SLAVONSKI BROD - Svjetski dan Roma obilježava se na današnji datum u čast prvog Svjetskog kongresa Roma, održanog 8. - 12. travnja 1971. godine u Londonu, piše na službenoj internetskoj stranici Grada Slavonskog Broda.
U pitanju je jedan od najvažnijih datuma u povijesti Roma. Na tom kongresu predstavnici Roma iz 14 zemalja svijeta usvojili su odluke o romskoj zastavi i službenoj himni.
Prvi kongres Roma u Londonu rezultirao je i proglašenjem službenog romskog jezika ali i službenim prihvaćanjem naziva 'Rom', što na romskom jeziku znači čovjek.
Na četvrtom Svjetskom kongresu Roma održanom 1990. godine u Poljskoj odlučeno je da se 8. travnja, dan kada je otvoren 1. Kongres u Londonu, proglasi Svjetskim danom Roma koji će se svake godine obilježavati u cijelom svijetu.
Prema podatcima Vladina Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, u Slavonskom Brodu žive 582 osobe romske nacionalnosti.
Prema popisu stanovništa iz 1991. godine u Brodsko-posavskoj županiji živjelo je 223 Roma, dok se do popisa 2001. taj broj popeo na 586. Podatak iz službenog popisa stanovništva iz 2011. godine kaže da u Slavonskome Brodu ima izjašnjenih 1142 stanovnika romske nacionalnosti.
Iz toga je vidljivo kako većina Roma Županije živi upravo u Slavonskom Brodu.
Pripadnici romske zajednice u brodsko su društvo, nažalost, i dalje nedovoljno integrirani. Brodska područna škola "Hugo Badalić" koju pohađa većina brodskih romskih mališana, čini velike korake kako bi se to promijenilo. Različitim programima predškolskog odgoja i obrazovanja pokušavaju pripremiti romsku djecu za nastavu te ih podučiti hrvatskom jeziku i prije potpunog uključenja u obrazovni sustav.