SLAVONSKI BROD - Od devetnaestero prisutnih vijećnika, osmero je ostalo suzdržano dok su drugi na današnjoj sjednici Gradskog vijeća Grada Slavonskog Broda glasovali „za“ novi Akcijski plan za poboljšanje zraka, čime je Slavonski Brod - nakon gotovo pet godina - napokon dobio taj važan dokument.
Predstavnici eko-udruga s kojima smo razgovarali ovaj tjedan, na sjednici se nisu pojavili niti su za to - kako je kazao predsjednik Gradskog vijeća Stribor Valenta - ranije iskazali interes, ali zato su prisutni bili izrađivači Akcijskog plana iz zagrebačke tvrtke Dvokut Ecro. Njihovo izlaganje moguće je pogledati u nastavku.
- Akcijski plan vezan je za lebdeće čestice. On se radi kada zbog njih zrak prijeđe u drugu kategoriju. Mjere koje su stavljene u Plan napravljene su za smanjenje lebdećih čestica. Rafinerija je bila dominanta po nekim drugim tvarima, a lebdeće čestice nisu jedne od tih. - pojasnio je voditelj izrade Akcijskog plana, Mario Pokrivač, mag. ing. traff., struč. spec. ing. sec.
Slične akcijske planove imaju Zagreb, Sisak, Osijek, Kutina i Rijeka, dakle, sredine u kojima se bilježe najveća onečišćenja zraka. Ministarstvo zaštite okoliša prati gradove koji izrađuju planove te ih šalje na doradu ili odobrava prije no što ga usvoje gradska vijeća.
Sve akcijske planove i programe zaštite zraka, moguće je pronaći OVDJE. Gradu Slavonskom Brodu danas usvojeni Plan zapravo je već osmi po redu takav sličan nacrt. Izrada i usvajanje (pre)dugo su trajali, a sada su same mjere za poboljšanje zraka upitne jer se - u velikoj mjeri - temelje na plinofikaciji (području koje je, zbog rusko-ukrajinskog rata trenutno apsolutno neizvjesno) i podrazumijevaju određene financijske mogućnosti kućanstava koje ne korespondiraju sa stanjem na ovdašnjem terenu.
Zašto je - konkretno - Ministarstvo odbilo prethodnih sedam nacrta slavonskobrodskog Akcijskog plana te tko je za to kriv - sitničava europska birokracija, izrađivači Plana ili Grad Slavonski Brod koji ih je birao - ni danas nam nitko nije znao/želio reći. Plusportal će nastaviti inzistirati na odgovorima, no iz neformalnog razgovora gostiju iz Zagreba s novinarima, dalo se zaključiti kako je i u njihovoj struci Slavonski Brod prepoznat kao 'grad-slučaj' jer se s ovakvim scenarijem i situacijom ranije nisu susreli.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
e24be26695da9b22b35a08f8a759be580506473a11.11.2022. u 16:15
Glavni smrad u Brodu uzrokuje deponija na Vijušu koju treba premjestiti izvan grada. Ali ekipa na Livadi to ne osjeti jer je Vijuš daleko od njih.
-