14002
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Slavonskobrodske volontere iz različitih udruga za zaštitu životinja, ali i druge Brođane, sinoć su užasnule neke od fotografija objavljene na službenoj stranici Skloništa „Sretna šapica" u Slavonskom Brodu.
Naime, na nekima od njih nalazili su se vidno uplašeni psi, a u slučaju kujice Nore na zidnim pločicama te paleti na kojoj je ležala, bila je vidljiva i krv pa su mnogi zaključili kako je teško ozlijeđena. Dakako, ponukalo ih je to na brzu reakciju pa su fotografije ubrzo podijeljene na društvenim mrežama uz, razumljivo, oštre osude i brojne komentare.
Jutros smo, stoga, bez ranije najave, odlučili obići slavonskobrodsko sklonište za pse lutalice koje je prošlo dug i trnovit put prije samog otvaranja, a za koje se Grad Slavonski Brod samostalno izborio.
Uz najbolju veterinarsku skrb u gradu, adekvatnu prehranu i smještaj pasa koji ne može pružati toplinu doma, ali ih barem sklanja s ulice i omogućava im sigurno udomljavanje - dosad je to bila relativno lijepa priča (barem u onoj mjeri koliko to može biti s obzirom na situaciju).
Staru kujicu kojoj su nadjenuli ime Nora, a koja je preko sporne fotografije zabrinula mnoge, jutros smo pronašli neozlijeđenu, ali uplašenu i sklupčanu u unutrašnjem dijelu boksa, dok su ostali njezini cimeri glasno prosvjedovali vani zbog nepozvanih gostiju. Zamolili smo radnika Skloništa neka je izvede van kako bismo je mogli fotografirati i uvjeriti se je li ozlijeđena. Mada vidno uznemirena i nepovjerljiva prema nama, Nora je zaštitu tražila upravo kod radnika, pokazavši time kako ga se ne boji. No, njezina tuga i strašljivost bili su jednako vidljivi kao i na fotografiji.
- Nažalost, prizor s fotografije krivo je protumačen. Nora se nalazi u boksu s drugim kujicama, od kojih se jedna vjerojatno 'tjerala' u periodu kada je Nora, prije petnaestak dana, uhvaćena na Vijušu. To objašnjava krv koja je sigurno tog dana bila i uklonjena jer svakodnevno 'tuširamo' bokseve. Peremo jedan po jedan, dok su psi iz njega u dvorištu na istrčavanju. Pločice bokseva, istina, u posljednje vrijeme rjeđe ribamo pa se nakupila prljavština. Ljeti ih čistimo četkama, a sada pokušavamo što manje vlažiti prostorije u kojima borave psi upravo radi zime. Mada njihovo ležanje na paletama izgleda nehumano, ipak im je tako zimi toplije nego direktno na betonu jer nemamo mogućnost postavljanja mekanih krevetića ili dekica u svaki boks, s obzirom na to da bi to uvelike otežalo pa čak i onemogućilo čišćenje koje, kako sam kazao, i ovako jedva stižemo obaviti. To bi tražilo izgradnju praonice, a sada za to nemamo uvjete. Naime, o njima 365 dana brinemo samo nas dvojica zaposlenika. Jutros sam oprao bokseve i evo već sad u 10 sati u nekima je hrana razbacana i psi su obavili svoje. Na to ne možemo utjecati. Isto tako, neki su psi vidno mršaviji od drugih jer im dominantniji u boksu pojedu sve. Trudimo se regulirati i taj dio, ali naprosto je nemoguće da stojimo pokraj svakog dok ne pojede svoju porciju. Bokseva, nažalost, nema dovoljno da bi u njih oni strašljivi bili smješteni sami, niti je to dobro kada je u pitanju njihova socijalizacija. - kazao je za SBplus zaposlenik Skloništa, Darko Iličić.
Svim volonterima i drugim građanima pojedincima, dolazak u Sklonište omogućen je tijekom radnog vremena i bez prethodne najave, tako da je i to veliki pokazatelj kako nitko ništa ne skriva. I sami smo jutros u dvorište Skloništa stupili bez imalo nelagode i uz spremnost na suradnju.
- Dogovorili smo da u ovo vrijeme epidemije, istovremeno u dvorištu Skloništa smije biti maksimalno pet posjetitelja te da moraju nositi maske, bez obzira na to što su na otvorenom. I ranije smo javnosti poručili kako u bilo kojem trenutku mogu posjetiti pse. Naposljetku, tako pronalazimo i potencijalne udomitelje. Bokseve svakodnevno peremo i dezinficiramo, što potvrđuje i dobro zdravstveno stanje pasa. Nitko od njih ne provodi dane u izmetu ili gladan. Uistinu im pružamo svu moguću skrb. One koji su nesocijalizirani i agresivni, polako pripitomljavamo i mislim da je svakomu tko dođe vidljivo da se nas dvojice ti psi ne boje, nego nam se raduju. To ne bi bilo tako da ih zlostavljamo ili udaramo. Rezultat našeg neiskustva u tom prezenterskom dijelu i možda nedostatka vremena jesu loše fotografije objavljene na službenoj stranici. Naime, pse fotografiramo čim stignu u Sklonište i tada su neki od njih još preplašeni i u šoku (neke po gradu lovimo i danima). To činimo jer nam je namjera i želja što prije ih predstaviti zainteresiranim udomiteljima. No, pripazit ćemo ubuduće i na taj dio. - za SBplus telefonski je kazao drugi zaposlenik Skloništa, Nikola Destanović koji danas nije bio na radnom mjestu jer zbog epidemiološke situacije svaki od njih odrađuje po jedan radni dan u Azilu. Dodao je, pritom, kako mu nije nimalo jednostavno slušati prozivanje jer se raduje svakom udomljenju pasa o kojima nesebično brine i koje obilazi čak i u slobodno vrijeme.
Mada u 'Sretnoj šapici' nijedan pas ne može u cijelosti biti sretan i zadovoljan jer će to postati tek kada dobije samo svog vlasnika i 'dom za zauvijek', osnovni su uvjeti tamo - čini se - ispunjeni. Svakomu tko to želi dodatno provjeriti ili pomoći radu Skloništa, vrata su otvorena. Za prave zaključke ponekad je dovoljno provjeriti i drugu stranu medalje, a u ovom je slučaju to prilično jednostavno - potrebno je, tek, baš kako smo sami to učinili jutros, obići pse koji su, nažalost, završili u brodskom Skloništu gdje, nasreću, dvojica zaposlenih čini sve što je u njihovoj moći kako bi im dane barem učinili lakšima, ako ne i ljepšima.
Neminovno, ovakva mjesta prepuna su tužnih okica, preplašenih životinja i nesretnih sudbina, no bitno je da im ionako teške živote nitko dodatno i nepotrebno ne zagorčava. Upravo zbog toga, nastavit ćemo i dalje provjeravati uvjete u kojima žive.
Od otvaranja Skloništa, dostupan je i telefonski broj na kojemu se svi zainteresirani građani mogu informirati o udomljavanju pasa i radu samog Skloništa za napuštene životinje. On glasi: 099 311 5877.