AP/SBplus
1431
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - „Molim vas da mi pomognete. Kroz Klasije hoda pas bez nadzora. Mislim da je riječ o rotvajleru. Nema ni ogrlicu, a ni mogućeg vlasnika ne vidim u blizini. Pas je relativno miran, no bez nadzora je i nikada se ne zna tko ga može (ne)namjerno izazvati, pa da neprimjereno reagira. A ako se dogodi tragedija bit će kasno."
Riječi su ovo kojima nam se prošloga tjedna obratila čitateljica koju smo uputili na komunalno redarstvo Slavonskog Broda. Oni su, kazali su nam u slavonskobrodskoj Gradskoj upravi, odmah reagirali i poduzeli korake kako bi pas bio zbrinut.
- To znači da komunalno redarstvo po dojavi ili samo, kad uoči psa, odmah reagira prema Azilu. Njihovi djelatnici, u suradnji s ovlaštenim veterinarom, potom izlaze na teren te uhvate psa i zbrinu ga do pronalaska vlasnika. Tako je bilo i u ovom slučaju. - pojasnili su nam u Gradskoj upravi.
Nažalost, ovo nije bio jedini slučaj napuštenih ili odlutalih pasa koji su tumarali ulicama. Posljednjih dana na društvenim mrežama puno je objava koje govore o psima koji lutaju gradskim i općinskim ulicama. Traže se vlasnici ili oni koji ih poznaju kako bih obavijestili gdje im se ljubimac nalazi, no u nemalom broju slučajeva ta potraga završi bezuspješno.
Nekada je broj napuštenih pasa rastao pred sezonu godišnjih odmora. Sada, čini se, ni to ne igra ulogu. U Azilu Sretna šapica u Slavonskom Brodu je čak 36 pasa koje su nekadašnji vlasnici napustili, i koji čekaju na osobe spremne udomiti ih i pružiti im ljubav i topli dom.
Potaknuta brojnim slučajevima napuštanja životinja Udruga Prijatelji životinja pokrenula je ovih dana peticiju sa zahtjevom da se čin napuštanja tretira kao kazneno djelo i sankcionira zatvorskom kaznom, jer, tvrde, osobe koje tako napuste životinju svjesno ju izlažu patnji, pa i smrti, ugrožavajući na taj način i živote ljudi. Naime aktualnim kaznenim zakonom (članak 205.), sankcionira se ubijanje i mučenje životinja. Onoga tko usmrti životinju bez opravdanog razloga ili je teško zlostavlja, nanosi joj nepotrebne boli ili je izlaže nepotrebnim patnjama, čeka jednogodišnja zatvorska kazna. Ako to učini iz koristoljublja u zatvoru može ostati do dvije godine, a oni koji iz nehaja životinju dulje vrijeme zlostavljaju izlažu se mogućoj šestomjesečnoj zatvorskoj kazni. Uspiju li prijatelji životinja u svom naumu onda bi i napuštanje životinja vlasnike 'koštalo' daleko više od sadašnjih 30 tisuća kuna koliko iznosi trenutna propisana novčana kazna.
Slavonski Brod ima Azil. Ako u njemu završi pas kojem se, očitavanjem čipa, otkrije vlasnik, on će snositi troškove izlazaka na teren, hvatanja psa, očitavanja čipa, smještaj i hranjenje. Nažalost, kako dobar dio i dalje izbjegava obvezno čipiranje, vlasnici napuštenih pasa rijetko budu pronađeni.
I tu se vraćamo na početak priče i ono što je zapravo najbitnije, a to je odgovornost svih nas. Zakoni i propisi su takvi kavi jesu. Prostora za napredak ima, ali na tom polju se stvari ipak kreću nabolje. No problem ostaju neodgovorni vlasnici kojih još uvijek ima previše. Oni koji životinje tretiraju kao igračke koje su im zanimljive jedno vrijeme, a onda ih odbace. Dok god bude takvih, ali i onih koji za njih znaju a ne prijave ih komunalnim redarima, dotle će ulicama Slavonskog Broda i drugih mjesta hodati odbačeni i napušteni psi. Blagdani su pred nama, a ljubitelji životinja još jednom nas podsjećaju kako kućni ljubimci nisu igračke i ako se ne kanite skrbiti o njima ne kupujte ih kao darove, jer ovi 'plišanci' imaju srce i osjećaje. Oni ne žele i ne zavrjeđuju biti odbačeni.