tipičan za vrstu meda, slabije postojan
4 izražen, tipičan za vrstu meda, postojan
5 jasno izražen, tipičan za vrstu meda, izrazito postojan
Udio vode
0 ako je udio vode veći ili jednak 18,0
1 ako je udio vode između 17,5-17,9
2 ako je udio vode između 17,0-17,4
3 ako je udio vode između 16,5-16,9
4 ako je udio vode između 16,0-16,4
5 ako je udio vode manji ili jednak 15,9
Vrste meda
Na ovogodišnjem natjecanju ocjenjivane su brojne vrste meda, svaka sa svojim jedinstvenim karakteristikama, koje su prepoznate i cijenjene u pčelarskoj zajednici. Evo nekih od najistaknutijih vrsta:
Bagremov med: Karakterizira ga izuzetno svijetla boja i vrlo blag okus, zbog čega je izuzetno popularan među potrošačima. Bagremov med kristalizira vrlo sporo, što ga čini posebno atraktivnim za tržište.
Lipov med: Intenzivnog mirisa i prepoznatljive blage gorčine, ovaj med brzo kristalizira, tvoreći sitne kristale. Njegov jak miris i specifičan okus nisu uvijek prihvaćeni od strane potrošača, ali ga pčelari smatraju jednim od najposebnijih.
Kestenov med: Ovaj med ima tamnu crvenosmeđu boju i karakterističan gorkast okus. Specifičan je za kestene i često je tražen među ljubiteljima jačih aroma.
Medljikovac (šumski med): Med tamne boje, čiji se opor okus i jak miris smatraju vrhunskim pokazateljima kvalitete. Ovo je jedna od najcjenjenijih vrsta meda, a njegova boja može varirati od tamnosmeđe do zelenkaste ili blijedocrne.
Facelijin med: Proziran i svijetložut, ovaj med ima ugodan miris i okus te dugo ostaje u tekućem stanju. Njegova kvaliteta i ljekovitost čine ga vrlo popularnim među potrošačima.
Cvjetni med: Dobiva se iz raznih biljaka, a njegova aroma i okus ovise o podneblju i biljkama koje pčele posjećuju. Cvjetni med je blagog i aromatičnog okusa te je univerzalno prihvaćen kod šire publike.
Kaduljin med: Najčešće je svijetložute do zelenkaste boje, prihvatljivog do blago gorkog okusa po kadulji. Ima izražen miris po cvijetu biljke i dugo ostaje u tekućem stanju.
Heljdin med: Tamne boje i oporog okusa, često privlači one koji preferiraju izražene i snažne okuse.
Planinski med: Dobiva se iz bilja nezagađenih planinskih područja, što ga čini izuzetno ljekovitim i traženim.
Dračin med: Žute boje, bez mirisa, slatkog, blagog, ali pomalo oporog okusa. Kristalizira brzo, tvoreći krupne kristale.
Lavandin med: Intenzivnog okusa i mirisa, može biti tamnije ili svjetlije boje, ovisno o podneblju.
Glogov med: Smeđe boje, specifičnog oporog okusa.
Vrijeskov med: Tamnožute boje, ugodnog okusa, zbog čega ga vole čak i djeca.
Amorfin med: Med od amorfe, svijetlo žute do crvenkaste boje, blagog mirisa i okusa.
Suncokretov med: Specifično žute boje, slatkog do blago trpkog okusa, brzo kristalizira.
Med od maslačka: Intenzivne žute boje i okusa, brzo kristalizira te je poznat po svojim ljekovitim svojstvima.
Ružmarinov med: Svijetlo žute boje u tekućem stanju, dok u kristaliziranom postaje bijele ili boje slonovače. Blagog i ugodnog okusa.
Repičin med: Svijetlo žute do tamno žute boje u tekućem stanju, a bež sa sivim tonovima nakon kristalizacije, koja je vrlo brza.
Zlatošipkin med: Zlatnožute do tamnožute boje, izuzetne kvalitete, prepoznatljivog okusa i mirisa.
Ove vrste meda predstavljaju bogatstvo i raznolikost pčelarskih proizvoda u regiji, a svaka od njih ima svoje specifične karakteristike koje je čine jedinstvenom na tržištu.
Nadolazeće aktivnosti Udruge "Zrinski"
Ocjenjivanje meda samo je dio bogatog programa Udruge, koja će svoje aktivnosti nastaviti tijekom Katarinskog sajma od 21. do 23. studenog 2024. godine.
Četvrtak, 21. studenog: Predavanje Josipa Sudića na temu prikupljanja pčelinjeg otrova, jedne od najdragocjenijih, ali i najmanje poznatih komponenti pčelarstva.
Petak, 22. studenog: Predavanje dr. sc. Gordane Hegić o izradi kozmetičkih preparata od pčelinjih proizvoda. Ovo predavanje bit će zanimljivo kako pčelarima, tako i ljubiteljima prirodne kozmetike.
Subota, 23. studenog: Okrugli stol na temu "Aktualno stanje u pčelarstvu" u Konferencijskoj dvorani "Vijuš" od 14 do 16 sati.