ZAGREB - Inicijativa „Za radnički Zakon o radu" danas je u 11 sati organizirala konferenciju za medije na Markovom trgu u Zagrebu koju je bilo moguće pratiti na njihovim društvenim mrežama. Povod tomu je predstavljanje prijedloga izmjena Zakona o radu
Spomenuta Inicijativa okuplja sindikate, političke stranke, udruge i političke organizacije s ciljem jačanja zakonskog položaja radnika, sprječavanja zlouporaba ZOR-a i poboljšanja radnih uvjeta.
Nastala je uoči najava donošenja novog ZOR-a koje se zasad - smatra dvadesetak uključenih organizacija - odvija u netransparentnim uvjetima. Poručuju kako u raspravu o novom ZOR-u mora biti uključena sva zainteresirana javnost jer je riječ o jednom od najvažnijih društveno-političkih zakona koji utječu na životni standard i demografsku sliku našeg društva.
- Ovaj put smo se željeli okupiti ranije, znajući da ide najavljena Izmjena Zakona o radu. Smeta nas velika netransparentnost. Radna grupa i Vlada su prijedlog predali Gospodarskom socijalnom vijeću. Ovaj Zakon je prevažan da bismo ostali bez komentara, donosi strahovito velike promjene i utječe na demografiju, BDP,... Netransparentnost se dogodila da bismo se igrali skrivača i da bi se period rasprave suzio na kratko vrijeme te kako bi nas uhvatili nespremne. Ovaj put smo se okupili, brojni smo i imamo dvadesetak tisuća članova. To je brojka koja garantira kvalitetu naših prijedloga. Najviše nas smeta neravnopravnost između socijalnih partnera. Radnici organizirani u sindikate kao slabija strana sve su manje ravnopravni poslodavcima, odnosno, kapitalu. To je ono na što moramo utjecati. - kazao je danas Tomislav Kiš, Glavni tajnik Novog sindikata.
Pod argumentima nužne „fleksibilizacije" i „jačanja konkurentnosti", aktualni Zakon o radu iz 2014. donio je nagli porast nesigurnih oblika rada poput agencijskog rada, rada na određeno, rada na crno i drugih te doprinio masovnom iseljavanju radnika raznih kvalifikacija i zanimanja iz Hrvatske. Članovi Inicijative tomu se protive i smatraju kako se ZOR ne smije prilagođavati željama i interesima kapitala u smjeru dodatnog slabljenja prava i zaštite radnika, fleksibilizacije radnih odnosa, rasterećenja poduzetnika na štetu radnika i slabljenja mogućnosti kolektivnih pregovaranja. Zbog toga se protive mjerama poput lakšeg otpuštanja radnika koji imaju ugovore na neodređeno, povećanju dozvoljenih prekovremenih sati, odugovlačenju ugovora na određeno, dodatnom otežavanju prava na štrajk i fleksibilizaciji radnog vremena.
- Nakon analize sadašnjeg Zakona o radu te prijedloga koje smo dobili 'ispod žita', napravili smo naše prijedloge za Izmjene i dopune tog Zakona. S tim ćemo uskoro ići u saborsku proceduru. Uputili smo pitanje premijeru Andreju Plenkoviću zašto 20 mjeseci netransparentno provodi razgovore o jednom od najvažnijih zakona u Hrvatskoj. Pozvala bih ljude da upravo zbog ovog izađu na ulice, glasno reagiraju,... jer će ovo staviti radnike u podređenu poziciju. Ova Vlada uistinu koristi koronu za guranje Zakona koji će derogirati radnička prava. Vladin problem je statistika prema kojoj smo najgori po nesigurnim ugovorima o radu. Standardne ugovore, ugovore na neodređeno, oni će učiniti potpuno nesigurnima. Tim zakonom Vlada želi dresirati radnike. - kazala je Katarina Peović iz Radničke fronte
Umjesto toga, Inicijativa predlaže uvođenje 35-satnog radnog tjedna, ograničenje trajanja ugovora na određeno na godinu dana, jaču radničko-sindikalnu pregovaračku poziciju s poduzetnicima, adekvatno plaćanje dodatnog rada poput noćnog, prekovremenog i drugih, sprječavanje zlouporaba agencijskog rada i rada platformskih radnika, strože kažnjavanje poslodavaca koji krše ZOR, radno vrijeme koje će omogućiti ravnotežu između poslovnog i privatnog života, kao i brojne druge mjere za poboljšanje položaja radnica i radnika.
- Stoljećima traje stalni sukob rada i kapitala. SDP je uvijek na strani slabijeg, a to je u ovom slučaju radnik. Nažalost, u zemljama Europske unije, rad se promatra kao jedan od faktora proizvodnje. Toliko je primjedbi na zakon koji se mućki donosi. Plenkovićeva Vlada koristi krizu da progura Izmjene i dopune koje su na štetu radnika u Hrvatskoj. Umjesto šire društvene rasprave i okruglih stolova, sve se radi ispod stola. - zaključio je Siniša Hajdaš Dončić iz SDP-a.
Popis organizacija uključenih u
Inicijativu „Za radnički Zakon o radu":
Novi sindikat
Nezavisni sindikat radnika
Hrvatske (NSRH)
Jadranski sindikat
Nezavisni sindikat zaposlenika
luke Rijeka
Regionalni industrijski sindikat
(RIS)
Samostalni sindikat zaposlenika
studentskih centara Hrvatske (SSZSCH)
Sindikat administrativno –
tehničkog osoblja u školama i učeničkim domovima (ATOS)
Sindikat kabinskog osoblja
zrakoplova (SKOZ)
Sindikat Preporod
Sindikat prometnika vlakova
Hrvatske
Sindikat Tehnos
Sindikat vatrogasaca Rijeka
Platforma za radne uvjete u
kulturi KRUH
Baza za radničku inicijativu i
demokratizaciju (BRID)
Marksistička organizacija Crveni
Mladi socijalisti Hrvatske
Radnička fronta (RF)
Socijalistička radnička partija
Hrvatske (SRP)
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
MatoArt23.11.2021. u 21:21
Rad je jedan od faktora proizvodnje - kakav mudrac??? Volio bih vidjeti ove filozofe kako bi vodili profitabilne tvrtke uz sve nebuloze kojima se nabacuju. Siniša i Katarina u životu nisu kune zaradili na tržištu pa drugo osim totalnih gluposti... Prikaži sve nije ni za očekivati od njih. Zadnje parazitsko komunističko smeće. Kada bi se njih slušalo, u trenu bi izgubili pola radnih mjesta i doveli mnoge tvrtke u crveno.
-