POŽEGA - Veliki utjecaj korona je imala na sve pa tako i na ovisnike. Bilo da se radi o klađenju ili kockanju, ovisničke navike su se povećale. O situaciji u Požeško-slavonskoj županiji te općenito o ovisnostima govorio nam je psiholog Odjela za prevenciju ovisnosti požeškog Zavoda za javno zdravstvo, David Zombori.
Naime, situacija u posljednje dvije godine zbog pandemije nije bila najbolja, skoro sve bilo je zatvoreno na duže vrijeme. Kako je to utjecalo na ovisnike o klađenju i kockanju - pitali smo stručnjaka.
- Ovo je jako dobro pitanje. Kao prvo, posljednje dvije godine povećane su razine stresa u populaciji i - posljedično - narušeno je mentalno zdravlje ljudi. Strah i neizvjesnost, osjećaj egzistencijalne ugroze, naročito duljeg trajanja, uz istovremeno smanjenu mogućnost ostvarivanja podrške na tradicionalni ljudski način (socijalni kontakt s prijateljima, obitelji, zajedničke aktivnosti i slično), neupitno dovodi i i do porasta ovisničkih ponašanja. U prvom redu to se odnosi na konzumaciju onoga što je najdostupnije - alkohola, nikotina i lijekova sa psihotropnim učinkom. Zbog lockdowna, gašenja praktički svih oblika zabave, povećala se i subjektivna dosada, što je još jedan čimbenik koji može dovesti do traženja uzbuđenja te eksperimentiranja sa sredstvima ovisnosti.
U svemu tome za posjetitelje kladionica i raznih automat klubova/kockarnica dobra je stvar što su navedene bile zatvorene. Za mnoge je to bila prilika da testiraju snagu svoje ovisnosti. Stoga su neki s kojima smo razgovarali izjavili da im je to, čak, dobro došlo jer čega nema, bez toga se može. Odjednom su postali svjesni količine novca koje su ostavljali na kladionicama i kockarnicama. Ostaje za vidjeti koliko će dugo kod takvih potrajati ovakav način razmišljanja.
Drugi, rekli bismo, prekaljeni ovisnici, tražili su mogućnosti poput organiziranog kartanja po privatnim objektima te su istraživali mogućnosti internet klađenja i kockanja. Nije isključeno i da su neki "potražili pomoć" u vidu povećane konzumacije alkohola ili droga i time jednu nesupstancijalnu ovisnost zamijenili za onu supstancijalnu. Prave razmjere ovih događanja ćemo tek u sustavu vidjeti, a za sada je potrebno spomenuti kako na državnoj razini za ovisnosti o kockanju ne postoje registri iz kojih bismo znali točno kretanje brojki i razmjere problema. - za SBplus pojasnio je psiholog.
Opće je poznata današnja dostupnost interneta, a na njemu postoje i online klađenja koja su, u posljednje vrijeme, bila posebno zastupljena.
- Internetsko je klađenje dostupno 24 sata na dana, nije potrebno nigdje izlaziti iz kuće, a odabir kladionica i načina klađenja (igara) je praktički beskonačan. Također, mnogi od tih kladioničarskih servisa nude inicijalne besplatne kredite, za 'vježbu', koji se, kroz igru, mogu pretvoriti i u stvaran novac. Spomenuto funkcionira kao vrlo učinkoviti mamac za nove igrače i stvara novu vojsku ovisnika. Dostupnost i ponuda takvih sadržaja je jedan od najznačajnih prediktora (van karakteristika pojedinca) ovisničkog ponašanja, pa se zaključak o opasnostima nameće sam po sebi. U ustanovama koje imaju oformljene multidisciplinirane timove za liječenje ovisnosti, zabilježen je značajan rast osoba koje traže pomoć radi problema financijske prirode (i ostalih!) u koje su zapali zbog internetskog klađenja. - pojašnjava.
Psiholog Zombori otkrio nam je i kako potražiti pomoć za takve osobe te kako im može pomoći njihova okolina ukoliko ne žele potražiti pomoć.
- Liječnik obiteljske medicine može pomoći na način da razgovara s obitelji i sa pojedincem za kojeg se sumnja kako ima problem, i da sugerira potrebu (uputi) za liječenjem kod stručnjaka. Ovisnosti kao bolest su vrlo kompleksne, multiuzročne pa je liječenje najbolje povjeriti stručnjacima psihijatrima - adiktolozima, koji surađuju sa stručnjacima drugih struka poput psihologa, socijalnih radnika, edukacijskih rehabilitatora i radnih terapeuta. Ustanove koje to nude su psihijatrijske bolnice (kroz dnevnu bolnicu - bez hospitalizacije) za vanjske pacijente, i Županijski zavodi za Javno zdravstvo, naročito oni veći koji su i ekipiraniji. Iznimno je važno da ovisnik shvati kako ima problem, odnosno, da uvidi potrebu za svojim liječenjem. U tom smislu načelo dragovoljnosti kao motivacija za liječenje značajno povećava vjerojatnost uspješnog liječenja. Okolina bi trebala primjetiti kako se sa osobom nešto zbiva, i trebala bi jedinstveno poslati poruku da ih se ne može manipulirati te da ovisnik mora potražiti stručnu pomoć. Sve što će dovesti do toga na jedan podržavajući i humani način za pojedinca je dobro došlo. - kazao je.
Ipak, među ovisnostima prevladava 'privrženost' legalnim tvarima poput cigareta i alkohola koji je kod nas društveno prihvatljiv od najranije pubertetske dobi.
- Kod ljudi najviše prevladavaju ovisnosti o tvarima (ili ponašanjima) koje imaju legalan status, koje su ujedno najšire rasprostranjene, lako dostupne i kulturološki najprihvaćenije. U cijeloj zapadnoj civilizaciji to su ovisnost o nikotinu, alkoholu, kockanju te lijekovima za smirenje, a od ilegalnih ovisnosti o lakšim i težim drogama. - zaključio je Zombori.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -