SLAVONSKI BROD - Iako naizgled obiteljski, spokojan i tih grad, Slavonski Brod suočava se s ozbiljnim izazovima kada je u pitanju nasilje nad ženama. Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, koji se obilježava 25. studenog, PlusPortal je uputio službeni upit Policijskoj upravi brodsko-posavskoj o statistikama vezanim za nasilje u 2024. godini.
Dobiveni podaci ne samo da potvrđuju prisutnost nasilja, već ukazuju na kontinuirani porast tijekom posljednjih godina, čineći ga ozbiljnim i rastućim problemom. Iako je broj prekršaja nasilja u obitelji u 2024. godini približno isti kao 2023. godine, važno je napomenuti kako taj podatak ne predstavlja stabilnost, već signalizira ozbiljnu stagnaciju u borbi protiv nasilja. Promatrajući unazad nekoliko godina, vidljiv je trend rasta broja slučajeva, što jasno ukazuje da poduzete mjere – uključujući zakonodavne okvire i preventivne aktivnosti – još uvijek nisu dovoljne za zaustavljanje ovog društvenog problema.
PlusPortal je od Policijske uprave brodsko-posavske dobio detaljne podatke za prvih deset mjeseci 2024. godine. Sukladno zakonskim propisima, policija nasilje nad ženama (protupravno ponašanje) evidentira kao kazneno djelo i prekršaj. Nasilje nad ženama kao prekršaj je zastupljeno u prekršajima iz Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, gdje su u velikoj većini žrtve nasilja žene.
Nadalje, tijekom prvih 10 mjeseci 2024. godine evidentirano je 46 slučajeva nasilja nad ženama među bliskim osobama/članovima obitelji kao kazneno djelo.
Navedeni slučajevi odnose se na fizičko i psihičko nasilje nad ženama među bliskim osobama/članovima obitelji (kaznena djela „Prijetnja“, „Tjelesna ozljeda“ i „Nasilje u obitelji“). Nasilje najčešće počinje verbalnim sukobom (psihičkim) te eskalira i nerijetko prijeđe u tjelesno (fizičko) nasilje s kvalifikacijom ozljeda, a što je sve obuhvaćeno kriminalističkim istraživanjem i zajedno sačinjava opis kaznenog djela.
Kao počinitelji nasilja nad ženama među bliskim osobama/članovima obitelji najčešće su evidentirane muške osobe.
Tijekom 2024. godine nije evidentirano ponovljenih prijava od strane istih žrtava ili počinitelja uzimajući u obzir bliske osobe/članove obitelji i nasilje nad ženama.
U 10 mjeseci 2024. godine počiniteljima nasilja na štetu bliskih osoba/članova obitelji je određena 31 mjera opreza sukladno Zakonu o kaznenom postupku.
Uzimajući u obzir period razmatranja prijava nasilja nad ženama među bliskim osobama/članovima obitelji za 10 mjeseci 2024. godine u odnosu na isti period prijava nasilja nad ženama među bliskim osobama/članovima obitelji ranijih godina može se konstatirati da se radi o podjednakom broju prijava nasilja nad ženama među bliskim osobama/članovima obitelji (2023. – 54, a u 10. mjeseci 2024. – 46).
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se 25. studenog u znak sjećanja na sestre Mirabal iz Dominikanske Republike. Ove političke aktivistkinje, poznate kao "Leptiri" (Las Mariposas), brutalno je dao ubiti diktator Rafael Trujillo 1960. godine. Sestre Minerva, Patria i Maria Teresa bile su simbol otpora Trujillovom režimu, a njihovo brutalno ubojstvo izazvalo je međunarodnu osudu. Godine 1999. Ujedinjeni narodi proglasili su 25. studeni danom posvećenim borbi protiv nasilja nad ženama, kako bi se podigla svijest o ovom globalnom problemu.
Hrvatska je pitanje obiteljskog nasilja prvi put pravno regulirala donošenjem Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji koji je stupio na snagu 30. srpnja 2003. godine. Ovo je bio povijesni iskorak, jer je zakonodavac po prvi puta definirao što predstavlja nasilje unutar obitelji i koje mjere treba poduzeti kako bi se zaštitile žrtve. Zakonski okvir kasnije je proširen i prilagođen 2009. godine kako bi detaljnije regulirao ovu osjetljivu i kompleksnu problematiku, a formulacije tog zakona i danas čine temelj nacionalnog zakonodavstva u borbi protiv obiteljskog nasilja.
Zakonom o zaštiti od nasilja u obitelji iz 2009. godine nasiljem se smatra:
Određivanje zaštitnih mjera može zatražiti policijski službenik u zahtjevu za pokretanje prekršajnog postupka, ali i sama žrtva obiteljskog nasilja, ukoliko takova mjera nije zatražena po službenoj dužnosti. Riječ je o sljedećim zaštitnim mjerama:
Prema Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji „počinitelja koji ne postupa prema primijenjenoj zaštitnoj mjeri kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od najmanje 3.000,00 kuna ili kaznom zatvora od najmanje 10 dana“ (čl. 22).
Zatvorska kazna koju sud može izreći počinitelju obiteljskog nasilja kreće se od 15 dana do najviše 90 dana, dok se novčana kazna kreće u rasponu od 1.000,00 do najviše 7.000,00 kuna.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -