888
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD / ORIOVAC - U organizaciji Kluba liječenih alkoholičara „Jasni vidici“ Oriovac i pod pokroviteljstvom te Općine, danas je održana javna tribina „Socijalne posljedice alkoholizma i važnost kluba liječenih alkoholičara“.
- Klub liječenih alkoholičara „Jasni vidici“ osnovan je 5. rujna 2009. u Oriovcu. Inicijator osnivanja Kluba je Tatjana Bakula-Vlaisavljević, dr. med. spec. neuropsihijatrije i uže specijalnosti iz alkoholizma i drugih ovisnosti uz podršku i suradnju s načelnikom Antunom Pavetićem. Klub djeluje i radi uz nadzor i stručnu pomoć predsjednika Kluba Hrvoja Lončarića i mene. Kroz klub je od osnutka do danas prošlo oko stotinu članova, neki su se zadržali i po osam godina, no dolaskom epidemije COVID-19 broj članova se smanjio. Cilj rada u klubu su rehabilitacija i resocijalizacija liječenih alkoholičara i članova obitelji, bitno je održavanje apstinencije, promjena stila i načina života. Takvim načinom doprinosimo poboljšanju kvalitete življenja u lokalnoj zajednici. Aktivnosti KLA „Jasni vidici“ su redoviti tjedni sastanci, edukacija o alkoholizmu, stvaranje pozitivnih međuljudskih odnosa, suradnja s drugim klubovima, stručnim i društvenim organizacijama koje se bave suzbijanjem alkoholizma, organiziranje tribina, hodočašća, zabavnih, kulturnih i sportskih aktivnosti. Zadaća medicinske sestre u Klubu je da bude učiteljica zdravog života i životnih navika. Ovom tribinom nam je želja da se problem ovisnosti shvati kao ozbiljan problem kako u našoj županije tako i šire. - kazala je stručna djelatnica Kluba, Martina Jurić, univ.bach.med.
U Oriovcu je danas predavačica bila Brođanka Jelena Tadić, magistra psihologije. Upozorila je na to kako alkoholizam nije bolest pojedinca, nego čitave obitelji, upravo zbog razarajućeg efekta na čitavu okolinu ovisnika o alkoholu.
- Kao posljedicu disfunkcionalnosti brakova alkoholičara, često viđamo transgeneracijski prijenos modela ponašanja kroz agresiju, manifestiranje alkoholizma u sljedećoj generaciji, veću stopu zloupotrebe droge među djecom, slabiji školski uspjeh, učestaliju maloljetničku delikvenciju i općenito siromašenje takvih obitelji.
Hrvatska se nalazi među vodećim zemljama po potrošnji čistog alkohola po stanovniku - 11,8 litara. U strukturi potrošnje pojedinih vrsta alkoholnih pića, prevladava vino (45 %), a slijedi ga pivo (40 %) te, potom, žestoka pića (15 %). Manje od jedan posto 'otpada' na ostala pića.
- Alkohol je ušao u sve segmente društvenih zbivanja. Uz njega se rađamo, živimo cijeli život i na kraju umiremo. Uz njega slavimo društvene i osobne prigode, sportske uspjehe i neuspjehe. Da, kultura i društvo potiču uzimanje alkohola, a svrha je poticati društvenu koheziju. - kazala je Tadić, poručivši time, zapravo, koliko je alkoholizam društveno prihvatljiva ovisnost.
Alkoholizam ima teške tjelesne i psihičke posljedice. Ciroza jetre, akutni i kronični pankreatitis, karcinomi, kardiovaskularne bolesti, endokrini i metabolički poremećaji, psihička oštećenja,, psihotični poremećaji, akutna intoksikacija,... - to je tek dio podugačke liste posljedica prekomjernog pijenja alkohola. Usto, nasilje, agresija, razbojništva, homicidi i suicidi te neodgovorno ponašanje u prometu daleko su češći u populaciji alkoholičara. No, pomoći itekako ima.
- Model Zagrebačke alkohološke škole govori o tome kako je svrha liječenja postići apstinenciju od alkohola i promijeniti način života, održavati trajnu apstinenciju i prihvatiti nov način života. Uključivanje obitelji i stvaranje mreže podrške kroz uključivanje u rad Klubova liječenih alkoholičara govore o važnosti socijalnog aspekta alkoholizma, te potvrđuju kako alkoholizam nije samo bolest pojedinca, već cijele njegove obitelji i društva u kojemu živi. - zaključila je Tadić.
Najvažniji je - ali i najteži - onaj prvi korak - priznavanje sebi i drugima da se borimo s problemom/ovisnošću. Kada samima sebi odlučimo pomoći, zajednica ima rješenje. Mladi i stručni ljudi koji su današnje predavanje 'ponijeli na svojim leđima', dokazuju kako na području Brodsko-posavske županije ovisnici o alkoholu nisu sami.