SLAVONSKI BROD - Mnoge žene vole crveno, drugima je ona odviše upadljiva, ali je baš zato, u kombinaciji sa svojim uobičajenim asocijacijama - krv, ljubav, život i upozorenje - idealna da se pošalje snažna poruka, prije svega u samoj ženskoj populaciji.
Za dva dana mogli biste, odnosno trebal biste širom grada vidjeti veći broj Brođanki odjevenih u ovu „praiskonsku“ boju, kao i „hashtagova“ #nosicrveno na društvenim mrežama. Iza ovog jednodnevnog „modnog“ događaja krije se kampanja Dan crvenih haljina, koja želi osvijestiti javnost o problemu moždanog udara kod žena te potaknuti prikupljanje sredstava za borbu protiv tog drugog najvećeg „ubojice“ hrvatskih građanki i građana.
Ova kardiovaskularna bolest (KVB) kod žena još je uvijek nedovoljno istražena i poznata. Razlog ovoj „diskriminaciji“ bilo je dugo vemena rašireno stručno uvjerenje da su žene, zahvaljujući svome hormonskom ustroju, za KVB znatno manje rizična skupina.
Saznanjem da je to tek djelomično istina, odnosno da ih hormoni „štite“ samo u fertilnoj dobi, u posljednjih je desetak godina u medicini ovoj skupini posvećena veća pozornost. Utvrđeno je ne samo da im se rizik od KVB-a u jednoj životnoj fazi, nastupom menopauze, izjednačava s onim u muškaraca nego i da ih od moždanog udara godišnje umre više nego muškaraca.
Radi se o lokalnom odjeku međunarodne kampanje istoga cilja i svrhe, koju je ovdje 2019. iniciralo Hrvatsko neurološko društvo. Ono je odlučilo da se kampanji posveti svaki prvi petak u veljači pa se stoga od svih očekuje da i ovaj put u svojim ormarima potraže nešto crveno ili da barem „heštegaju“ na društvenim mrežama.
Tim povodom Odjel za neurologiju slavonskobrodske Opće bolnice u suradnji s Gradskom knjižnicom organizira edukativna predavanja, koja će se održati 2. veljače 2023. u prostorijama Knjižnice, u 18 h.
O rizičnim čimbenicima za moždani udar i njegovim vrstama, primarnoj prevenciji, liječenju i drugim srodnim temama govorit će tri neurologinje - Lidija Šapina, Marija Ratković i Vlatka Šimunić Martić.
Da sve ovo nije puka simbolika, nego da se osvješćivanjem moždani udar i KVB-i zaista mogu prevenirati, dokazala je medicina. Postoji, naime, niz mjera i navika kojim se rizik od ovih oboljenja može značajno smanjiti, kao što su zdrava prehrana, prestanak pušenja i pojačana tjelesna aktivnost.
Ova je kampanja naročito poželjna u svjetlu loših statistika - Hrvatska je, na primjer, po stopi smrtnosti od cerebrovaskularnih bolesti od 34 zemlje na visokom šestom mjestu.
Kad u petak vidite žene u crvenom ili spomenuti „hashtag“, sjetite se da tako ne mora biti te se prošetajte do Gradske knjižnice.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -