774
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Poznato nam je da je LGBTIQ sve zastupljenija populacija u svijetu pa tako i Hrvatskoj. Projektom „Uz dugine boje do mentalnog zdravlja“ Udruga za unaprjeđenje mentalnog zdravlja Vrapčići, FRI iz Norveške, kolekTIRV iz Zagreba, Informativno pravni centar (IPC) iz Slavonskog Broda te Fortes - Centar za demokratski razvoj i inkluziju iz Požege žele osnažiti pružatelje psihosocijalnih usluga i savjetovanja za rad sa LGBTIQ populacijom, a kroz osnivanje platforme za pružanje podrške LGBITQ osobama postaviti temelje za razvoj sadržaja i usluga za ovu ugroženu, nevidljivu i diskriminiranu skupinu u našem društvu.
Naime, prema podacima Europske agencije za ljudska prava, 60 posto LGBTIQ osoba u Hrvatskoj se osjetilo diskriminirano ili stigmatizirano zbog svoje seksualne orijentacije. Na kraju, to vrlo često rezultira nasiljem i diskriminacijom, odnosno, velikim rizikom od manjinskog stresa što će se loše odraziti na kvalitetu njihovog života i razvijanju trajnih psihosocijalnih poteškoća.
U Hrvatskoj postoje brojne udruge i LGBTQ pokreti, no na području istočne Slavonije ne postoji niti jedna udruga, pokret ili, pak ,usluga koja se bavi zaštitom LGBITQ osoba - koje su uglavnom nevidljive u društvu jer skrivaju svoje identitete jer uz današnje izraženo nasilje i diskriminaciju, gube samopoštovanje što dovodi do razvoja psihosocijalnih poteškoća.
Udruga za unaprjeđenje mentalnog zdravlja Vrapčići je tim povodom od 11. do 15. prosinca sudjelovala na studijskom posjetu partnerskoj organizaciji FRI iz Osla. Ipak, nisu tamo išli sami.
Kako bi došlo do jačanja institucionalnih kapaciteta za rad sa LGBITQ+ osobama za pružanje psihosocijalne i pravne podrške na području Brodsko-posavske i Požeško-slavonske županije te grada Zagreba, na studijskom putovanju bili su: predstavnici i zaposlenici partnerskih organizacija iz kolekTIRV iz Zagreba, IPC-a iz Slavonskog Broda te FORTESA iz Požege, kao i predstavnici dvaju Centara za Socijalnu skrb iz Slavonskog Broda i Požege, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo iz Brodsko-posavske županije, Policijske uprave Brodsko-posavske županije iz Službe za kriminalističku policiju te Opće bolnice dr. Josip Benčević iz Slavonskog Broda.
U sklopu studijskog posjeta imali sudionici su imali priliku upoznati se sa cjelokupnim radom FRI organizacije koja djeluje od 1950. godine i uistinu je svojim radom i utjecajem poboljšala status LGB osoba u Norveškoj, a kasnije i LGBTIQ+ osoba. Takvo što želi se potiči i na području Hrvatske - odnosno u Zagrebi u na području dvije slavonske županije.
- Zanimljivost vezana za norveški sustav je ta da se rad LGBTIQ+ organizacija financira direktno iz proračuna Kraljevine Norveške te da su u većini slučajeva država ili jedinice lokalne samouprave inicijatori financiranja, dok je na razini Republike Hrvatske situacija obrnuta, te su nevladine udruge te koje kroz različite projekte moraju same tražiti sredstva za financiranje.
Nakon studijskog putovanja u Oslo i posjeta FRI organizaciji multidisciplinarna radna skupina sa područja dvije županije i grada Zagreba proći će edukaciju o LGBTIQ+ terminologiji, a potom slijedi osnivanje platforme za pružanje psiho-socijalne i pravne podrške, izrada protokola postupanja sa LGBTIQ+ osobama u zdravstvenom sustavu te naposljetku aktivnosti vidljivosti koje će za cilj imati normalizaciju LGBTIQ+ populacije na području dvije županije. - zaključili su iz Udruge za unaprjeđenje mentalnog zdravlja Vrapčići.