647
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Slavonski Brod bio je domaćin 19. Međužupanijskog ocjenjivanja meda, koje je okupilo pčelare i ljubitelje meda iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Sjeverne Makedonije. Na natjecanje je pristiglo 187 uzoraka različitih vrsta meda, a događaj je održan u sklopu 27. Katarinskog sajma, uz bogat popratni program i stručne rasprave o aktualnim izazovima u pčelarstvu.
Natjecanje je organizirala Udruga pčelara "Zrinski" iz Slavonskog Broda, koja je kroz svoj javni natječaj privukla pažnju pčelara diljem regije. Vrhunac programa bio je 23. studenog 2024. godine, kada su proglašeni najbolji medovi, a dodijeljene su diplome, medalje i plakete za izvrsnost.
Na ocjenjivanje su pristigli medovi raznih vrsta: od cvjetnog (51 uzorak), bagremovog (29 uzoraka), livadnog (23), kestenovog (20), medljikovca (16), suncokretovog (12) do rijetkih vrsta poput metvice, zlatošipke i kadulje.
Ocjenjivanje je obavljeno 17. studenog, a proces su vodili stručnjaci s Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku. Svaki uzorak ocjenjivan je prema boji, okusu, mirisu i čistoći. Kvaliteta je bila iznimna, što potvrđuje podatak da je čak 46% uzoraka osvojilo zlatne diplome, 45% srebrne, a 9% brončane.
Na svečanosti u dvorani "Vijuš" proglašeni su najbolji medovi. Najviše pažnje privukao je bagremov med koji je ponio titulu najbolje ocijenjenog meda, dok su šampionske titule dodijeljene u devet kategorija.
Najbolje ocijenjeni medovi:
Uz natjecanje, 'Dani meda na Katarinskom sajmu' obuhvatili su predavanja, radionice i izložbe posvećene pčelarstvu. Poseban interes izazvao je okrugli stol na temu Aktualno stanje pčelarstva, održan 23. studenog. Oko 40 pčelara razgovaralo je s predstavnicima Ministarstva poljoprivrede i Hrvatskog pčelarskog saveza o problemima poput niskih otkupnih cijena, nekontroliranog uvoza meda, prekomjerne uporabe pesticida i administrativnih poteškoća.
Državni tajnik Marinko Beljo istaknuo je da će se raditi na poboljšanju pravilnika u korist pčelara, dok je predsjednik udruge domaćina Damir Šajnović naglasio važnost zaštite domaće proizvodnje. Iako izazovi ostaju, pčelari vjeruju da će buduće mjere pomoći održati ovu ključnu granu poljoprivrede.
Ovogodišnje ocjenjivanje meda potvrdilo je visoku kvalitetu proizvoda iz regije te posvećenost pčelara očuvanju prirode i tradicije. Uz podršku lokalnih i nacionalnih institucija, pčelari se nadaju uspješnim sezonama unatoč sve većim izazovima koje donose klimatske promjene.