6497
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Moždani udar možemo liječiti i izliječiti, ali je bitno prepoznati simptome i u što kraćem vremenu potražiti liječničku pomoć - poruka je koja je danas poslana iz slavonskobrodske Gradske knjižnice u kojoj su liječnice Odjela neurologije Opće bolnice dr. Josip Benčević, Vlatka Šimunić Martić i Simona Milić, predavanjima obilježile Dan crvenih haljina. Riječ je o javno zdravstvenoj akciji s ciljem podizanja svijesti o specifičnostima moždanog udara kod žena, a koji se po prvi puta obilježava u Slavonskom Brodu. U Hrvatskoj ga obilježavaju drugu godinu za redom.
- Moždani udar prvi je razlog invalidiziranja a drugi uzrok smrtnosti u Hrvatskoj - kazao je dr. Marinko Dikanović, voditelj Odjela za neurologiju brodske Opće bolnice. Ono što posebno zabrinjava je da sve više moždani udar doživljavaju mlađe osobe, a u toj je dobi, čulo se večeras, učestaliji kod žena.
- Iako se sva klinička ispitivanja uglavnom rade na muškarcima, ovdje valja istaknuti kako žene imaju veću stopu smrtnosti, veću invalidnost, a i češće od muškaraca dobivaju moždani udar. Nažalost, rjeđe ili s većim zakašnjenjem se javljaju po pomoć. - kazala je Vlatka Šimunić Martić, dr. med., spec. neurolog.
Jedan od čimbenika koji dovodi do toga da žene kasnije potraže pomoć djelomično leži i u specifičnim faktorima rizika među koje spada i migrena od koje češće poboljevaju žene. One vrlo često, upravo zbog toga što imaju te jake i specifične glavobolje, niti ne prepoznaju na vrijeme da se radi o moždanom udaru. Tu su još, kao specifični faktori rizika i trudnoća, kontracepcijske pilule, hormonska terapija i menopauza.
- Svi su, zapravo, ovi čimbenici vezani uz ženske spolne hormone. odnosno konkretno uz estrogen. Smatra se da on štiti samu stanicu mozga, ali i krvnu žilu mozga, odnosno da pospješuje protok krvi kroz sam mozak. Tako svaki disbalans hormona estrogena u organizmu dovodi do smanjenja njegovog pozitivnog udjela čime se žene izlažu riziku - istaknula je Simona Milić, dr. med. koja je govorila o faktorima rizika i sprječavanja nastanka moždanog udara.
Uz mediteransku prehranu, izbjegavanje štetnih životnih navika poput pušenja i uzimanja droga te prekomjerne konzumacije alkohola, važne su i redovite kontrole krvnog tlaka, šećera i masnoća te promjena stila života. Tim više što su upravo stres i depresija najveći krivci za moždane udare kod mlađih osoba. No ono na što, uz sve nabrojano, valja obratiti pozornost, jeste tjelesna aktivnost koja svoje pozitivne učinke ima na kompletan organizam.
- Ono što još želimo poručiti s ovog predavanja je kako je vrlo važno na vrijeme prepoznati simptome moždanog udara i na vrijeme se javiti hitnoj službi na pregled. Nekakav simpatičan i lako pamtljiv logo, osmišljen u kampanji javnog zdravstva u primarnoj prevenciji moždanog udara, jeste kratica GROM. Ova riječ krije najtipičnije simptome moždanog udara. Smetnje u govoru, nemogućnost i slaba kontrola ruku ili nogu, položaj usta u iskrivljenom osmijehu znaci su da u što kraćem broju minuta potražite stručnu pomoć. Vrijeme je zaista bitno, jer što se prije dođe, što prije postavimo dijagnozu moždanog udara mogućnosti moderne neurologije u liječenju su značajno više. Najviše se postiže kod onih koji se jave unutar tri sata, odnosno kod određenih skupina bolesnika do četiri i pol sata - poručila je dr. Šimunić Martić.
Zbog svega nabrojanog važno je upamtiti kako je GROM riječ koja nam, u slučaju da - unatoč svim preventivnim radnjama - ipak dobijemo moždani udar, može spasiti život. A na neposredan način živote spašavaju i edukativna predavanja poput večerašnjeg. Danas su, primjerice, žene, upravo zahvaljujući brojnim preventivnim akcijama i predavanjima, prilično osviještene kada je u pitanju rak dojke. Kada se zna da moždani udar ubije dva puta više žena nego rak dojke, onda je jasno zbog čega su ovakva predavanja bitna.
Na kraju valja istaknuti kako za ovo večerašnje organizatori zaslužuju sve pohvale. U nepunih 40-ak minuta, bez previše stručnih medicinskih izraza, svima razumljivim jezikom i jasnim porukama, predavači su pokazali kako nisu došli prezentirati sebe, nego činiti ono čemu su posvetili svoj život - spašavati tuđe živote. U ovom slučaju prevencijom.