/ 43
4357
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Crno-bijeli svijet - tako bi se mogli opisati Boa i Atos. Dva prekrasna psa za koje već dugo nitko ne pita. Boa je u slavonskobrodskom Skloništu Sretna šapica već više od godinu dana i pomalo gubi nadu. Mirni sjedeći položaj i spuštena njuška pokazuju kako bi uskoro mogla odustati. Već mjesecima je u kavezu i Atos, doberman kojemu, nasreću, prijašnji vlasnici (ljudi koji obično takve pse uzimaju kako bi se pokazali) nisu stigli odrezati uši. Pronađen je na ulicama lijepog grada uz Savu. Grada u kojemu se za životinje baš i ne mari. Mnogima su slatki dok su mekani i maleni štenci, no kada dosegnu svoju pravu veličinu - postaju smetnja.
Tada na scenu stupaju dva djelatnika slavonskobrodskog Komunalca, Darko Iličić i Nikola Destanović. Zaduženi su za rad Skloništa i dostupni u svako doba dana. Posao su im danas odlučili olakšati učenici trećih razreda Srednje škole Matija Antun Reljković. Mlade veterinarske tehničarke, došle su se podružiti sa psima, donijeti im hranu i igračke te napraviti reportažu za školski list o uvjetima u Sretnoj šapici.
- Profesorica Snježana Kičeec predložila je ideju, a ja sam se zainteresirala. Potrudila sam se kontaktirati direktora Komunalca, Peru Jelinića. Lijepo smo razgovarali, sve nam je objasnio i zato je sve tako dobro teklo. Moj razred otpočetka je bio jako zainteresiran pa ih nije trebalo dodatno motivirati i posebno organizirati. Imali smo dobar plan, skupili novce, svatko je dao koliko je mogao, a ostao je dio i za božićne blagdane kako bismo donaciju mogli ponoviti u zimskim danima. Radujemo se što smo posjetile Sklonište, voljele bismo tu volontirati i nastaviti dolaziti. Nebriga o životinjama u našoj je županiji nažalost još uvijek čest prizor. U selima se najčešće pred cijepljenje napuštaju psi, odvoze na pusta mjesta. Taj je period godine najtužniji. Žao mi je vidjeti lutalice, uvijek se potrudim nahraniti ih, fotografirati i podijeliti na društvenim mrežama ili proslijediti udrugama koje se njima bave kako bih olakšala proces udomljavanja. Sve to potaknulo me da dođem ovdje. Prvi put sam u Skloništu i sretna sam jer vidim da su svi zbrinuti, čisti i veseli. Ovdje im je dobro, vidim da zaposleni s velikom ljubavlju pričaju o psima, tako da nema nikakvih problema. No, u pogledima svakog od njih vidljiva je potraga za stalnim domom i vlasnikom. Nadam se da će za većinu ovo biti tek privremeni boravak. - kazala je učenica 3.G razreda, Marina Cvijanović iz Oprisavaca.
Njezine ideje Škola je objeručke prihvatila, pruživši joj svu potrebnu logističku i moralnu potporu. Uz nju je i njezin razrednik.
- Inicijatori akcije su učenici 3.G razreda, smjera veterinarski tehničar koji su i kolege iz ostala tri veterinarska razreda uključili u sve. Najzaslužnija za to je učenica Marina Cvijanović koja je sama organizirala razred. Nakon toga se obratila profesorici Kičeec koja predaje predmet „Male životinje". Potom su se obratili meni i mi smo njihovu inicijativu odmah prihvatili kao Škola. Nakon toga je uslijedilo dobrovoljno prikupljanje donacija. Učinili smo to povodom obilježavanja Dana zaštite životinja, 4. listopada, a cilj je razviti empatiju prema životinjama koju ove učenice, zapravo, već u velikoj mjeri i posjeduju. Željeli smo da u stvarnosti vide kako Grad Slavonski Brod zbrinjava napuštene životinje, konkretno, pse lutalice te da šire svijest o potrebi poštivanja zakona i brige o životinjama kako bi ih što manje završilo u ovim kavezima. I sam sam prvi put ovdje. Poznajem zakonsku proceduru i mogu reći kako je sve uredno riješeno. Najviše mi se sviđa što je ova ustanova otvorena za javnost. Tko god želi može doći, pogledati pse, pomoći u njihovom udomljavanju. Ipak, žao mi je što se radi o skromnom broju udomljenih pasa, trebalo bi toga biti daleko više. Kako sama djeca kažu, neke od ovih životinja pogledom traže da ih se uzme i udomi. - kazao je Mato Turina dr.med.vet., nastavnik veterinarskih stručnih predmeta u Srednjoj školi „Matija Antun Reljković".
Sklonište je otvoreno prošle godine, a dosad je pronašlo dom za 27 napuštenih pasa. Trenutno ih se jednako toliko nalazi u kavezima u kojima ima mjesta za sveukupno njih 40. Iako imaju vrhunsku zdravstvenu skrb poznatog veterinara Damira Milasa te jedu skupu hranu, ništa od toga ne može usrećiti njuškice više od novog doma i prijatelja-čovjeka koji će brinuti o njima.
- Kod nas nema eutanaziranja životinja. No, ovo nije mjesto na kojemu trebaju dočekati prirodnu smrt - do čega brzo dođe ako ih netko ne preuzme. Tjedno potroše stotinu kilograma kvalitetne hrane. Najgori slučaj na koji smo naišli kada smo išli 'pokupiti' psa je životinja kojoj je netko namjerno polomio kičmu i pròbō je vilama. Pas nije preživio to iživljavanje. U skloništu nemamo nikakvih problema, niti jedan pas nije agresivan. Problemi su izvan ove ograde, kada bezuspješno danima pokušavamo uhvatiti iste lutalice i slično. Puno je i vlasničkih pasa koji gradom hodaju jer se sami istrčavaju, a potom se vrate kući. Tako da je puno poziva građana i pokušavamo se odazvati svakom od njih. - kazao je djelatnik Skloništa, Darko Iličić.
Podršku je učenicima danas pružila još jedna nastavnica.
- Vodim uređenje školskog lista pa smo odlučili sve spojiti. Učenice su odradile intervju, a u sklopu nastave imat ćemo i raspravu o zaštiti i pravima životinja. - kazala je Ivana Buconjić, nastavnica hrvatskog jezika, pokazavši kako se radi prava korelacija među nastavnim predmetima.
Oči koje moje i repić koji zove na udomljavanje možda su uspjeli osvojiti koje srce pa će se netko po njih i vratiti nakon današnjeg posjeta. Svim četveronošcima želimo da novu 2021. godinu dočekaju u rukama punim ljubavi koju su i ove sretne šapice spremne pružiti.