/ 21
6233
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - „Moj sin bio je genijalac koji nikada mrava nije zgazio. Iz kade je vadio pauka i nosio ga van na cvijet. Moj Domagoj bio je genije za matematiku, ali ga vršnjaci nisu prepoznali kao genijalca, nego kao čudaka. Rano mi je, stoga, već rekao - Mama, ja sam čudan. No, svi smo mi samo posebni i toga se ne trebamo stidjeti ni pred selom niti pred gradom", ispričala je danas hrabro pred brojnom publikom Slavica Jurčić, ponosna majka maturanta Tehničke škole, učenika s prosjekom ocjena 4.6 koji se odmalena bori i nosi s jednim od 'lica' autizma – Aspergerovim sindromom.
Danas je, točno u podne, u Općoj bolnici „Dr. Josip Benčević", održana osnivačka sjednica Kluba „Plavi cvijet". Radi se o klubu roditelja i osoba s poteškoćama šireg autističnog spektra.
Radi poteškoća s kojima se susreću roditelji i skrbnici ovih osoba na području Brodsko-posavske županije, dr. Jugoslav Gojković, dr.med., spec. psih., inicirao je osnivanje Kluba kako bi stručnjaci i oni koji su svakodnevno u okruženju takve djece, razmjenjivali i dijelili iskustva i podršku u borbi za poboljšanje zdravlja, bolje liječenje, bolje društveno shvaćanje i nošenje s preprekama i teškoćama obitelji na dugogodišnjem putu ozdravljenja ili prilagodbe življenja, boravku u vrtiću, školi, zajednici i obitelji.
- Psihijatrijskim i psihoterapijskim radom s našim najmlađim sugrađanima, bavim se više od dvadeset godina. U tom se radu iskristalizirao veliki problem, a to je prepoznavanje, liječenje i rehabilitacija osoba koje trpe poteškoće šireg autističnog spektra. Cijele obitelji angažirane su u dugotrajan proces oporavljanja koji je u našem društvu još uvijek tek u povojima. Želimo pomoći organizirati sustav i dobiti podršku za ljude da ne lutaju. Po internetu kolaju razne metode liječenja koje mogu naštetiti takvoj djeci, poput CD protokola. - za SBplus kazao je Jugoslav Gojković, trenutno jedini dječji psihijatar u Slavonskom Brodu koji liječi 58-ero djece i surađuje sa čitavim obiteljima tijekom njihova oporavka.
Svjetski dan svjesnosti o autizmu obilježava se 2. travnja u cijelom svijetu, a ovogodišnji moto na globalnoj razini bit će „Pomoćne tehnologije, aktivno sudjelovanje". Simbol svjesnosti o autizmu su plavi baloni, a u znak podrške nosimo plavu odjeću.
Klub roditelja formiran je u sklopu jedne od najaktivnijih udruga u Slavonskom Brodu - Udruge za unaprjeđenje duševnog zdravlja „Vrapčići" koja ove godine slavi i desetu godinu postojanja, a tijekom kojeg je pomogla brojnim Brođanima kako bi, bez obzira na svoje stanje i probleme, bili uključeni u zajednicu čiji su ravnopravan član.
- Udruga Vrapčići bavi se svim aspektima mentalnog zdravlja, uvijek je uz one najranjivije te one koji trebaju najveću pomoć. Danas smo se okupili radi djece, a najteži poremećaj u dječjoj dobi upravo je autizam. - za SBplus kazala je psihijatrica Dubravka Ergović Novotny, domaćica današnjeg skupa i dugogodišnja predsjednica i jedna od osnivačica Udruge „Vrapčići".
Kako ga je definirala poznata slavonskobrodska psihijatrica; autizam je složeni neurorazvojni poremećaj koji zahvaća sve aspekte dječje ličnosti; komunikaciju, motoriku, učenje i ponašanje. Djeca s autizmom vide, čuju i osjećaju, ali te utiske teško spajaju u smislenu cjelinu pa se povlače u vlastiti svijet u kojemu nalaze sigurnost. Zbog toga njihovo ponašanje djeluje vrlo neobično, a kako se ne zna što ga uzrokuje – internetom se šire brojne legende i mitovi.
- Priča se kako autisti žive u svom svijetu, ali oni ga samo doživljavaju drugačije. Priča se kako su emotivni i hladni, ali najčešće su preemotivni i ne znaju pokazati te emocije. Smatraju se agresivnima, ali nisu ništa agresivniji od prosječnih ljudi. Oni mogu biti izuzetno dobri učenici, radnici i zaposlenici, samo ako im se pruži prilika i pomoć. - kazala je psihijatrica Ergović Novotny, naglasivši kako se radi o socijalno najisključenijoj skupini ljudi u društvu te kako je roditeljima potrebna podrška kako bi liječenje počelo što ranije i kako bi se tako što prije 'krenulo' s liječenjem.
Na današnjoj su osnivačkoj Sjednici za članove radnog predsjedništva izabrani Dubravka Ergović Novotny, medicinska sestra Katarina Simeon, Tijana Čižmek i, kao zapisničarka, Marta Kljaić Martić. Glavni koordinator Plavog cvijeta bit će žena s početka naše priče, majka autističnog srednjoškolca Domagoja, Slavica Jurčić koja je pred prisutnima uistinu otvorila srce i dušu, ali i odlučno ukazala na probleme koje djeca s poremećajima iz šireg autističnog spektra imaju.
Okupljene su danas pozdravili i predstavnici Grada Slavonskog Broda te Brodsko-posavske županije koji su došli pokazati podršku ovom vrijednom Klubu.
- Pozdravljam inicijativu osnivanja ovakvog Kluba, znamo da je sve veći broj djece s poremećajima iz šireg spektra autizma. Struka će dati konkretnije odgovore je li to zbog bolje dijagnostike ili nečega drugog. Drago mi je da se Udruga „Vrapčići", s čijim sam radom dobro upoznat, uključila u osnivanje Kluba i želim vam sreću u daljnjem radu. - kazao je zamjenik gradonačelnika Mirka Duspare, Hrvoje Andrić.
- Nazočnost predstavnika Brodsko-posavske županije, kao i Grada Slavonskog Broda, na ovoj osnivačkoj Skupštini pokazuje da imamo empatiju za ovakve udruge i stanja u kojima se nalaze osobe koje boluju od autizma, ali i njihove obitelji. - kazao je dožupan Stjepan Bošnjaković.
U radu s djecom koja imaju neki od autističnih poremećaja, naglasili su iz Kluba, uvelike pomaže i Zlatni Cekin - jedina ustanova za rehabilitaciju i odgoj djece u ovom dijelu Hrvatske čiji je ravnatelj, fra Ilija Jerković, također pružio podršku osnivanju Kluba, pozvavši Grad i Županiju neka financiranje Ustanove zatraže i od okolnih županija, Osječko-baranjske, Požeško-slavonske i Virovitičko-podravske odakle brojni mali pacijenti na rehabilitaciju dolaze upravo u Cekin.
Uistinu, veliki je ovo dan za Slavonski Brod, trenutak koji će biti zabilježen u povijesti Opće bolnice Dr. Josip Benčević jer pokazuje kako pojedinci uistinu mogu mijenjati svijet koji pripada svima nama i u kojemu za sve nas trebaju vrijediti jednaka pravila - pa i za one koji ga doživljavaju drugačije ili se ne ponašaju onako kako je većina zamislila da bi trebali.