SLAVONSKI BROD / NOVA GRADIŠKA - Na devetoj sjednici Županijske skupštine, koja će biti održana u ponedjeljak, 9. srpnja, bit će govora i o proširenju djelatnosti Doma zdravlja Doktor Andrija Štampar Nova Gradiška.
Naime, postojećim registriranim djelatnostima Doma, uskoro bi mogle biti pridružene i dvije nove zdravstvene djelatnosti - palijativna skrb bolesnika i ljekarnička djelatnost - od kojih je prva dugoočekivana, ne samo u Brodsko-posavskoj županiji, nego i u cijeloj Hrvatskoj.
Mrežom javne zdravstvene službe određeni su i koordinatori za palijativnu skrb na primarnoj razini zdravstvene zaštite u Republici Hrvatskoj, a za Brodsko-posavsku županiju predviđena su dva koordinatora za takvu djelatnost te postoji mogućnost da se uz svakog koordinatora organizira po jedan mobilni palijativni tim.
Dosad je palijativna skrb u Brodsko-posavskoj županiji bila gotovo nepostojeća ili na vrlo 'niskim granama'. Umirući bolesnici za koje je jasno kako je jedini mogući ishod njihove bolesti - smrt, u gradovima poput Slavonskog Broda i Nove Gradiške nisu mogli dobiti potporu niti adekvatan oblik zdravstvene brige.
U veljači 2017. godine, prilikom posjeta nadbiskupa Đure Hranića i njegovih suradnika brodskoj Gradskoj upravi, gradonačelnik Mirko Duspara s gostima je razgovarao o potrebi izgradnje ustanove za palijativnu skrb u Slavonskom Brodu. Najavljivana je suradnja Grada Slavonskog Broda i Osječko-đakovačke nadbiskupije u projektu izgradnje hospicija.
No, u Slavonskom Brodu do danas djeluje samo Udruga palijativne skrbi na čijem je čelu ugledni brodski liječnik Ivo Matić koji se gotovo svakodnevno susreće s pacijentima kojima je takav oblik pomoći prijeko potreban.
„Tko nije sjedio uz postelju umirućih, taj ne zna što je život", poručuju na stranici te Udruge i naglašavaju kako svi teško i neizlječivo bolesni imaju pravo na palijativnu skrb. Tada su im još više potrebni liječnici, medicinske sestre, fizioterapeut, psiholog, socijalni radnik, svećenik i druge stručne osobe jer onaj tko umire ne treba biti 'otpisan' već prije samog kraja.
Što je palijativna skrb? To je aktivna i cjelovita briga kako za osobu čija bolest više ne reagira na liječenje, tako i za bolesnikovu obitelji. Takva skrb za bolesnika nastoji ublažiti bol i patnju te poboljšati kvalitetu života bolesnika i njegove obitelji. Ona nije usmjerena samo na ublažavanje fizičkih simptoma, nego pomaže i kod psihičkih, socijalnih i duhovnih poteškoća. Palijativna skrb pruža podršku članovima obitelji tijekom bolesti i u žalovanju nakon bolesnikove smrti. Ona slavi život - ne ubrzava, niti odgađa smrt, smatrajući ju dijelom normalnog životnog procesa. Vrijednosti koje palijativna skrb naglašava su bolesnikovo dostojanstvo, samostalnost, odlučivanje o vlastitom životu i liječenju te cjeloviti pristup svakom bolesniku kao pojedincu.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -