3247
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Program „Mreže podrške i suradnje žrtvama i svjedocima kaznenih djela" kreiran je početkom ove godine s ciljem osiguravanja pružanja pomoći i podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela u županijama u kojima za to nisu osnovani odjeli, a slavonskobrodski Informativno pravni centar (IPC) odgovoran je za njegovu provedbu na području Brodsko-posavske županije.
SBplus i ranije je pratio aktivnosti pružanja takve podrške žrtvama i svjedocima, a danas je, u Velikoj dvorani Županijske komore u Slavonskom Brodu, održan još jedan okrugli stol pod naslovom „Razvoj sustava podrške žrtvama i svjedocima na području Brodsko-posavske županije".
- Današnji okrugli stol organiziramo u okviru trogodišnjeg programa. Cilj današnjeg okupljanja je povezivanje svih dionika na lokalnom nivou, kako institucija, tako i ustanova te organizacija civilnog društva koji se u svakodnevnom radu susreću sa žrtvama i svjedocima kaznenih djela kako bismo kroz razmjenu iskustava unaprijedili sustav podrške u Brodsko-posavskoj županiji. - kazala je Nataša Kovačević iz slavonskobrodskog Informativno-pravnog centra.
Okruglom stolu prisustvovali su predstavnici Ministarstva pravosuđa, slavonskobrodske Policijske uprave, Centra za socijalnu skrb, Općinskog i Prekršajnog suda, Županijskog državnog odvjetništva, udruga koje djeluju području grada Slavonskog Broda i županije, a bave se osobama s invaliditetom i umirovljenicima, poput Udruge za gluhe i nagluhe osobe te Udruge slijepih Brodsko-posavske županije.
Rezultati pružanja sustavne direktne pomoći žrtvama već pokazuje prve rezultate, bilo da se radi o emocionalnoj, psihosocijalnoj, pravnoj ili savjetodavnoj vrsti podrške.
- Korisnike sustava podrške upućujemo kako izgleda tijek sudskog postupka, što napraviti kod davanja ili odbijanja svjedočenja, kako naplatiti putne troškove i slično, a pratimo ih na sudove, policiju, ostale institucije. Građani se javljaju za pomoć. Imamo već dvjestotinjak ostvarenih oblika podrške u postupcima obiteljskog nasilja te kaznenih djela bludnih radnji, prijetnji i teških krađa, a isto tako nas je kontaktiralo desetak korisnika koji još nisu prijavili kazneno djelo. Uglavnom se tu radi o prijetnjama između članova obitelji. Imamo slučajeve i da se korisnici javljaju po okončanju procesa jer se ne osjećaju sigurno kada čuju da je počinitelj ponovno na slobodi. - pojasnila je Nataša Kovačević te time dočarala koliko je kompleksan i cjelovit taj sustav podrške koji korisnike prati i prije same prijave počinitelja kaznenog djela, ali i nakon završetka cjelokupnog sudskog procesa. Poruka je kako žrtve i svjedoci takvih djela nikada nisu sami.
Gordana Mišković, predsjednica slavonskobrodske Udruge osoba s invaliditetom 'Loco-moto' održala je danas zanimljivo predavanje o osobama s invaliditetom koje se također često nađu u položaju žrtve ili svjedoka različitih kaznenih djela.
- Nažalost i osobe s invaliditetom su često žrtve obiteljskog nasilja, posebice zbog svoje ovisnosti o članovima obitelji, ali i predrasuda koje vladaju u društvu da su one same krive zbog tog nasilja. Nasilje prema osobama s invaliditetom ne prepoznaje se dovoljno i nije dovoljno prijavljivano. U novom Zakonu o zaštitu žrtava od nasilja uvedena je i nova definicija koja kaže kako je nasilje, između ostalog, zanemarivanje osoba s invaliditetom te osoba starije životne dobi u smislu zanemarivanja njihovih potreba. Ako osobi koja je ovisna o nečijoj pomoći uskratite hranu, njegu, lijekove, pomagala, tu se radi o nasilju koje ugrožava i dostojanstvo, ali i život te osobe. - kazala je Gordana Mišković.