/ 67
4269
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Otvorenjem Izložbe ratne fotografije u dvorani slavonskobrodske Gradske knjižnice počelo je trodnevno obilježavanje Dana hrvatskih branitelja koje će završiti u nedjelju.
Članice Udruge „Žene u Domovinskom ratu", uz pomoć mladih snaga, postavile su fotografije za izložbu čije je otvorenje u 18 sati bilo uvod u okrugli stol na temu „Uloga topništva 108. brigade Zbora narodne garde Republike Hrvatske u Domovinskom ratu 1991./1992". Tako su ove godine, među braniteljima brodske postrojbe, 'glavne zvijezde' topnici, baš kao što su prošle to bili tenkisti.
- Autor većine fotografija, posebice onih kvalitetnijih crno-bijelih, ratni je snimatelj i fotoreporter Darko Janković koji je boravio s postrojbama na ratištu. Drugi dio je iz privatnih albuma hrvatskih branitelja. Na fotografijama su zastupljene gotovo sve postrojbe s područja Brodsko-posavske županije koje su ratovale diljem Republike Hrvatske. Moguće je vidjeti pripadnike 108. brigade, Treće gardijske brigade, pripadnike Specijalne jedinice policije „Šimini anđeli pakla", zatim 157. i 139. brigade. Nastojali smo prikupiti što više materijala, a izloženo je 160 fotografija. Od prošle smo se godine počeli prisjećati i dijelova naše postrojbe odnosno njihove povijesti. Tako smo 2017. govorili o ulozi tenkista u djelovanju 108. brigade, a ove godine odlučili smo se da to budu topnici. Izlaganje stručnih ljudi bilo je zanimljivo poslušati. - kazao je Vlatko Krznarić, član Predsjedništva Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Brodsko-posavske županije koja trenutno okuplja čak sedamnaest udruga.
Večeras održani okrugli stol o važnosti topništva u Domovinskom ratu, utemeljenje je imao prvenstveno u objektivnim i sačuvanim arhivskim dokumentima iz ratnih dana. Oni koji su sudjelovali u teškim bitkama na području Brodsko-posavske županije posvjedočili su o povijesti te postrojbe.
- Kako imam pristup službenim dokumentima iz 1991. i 1992. godine jer još uvijek radim u vojsci, kolege su me zamolile da se prisjetimo što u tim spisima piše. Ovo večeras nazvali smo okruglim stolom. To podrazumijeva da ćemo dati priopćenja i prezentaciju događaja samo onako kako je zabilježeno u ratnom arhivu. Da smo imali mogućnosti imati tribinu, to bi bila samo naša sjećanja, ovisno o tomu tko što i koliko pamti. Večeras ćemo podsjetiti kolege na to vrijeme i na to kako je ono zapisano u službenim dokumentima. Naglasit ćemo i nekoliko manje poznatih činjenica o topništvu. Glavni stožer Hrvatske vojske pohvalio je već 1991. godine osnovano prvo topništvo, a to je ono 108. brigade. Zbog akcije 'Vlak' i velike količine topničkog oružja, imali smo puno više topničkih skupina nego ostale postrojbe. O tomu da nismo bili jednako jaki, ali da smo bili puno precizniji nego protivnici, dokumentirao je i hrvatski vojnik 1992. godine. Svojom motivacijom i domoljubljem nadomjestili smo određenu količinu vojnog znanja koje nismo imali i uspjeli smo postići itekako dobre pogotke. Uspjeli smo i kada je u pitanju bila prednja crta na bojištima. Topništvo je bilo ponekad presudan faktor zaustavljanja napada protivnika. - kazao je jedan od prvih časnika i zapovjednika postrojbi u osnivanju topništva 108. brigade Zbora narodne garde, brigadir Mijo Kožić koji je i danas djelatna vojna osoba.
Svaki je vojnik bio član određenog borbenog roda kao nositelja oružane borbe te je davao najviše od sebe kako bi zajednički ciljevi danas pobjedničke vojske bili ostvareni i ispunjeni. Ipak, neki su uz pomoć dodatnog znanja, naprednijih vještina i više iskustva, od ratovanja napravili znanost te tako povećali svoju učinkovitost. Upravo su takvi bili pripadnici topništva 108. brigade.
- Topništvo je jedna od najorganiziranijih postrojbi u 108. brigadi i drago mi je da sam u to vrijeme, sa znanjem koje smo imali, mogao sudjelovati u obrani domovine. Tehnika je bila vrlo važna, zato smo imali tu jaku vatrenu moć. Davali smo dobru potporu pješaštvu. Imali smo, za to vrijeme, izuzetno znanje u topništvu. Meni je u sjećanju ostalo moje ranjavanje. To čovjek ne zaboravlja nikad u životu jer je tu i ožiljak koji trajno podsjeća na to. Bila je to obrana u Goricama. Četnici su krenuli te smo uspjeli zaprečnim vatrama kod groblja kod Bogićevaca zapriječiti neprijatelja i zaustaviti napredovanje po toj crti koja je išla prema Goricama koje su činile našu utvrdu u obrani ovog dijela Slavonije. Na tom je dijelu bila zagrebačka 88. brigada, a mi smo pomagali. Ja sam tada bio u ulozi izvršitelja gađanja. Na čitavom tom dijelu navodio sam vatre. Mojim dolaskom u 108. počeli smo raditi korekcije vatre i rukovođenje vatrom, tako da smo mi počeli, u pravom smislu riječi, s malo utrošenih sredstava pogađati i to je odlikovalo naše topništvo i postrojbu, za razliku od druge strane koja je nasumice gađala velike ciljeve poput Nove Gradiške i Slavonskog Broda gdje su posljedice toga velike žrtve, posebice djece, a za to nitko do danas nije odgovarao.- poručio je bojnik Mijo Golubičić, nekadašnji zapovjednik diviziona do 1995. godine.
Uz Koordinaciju udruga proisteklih iz Domovinskog rata, u organizaciji trodnevnog programa Dana hrvatskih branitelja u Brodsko-posavskoj županiji sudjelovali su i Grad Slavonski Brod te Brodsko-posavska županija čiji su predstavnici također bili dio teškog ratnog puta ovog dijela Hrvatske koji je najsnažnije pogođen zbivanjima s početka devedesetih. Neki od njih i danas su se prisjetili tih dana ponosa i slave, ali i trenutaka koji su zauvijek odnijeli bezbrižnu mladost kakvu su dotad živjeli.
- Lijep je ovo način da se mi kao dionici i suvremenici toga doba prisjetimo teških, ali slavnih dana. Još je važnije to činiti zbog mlađih generacija da vide kako je to bilo. Narod koji ne cijeni svoju prošlost, nema ni budućnosti. Stoga je program u ova tri dana uistinu sadržajan. I sam sam s 27 godina sudjelovao u ratu. Bilo je i lijepih, ali više teških trenutaka. Dočekati Novu 1992. godinu u rovu Mašićke Šagovine bilo je za mene traumatično iskustvo, ali smatram da sam ostao normalan. Dosta je uspomena iz tih dana zbog kojih osjećamo da smo imali čast jer smo sudjelovali u obrani Domovine. Ovih se dana prisjećamo i onih koji više nisu tu uz nas. - prisjetio se i svog ratnog puta zamjenik župana Brodsko-posavske županije, Stjepan Bošnjaković.
Proslava Dana hrvatskih branitelja u Slavonskom će se Brodu nastaviti sutra već u osam sati ujutro, cjelodnevnom likovnom kolonijom Književnog likovnog društva „Berislavić". U deset sati počinje tehničko-taktički zbor Hrvatske vojske. U crkvi Gospe Brze Pomoći, u 16 će sati biti održana sveta misa za sve poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje. Sat vremena kasnije, od Male crkve do Spomen-obilježja poginulim hrvatskim braniteljima na Trgu Stjepana Miletića, prolazit će svečani mimohod. Nakon polaganja vijenaca kod Spomen-obilježja na kojemu se nalaze imena više od četiristo poginulih branitelja s područja bivše Općine Slavonski Brod, u Kazališno koncertnoj dvorani „Ivana Brlić Mažuranić", u 18 sati, bit će održana Svečana akademija, a nakon toga program prelazi na Korzo gdje će koncert održati glazbenik Giuliano.
Nedjelja je rezervirana za komemoraciju braniteljima u Staroj Gradiški. Polaganje vijenaca svim poginulima ispred spomenika u Staroj Gradiški je u deset sati, a nakon toga slijedi mimohod do crkve svetog Mihaela Arkanđela, gdje će u 10.30 biti služena sveta misa. Svečana akademija bit će održana s početkom u 11.45 sati u kino-dvorani u Staroj Gradiški.