1511
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Koliko god pandemija koronavirusa bila pogubna za društvo i pojedince, ona je ipak prošla. Međutim, postoje neki zdravstveni problemi također „pandemijskih“ razmjera koji hrvatsko društvo prate kao sjenka, cijelo vrijeme, zahtijevajući neprestano i jako preventivno djelovanje, kako stručnjaka tako i javnosti. Tome opisu odgovaraju sve moguće vrste ovisnosti.
- Cilj je našeg projekta prije svega senzibilizirati javnost o zabrinjavajućim razmjerima ovisnosti u Hrvatskoj, prvenstveno alkoholizma kao najraširenijeg oblika, ali i ovisnosti o kocki i suvremenim tehnologijama - kazala dr. Senka Gabud Gjurčević, voditeljica Službe za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti NZJZ-a Brodsko-posavske županije.
Ona je ujedno i voditeljica projekta pod nazivom „Unaprjeđenje suradnje Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije i klubova liječenih alkoholičara: odlučno i zajedno za bolje sutra“, koji je danas predstavljen u Zavodu.
Povod ovoj preventivnoj kampanji bili su, između ostalog, i porazni rezultati iz 2019. u vezi sa zloporabom sredstava ovisnosti.
- Prevalencija konzumacije alkohola bila je 94,1 posto u muškoj i 87,6 posto u ženskoj populaciji odraslih. Proteklog mjeseca, pokazala je anketa, 10 do 19 dana alkohol je pilo 12,4 posto muškaraca i 4,2 posto žena. Imamo, isto tako, i ESPAD-ovo istraživanje, koje je pokazalo da je alkohol pilo čak 90 posto hrvatskih učenika, a 15 posto u proteklih mjesec dana bilo je pijano - navela je primjere dr. Gabud Gjurčević, napomenuvši da Hrvatska po pitanju ovoga poroka stoji nešto gore od europskog prosjeka.
Budući da je alkoholizam, odnosno svaka ovisnost složen individualni i socijalni problem, njegova prevencija i liječenje zahtijevaju suradnju više aktera.
- Ovisnost se liječi u grupama, pojedinačni pristup daje slabe rezultate. Mi ne možemo djelovati sami, jako je važna terapija koju ovisnici dobiju izvan bolnice, u svojim klubovima, pa otuda i naša ideja da se za pomoć i suradnju u ovome projektu obratimo Zajednici klubova liječenih alkoholičara (KLA) Brodsko-posavske županije - objasnila je voditeljica HZJZ-ove Službe.
Kakva je, nakon primjene ovih statistika, slika Brodsko-posavske županije, objasnio je ravnatelj Zavoda, dr. Ante Cvitković.
- Kako problem s alkoholom, izravno - ako ga prekomjerno pije - ili neizravno - ako je član obitelji u kojoj netko pije - u Hrvatskoj ima svaki četvrti stanovnik, i za našu županiju od 130 tisuća stanovnika dobivamo jednu veliku skupinu građana koje muči taj problem. Velika je stvar što u Brodsko-posavskoj županiji djeluje, i to uspješno, čak pet klubova liječenih alkoholičara, što je rijetkost - kazao je ravnatelj, dodavši da je za projekt, koji financira Ministarstvo zdravstva, izdvojeno 400 tisuća kuna za godinu dana.
Ta će se sredstva, istaknuli su prisutni, upotrijebiti za niz predavanja, radionica i aktivnosti, počevši od 30. ožujka, kada će se, povodom Dana borbe protiv alkoholizma (1. travnja), u Zavodu održati predavanje renomiranih stručnjaka u ovom području.
Od klubova liječenih alkoholičara, koje je spomenuo ravnatelj, posebno je zanimljiv onaj koji vodi magistra sestrinstva Višnja Petrović.
- Izrazito sam ponosna na naš klub jer je to jedini ženski klub liječenih alkoholičara. Trenutno ima osam članica, ali ih je, otkako ga vodim, od 2018., kroz njega „prošlo“ tridesetak žena. Njihova je specifičnost u tome što kao žene nisu imale nikakvu podršku od svojih supruga ili članova obitelji. Alkoholičarke su dodatno stigmatizirane jer je kod nas normalno da pije muškarac, ali ne i žena. Njihova borba zato je dosta teška, pa mnoge od nje i odustanu. Međutim, ovim radionicama kao da su dobile na samopouzdanju i povezanosti pa je projekt suradnje s HZJZ-om važan i nama - kazala je gđa Petrović, dodavši da je kod žena glavni okidač ove ovisnosti njihova „opsesija“ savršenošću.
- Žene su takve po prirodi, žele biti savršene u svemu, poslu, braku, majčinstvu, domaćinstvu… a mnoge od njih se s tim pritiskom ne znaju nositi, i onda „izlaz“ traže u alkoholu.
Ovakvi klubovi, koje ste možda najčešće viđali u američkim filmovima, u terapiji alkoholičara predstavljaju svojevrsnu revoluciju.
- U svijetu smo peta država po učestalosti konzumacije alkohola. Klubovi liječenih alkoholičara sinonim su za borbu protiv ove bolesti. Pokazalo se da su grupni rad i obiteljska podrška „najljekovitija“ kombinacija. Pritom treba imati na umu da se ne liječi samo alkoholičar nego i cijela njegova obitelj, koja na naše radionice dolazi kao pratnja. Kad je bolestan jedan član, bolesna je cijela obitelj - objasnila je Katarina Marić Beraković, magistra sestrinstva i dopredsjednica Zajednice klubova liječenih alkoholičara BPŽ. Kao voditeljica jednog „muškog“ KLA, potvrdila je terapeutsku učinkovitost radionica, druženja i igara koje je omogućio projekt.
Snažna otegotna okolnost za same alkoholičare kao i njihove terapeute jest njegova posvemašnja prisutnost i duboka društvena ukorijenjenost.
- Društvo smo, kako pokazuju brojna istraživanja, u kojemu je ispijanje alkohola socijalno poželjno ponašanje. Kod nas je donja dobna granica osoba koje su konzumirale alkohol 13 godina, jedna od najnižih u Europi, ali se o ovome problemu unatoč tome i dalje malo govori. Zato mi je drago da je ovim projektom alkoholizam istaknut na prvo mjesto problema ove vrste, što je nepobitna činjenica. Nama će u fokusu biti djeca i mladi, pa će naše radionice najviše uključivati roditelje i škole.
Drugi nam je važan cilj osnivanje klubova za liječenje drugih ovisnosti, konkretno, o kocki. Prvi korak u tome bit će edukacija za voditelje takvih udruženja, što će mi ovaj projekt i omogućiti - kazala je dr. Biljana Vasilevski Rački, psihologinja iz spomenute Službe i suradnica na projektu, dodavši da će u nekim narednim aktivnostima i projektima pozornost posvetiti ovisnicima o npr. marihuani i internetu.