807
Prikaza
0
Komentara
U ovo ljetno vrijeme kada su javna kupališta, uz gradske trgove i promenade, najposjećenija javna mjesta posebno se pribojavamo opasnosti od utapanja. Podaci Hrvatskog zavoda za javnog zdravstvo (HZJZ) do kojih smo uspjeli doći, u razdoblju od 2008. do 2022. godine, govore o 1.301 smrti od utapanja tijekom 15 godina u Hrvatskoj ili približno 87 godišnje. Osobito kobna je bila 2010. godina kada ih je bilo čak 115.
Ono što je još bolnije među podacima HZJZ je činjenica da je utapanje zadnjih 5 godina vodeći uzrok smrti od ozljeda u djece u najmlađoj dobi (0-4 godine), stoji u izvješću Ozljede u Republici Hrvatskoj u 2022. godini. Isti izvor navodi da je utapanje među svim dobnim skupinama peti vanjski uzrok smrti od ozljeda u 2022. godini s udjelom od 2,8 % nakon padova (41,6 %), samoubojstva (21,0 %), prometnih nesreća (12,2 %) i gušenja (2,9%).
Upravo s geslom „Svatko se može utopiti, ali nitko ne bi trebao” danas se obilježava Svjetski dan prevencije utapanja koji je Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila u travnju 2021. godine Rezolucijom „Globalna prevencija utapanja”. Procjene Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) govore da se svake godine u svijetu utopi oko 236.000 ljudi, i to više od 90 % u rijekama, jezerima, bunarima, kućnim spremnicima vode i bazenima u ruralnim područjima zemalja s niskim i srednjim dohotkom.
Zato ovaj događaj služi kao prilika da se istakne tragičan i dubok utjecaj utapanja na obitelji i zajednice smrtno stradalih te ponudi rješenja koja spašavaju živote, odnosno sprječavaju rizik od novih utapanja.
S ciljem podizanja svijesti o mogućnosti utapanja i njegovim posljedicama, SZO navodi nekoliko savjeta:
Opremite sebe i svoju djecu plivačkim vještinama. Tečajevi plivanja spašavaju živote!
Uvijek djecu imajte na oku u blizini vode. Nikada ih ne ostavljajte bez nadzora, čak ni na trenutak.
Izbjegavajte konzumiranje alkohola dok nadgledate djecu u blizini vode. Ostanite oštroumni i oprezni!
Prije kupanja uvijek provjerite vremenske uvjete i stanje vode. Budite informirani i sigurni!
Osigurajte da prsluci i koluti za spašavanje budu dostupni te da se pravilno koriste. Sigurnosna oprema može napraviti ključnu razliku!
Potičemo roditelje, sportske i obrazovne djelatnike te cjelokupnu lokalnu zajednicu da vode brigu o neposrednoj sigurnosti djece i mladih na kupalištima. Nositelje lokalne vlasti pak potičemo da na javnim kupalištima osiguraju adekvatan broj educiranih spasioca te odgovarajuću opremu prve pomoći. U konačnici, sve zajedno pozivamo da se ubuduće uključe u edukativne kampanje podizanja svijesti o mogućnosti utapanja i njegovim posljedicama kako bi se spriječili tragični događaji, poput onog nedavnog.